Aminokwasy znaleziono w próbkach asteroid zebranych przez japońską sondę Hayabusa2

Aminokwasy znaleziono w próbkach asteroid zebranych przez japońską sondę Hayabusa2

Ponad 20 rodzajów aminokwasów wykryto w próbkach z japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa 2, która sprowadziła ją na Ziemię z asteroidy pod koniec 2020 roku, powiedział w poniedziałek urzędnik państwowy, pokazując po raz pierwszy związki organiczne znalezione na asteroidach w przestrzeń.

Według Departamentu Edukacji odkrycie aminokwasów niezbędnych wszystkim żywym istotom do wytwarzania białek może dostarczyć wskazówek do zrozumienia początków życia.

W grudniu 2020 roku kapsuła przewożona przez Hayabusę 2 podczas sześcioletniej misji przetransportowała na Ziemię ponad 5,4 grama materiału powierzchniowego z asteroidy Ryugu, oddalonej o ponad 300 mln km.

Zdjęcie pliku asteroidy Ryugu przechwyconej przez Hayabusa 2 w listopadzie 2019 r. (Zdjęcie dzięki uprzejmości JAXA) (Kyodo)

Sonda Ryugu ma na celu rozwikłanie tajemnic pochodzenia Układu Słonecznego i życia. Wcześniejsza analiza próbek wykazała obecność wody i materii organicznej.

Pełne badanie próbki zostało rozpoczęte w 2021 r. przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych i instytucje badawcze w całym kraju, w tym Uniwersytet w Tokio i Uniwersytet w Hiroszimie.

Chociaż nie wiadomo, w jaki sposób aminokwasy dostały się na starożytną Ziemię, jedna z teorii głosi, że przybyły one przez meteoryty, a aminokwasy odkryto w meteorycie znalezionym na Ziemi. Ale istnieje również możliwość, że są przymocowane do podłoża.

Meteoryty, które docierają do Ziemi, spalają się po uderzeniu w atmosferę i szybko zostają skażone ziemskimi mikroorganizmami.

Obraz pliku pokazuje próbki przywiezione na Ziemię przez sondę kosmiczną Hayabusa2 z asteroidy Ryugu. (Kredyty obrazkowe dla JAXA) (Kyodo)

Hayabusa2 był pionierem w zbieraniu podziemnych materiałów, na które nie miało wpływu światło słoneczne ani promienie kosmiczne, i transportowaniu ich na Ziemię bez ekspozycji na powietrze z zewnątrz.

Kensei Kobayashi, emerytowany profesor astrobiologii z Yokohama National University, powiedział, że bezprecedensowe odkrycie wielu rodzajów aminokwasów w ciele pozaziemskim może wskazywać na istnienie życia pozaziemskiego.

Powiedział: „Udowodnienie obecności aminokwasów we wnętrzu Ziemi z asteroidów zwiększa prawdopodobieństwo, że związki dotrą do Ziemi z kosmosu”.

Oznacza to również, że aminokwasy można prawdopodobnie znaleźć na innych planetach i naturalnych satelitach, dodał Kobayashi, wskazując, że „życie mogło narodzić się w większej liczbie miejsc we wszechświecie, niż wcześniej sądzono”.

Hayabusa2 opuścił Ziemię w 2014 roku i osiągnął stałą pozycję nad Ryugu w czerwcu 2018 roku po przebyciu 3,2 miliarda kilometrów po eliptycznej orbicie wokół Słońca przez ponad trzy lata.

Sonda wylądowała na asteroidzie dwa razy w następnym roku i pobrała pierwsze w historii próbki podpowierzchniowe z asteroidy.


Powiązany zakres:

JAXA ogłasza „wielkie odkrycie” dotyczące asteroid na wiosnę


Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *