„Angielskie rugby w dużej mierze opiera się na szkołach publicznych i musi wysadzić ten system”

Miesiąc przed rozpoczęciem Premier League, Trzeciej Jesieni, 13 miesięcy przed Mistrzostwami Świata, Eddie Jones przechwytuje w centrali i bada zobowiązania sponsorskie. Ubrany lekko w mundur Umbro, Twickenham wygląda na zrelaksowanego, z twarzą znajomego półuśmiechu, ostrożny, pełen psot, gotowy na wszystko. Przed nim siedzi zwykły obserwator wydarzeń rugby, podniecony jego chaotycznymi rytmami, ale nie ekspert. Deklaruję brak doświadczenia, co wydaje się nieco obniżać jego czujność. Chłopak.

Minęło 40 minut, kiedy wydawało się, że była to świetna wymiana, zanim Jones poszedł na całość za Eddiego. – Wchodzisz w złą linię, stary. Mówimy teraz o jakimś gównie. Popełniłeś błąd angażując najemnika w rugby fantasy. Zapytałem go, które ostrza All Blacks lub inne ostrza z południowej półkuli zabrałby do Anglii. „Nic, mój przyjacielu. Nie jestem fanem, mój przyjacielu, więc nie proś mnie o odpowiadanie na pytania jak fan, prawda?” Przez chwilę zastanawiałem się, czy tak było. Eddie wyszedł. „Chcesz, żebym był kibicem, zdobądź mnie po 2023 roku. Nie postrzegam gry w ten sposób. Jestem tu, by trenować Anglię. Jestem zadowolony z tego, co mam”.

Leżąc odpowiednio, jak pies kładący uszy przed alfą, metaforycznie błagałem o wybaczenie. Warknął trochę, brzmiał na zdezorientowanego i dał mi kolejne 10 minut. Czas zadać kilka pytań dotyczących Pucharu Świata. W pierwszej części naszego wykładu rozmawialiśmy o sposobie, w jaki uczy się angielskiego, jego miłości do Owena Farrella i różnicach kulturowych, które dzielą obie półkule. Usunęliśmy symbole Związku Piłki Nożnej. Pep Guardiola i Jurgen Klopp mówili o dysfunkcji Manchesteru United. Miał dla nich dobre wieści, ale najpierw sedno sprawy. Czy zwycięstwo serii w Australii to prawdziwy postęp i czego oczekuje się od Anglii na mundialu we Francji? Czy możemy osiągnąć poziom wydajności, który pokonał All Blacks w 2019 roku i króluje w finale?

„Możemy być lepsi” – powiedział. na jakiej podstawie? „Jakość zawodników, jakość treningu i myślę, że zespół Anglii będzie chciał być lepszy niż to, co kiedykolwiek widziała Anglia”. mocne oświadczenie. „Czy chcesz się tego trzymać?” Zapytałam. – Na 100 procent – ​​powiedział, odwzajemniając nieśmiały uśmiech.

Jones mówi, że Farrell (po lewej) ma umiejętności, których nie można wyszkolić: „On jest wojownikiem” (Zdjęcie: GETTY)

Anglia udała się do Australii na biednym tle Sześciu Narodów i poniosła dotkliwe klęski przeciwko Szkocji, Irlandii i Francji. Styl gry, a także wyniki sprawiły, że wielu kwestionowało mądrość kontynuowania z Jonesem. Atmosfera pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy Anglia poniosła czwartą z rzędu porażkę w Perth. Krytycy gromadzili się. W takich momentach Jones wykorzystywał całe swoje doświadczenie, pozbawiony emocji i zdecydowanie reagując.

READ  Polski olimpijczyk ubiegał się o srebrny medal, aby zebrać pieniądze na ośmiomiesięczne dziecko wymagające operacji serca

Po tym, jak Jack Van Portvelt oddał swoją pierwszą bramkę po połowie piłki w drugiej połowie w Perth jako zmiennik Danny’ego Kerra, wystartował w drugim teście i został nagrodzony energicznym i innowacyjnym pokazem, który przyczynił się do imponującej wygranej, co z kolei doprowadził do zwycięskiej passy w Sydney, ugruntowując jego wiarę w angielskie zmartwychwstanie podczas ostatnich miesięcy jego urzędowania.

Od swojego przybycia siedem lat temu Jones zmaga się z tym, co uważa za kulturowe i strukturalne czynniki, które definiują tożsamość piłkarza Anglii. „Są dobrymi graczami, silni. Ciężko pracują, ale wiedzą tylko to, co wiedzą. Jeśli pracujesz tylko w systemie, w którym dochodzisz do 15, masz trochę umiejętności rugby, a następnie idziesz do Harrow. Potem przez dwa lata to robisz nic poza grą w rugby, wszystko to jest zrobione dla ciebie. To prawda. Masz zamknięte życie. Kiedy coś pójdzie nie tak na boisku, kto będzie prowadził, ponieważ ci faceci nigdy tego nie doświadczyli? Widzę, że to wielka rzecz. Kiedy my jesteśmy z przodu jesteśmy najlepsi na świecie Kiedy nie jesteśmy z przodu, nasza zdolność do znalezienia sposobu na wygraną, nasza determinacja nie jest taka, jak powinna.

więcej niż związek Rugby

Jest też tradycyjna angielska rezerwa, która była zauważalna zaraz po jego krótkim zanurzeniu w Stormers w Kapsztadzie. „Istnieje pragnienie bycia uprzejmym, więc wygrywanie jest postrzegane jako nieco nieznane. Musimy grać dobrze, stary młody człowieku.” Zwrócono uwagę, że stare drużyny pokonały swoje instynkty, a australijska drużyna, którą trenowała, aby osiągnąć szczyt gry w 2003 roku. „Tak, ale to był tylko poszlakowy (jednorazowy) sukces, prawda? Nie było nic do naśladowania Czułem się, jakby kultura działała przeciwko nam, kiedy przyjechałem, w 100 procentach. To nie jedno, to cała struktura. Zawodnicy są uczeni zgodności. Najlepsze drużyny są prowadzone przez zawodników, a trener to ułatwia. klucz. Spójrz na United. W pewnym momencie mieli Scholesa, Kane’a, Neville’a, wszystkich tych facetów. Gracze prowadzili drużynę, a Ferguson miał żelazną dyscyplinę, która utrzymywała ich wszystkich w linii.

READ  Igrzyska Wspólnoty Narodów: Cody Simpson kwalifikuje się do australijskiej drużyny pływackiej

Jeśli chodzi o Scholesa, Kane’a i Neville’a, przeczytali Farrella, jednego z zaledwie trzech graczy w drużynie Lions, który powiedział, że wybrałby do drużyny All Blacks, z którą walczyli wraz z Billym Vunipolą i Georgem Northem. „Dziwne, mój przyjacielu”, powiedział o Północy. Mówi o Farrellu: „Ma niesamowitego ducha rywalizacji. Wszystko, w co gra, chce wygrać. Bob Dwyer [Australia’s 1991 World Cup winning coach] Zawsze powtarzał, że wybieraj zawodników z cechami, których nie możesz wyszkolić. To zdecydowanie najlepsze, jakie mieliśmy. Jest wojownikiem. Potrzebujesz takiego gracza. ”

Żelazna dyscyplina Fergusona pomogła United rozkwitnąć, mówi Jones (Zdjęcie: GETTY)

Zbadałem rzeczy, których nie oferuje Farrell, brak prawdziwego instynktownego smaku, i opowiadamy o pojawieniu się półkuli południowej. Rozszerzyłem pomysł, aby zastanowić się, dlaczego angielskie zespoły nie wydają się wyczuwać ani pustej przestrzeni, jak Australia czy All Blacks, i dlaczego nie tańczą z tą samą pozorną energią. Przyjmuje argumentację i wskazuje na braki umiejętności wynikające z przygotowania. „Tak uczy się graczy. Jestem tu od siedmiu lat i nigdy nie widziałem dzieciaków w parku grających w piłkę nożną [rugby]. Początek. zero. Na półkuli południowej wszyscy to robią, rozwijając swoje umiejętności. Tutaj widzisz, jak grają w piłkę nożną, ale nigdy nie dotykają piłki nożnej. to jest problem. Wszystko to jest formalnym szkoleniem, w oficjalnym otoczeniu, w szkołach publicznych. W pewnym momencie będziesz musiał wysadzić wszystko w powietrze i zmienić to, ponieważ nie masz wystarczającej liczby wykwalifikowanych graczy.

Twierdzi, że jego praca nie polega na rozwijaniu młodych talentów, ale na doskonaleniu tego, co jest mu dane. Zamieniliśmy kody, aby poznać jego zdanie na temat trenerów, których lubi, i zrozumieć transformacyjny sukces Brendona McColluma i Sareny Wegman z angielskimi mężczyznami w krykieta i piłkarkami. „Aby zrobić to, co zrobili, musisz mieć odpowiednie składniki. Czasami po prostu zmienia się sposób, w jaki grają, czasami zmienia sposób myślenia, czasami zmienia sposób, w jaki trenują. Czasami jest to zrównoważone, czasami nie. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Anglii, mieliśmy rozsądny skład, ale nie byli wystarczająco sprawni. Więc zadbaliśmy o ich dobrą kondycję. Uprościliśmy grę, zagraliśmy bardzo tradycyjny mecz z Anglią, ale to trwało tylko chwilę i musieliśmy to zmienić, aby pojechać na Mistrzostwa Świata. Teraz musimy to zmienić ponownie.

READ  Cricket World Cup Twenty20: Black Caps chwalone za sportową postawę, która jest uosobieniem krykieta w Nowej Zelandii

Wskazuje również, że trener nie pracuje w próżni. „Pep i Klopp są w klubach, które naprawdę chcą wygrać. Myślę, że obaj mają silną wizję tego, jak chcą grać. Pep chce pokonać cię poprzez posiadanie piłki. Takie jest moje pierwotne zrozumienie. Klopp chce cię pokonać, naciskając cię Nie musisz być Einsteinem, aby nauczyć się grać. To jasne”. Rekrutują odpowiednich zawodników, a następnie trenują ich agresywnie. Ale klub musi wiedzieć, gdzie jest i musi znaleźć odpowiedniego trenera na ten konkretny czas .Nie ma jednego rodzaju właściwego przywództwa. Warunki klubu, dokąd właściciele chcą iść, jak działa management, na czym spoczywa odpowiedzialność managera ?Należy mieć najlepszych, ale jeśli nie masz we właściwym środowisku, to tak, jakbyś umieszczał swoje cudowne kwiaty na pustyni. Nie będą rosły”.

Więcej o wywiad sportowy

Co prowadzi nas do United, klubu rozpoczynającego swój dziesiąty sezon bez tytułu od czasu odejścia Fergusona. „Gdyby City i Liverpool nie działały razem, United wciąż mogliby być na szczycie. City i Liverpool są prowadzone przez poważnych ludzi, którzy chcą wygrać. Zwycięstwo jest trudne, mój przyjacielu. Każdy chce wygrać, ale czy masz wolę przygotować się do tej dodatkowej pracy? Zaczynają od góry. Może tak było. United koncentruje się na sprzedaży koszul [Gunnar Solskjaer] Trenuje zespół przez cały okres przedsezonowy, aby grał w określony sposób z Sancho z przodu. To wielka sprawa, a potem podpisali kontrakt z Ronaldo. Więc co robisz dalej? To oznaka nieudanej instytucji, bezstronnej instytucji. Mogą to zmienić w ciągu 24 miesięcy. I będą. W końcu niekompetencja zmienia wszystko. To sprawia, że ​​chcesz być lepszy”.

Jones jest dobrze znanym fanem Guardioli: „Daje dużo, mój przyjacielu”. Zgadzam się i zwiększam miłość, rozwijając ideę, której Guardiola nauczył nas, jak wygrywanie sportu może być kwestią bezwzględnego piękna i kompetencji. Realista zastrzelił mnie po raz ostatni. – Nie jestem tego pewien, przyjacielu. Łatwiej jest kupić najlepszych graczy. Postaw Pepa na pozycji Burnley i zobacz, jak pójdzie.

Eddie Jones, Ambasador Umbro. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę umbro.co.uk/rugby lub obserwuj Umieść tweeta na Instagramie

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top