„Apartheid szczepionkowy”: afrykańscy przywódcy mówią ONZ, że potrzebują teraz szczepionek przeciwko Covid-19

Kraje afrykańskie, których populacje miały niewiele ratujących życie szczepionek przeciwko Covid-19, wystosowały pilne apele bezpośrednio do przywódców bogatych krajów na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Powszechne zdanie brzmiało: „Nikt nie jest bezpieczny, chyba że wszyscy jesteśmy bezpieczni”.

„Wirus nie zna kontynentów, granic, a nawet narodowości ani statusu społecznego” – powiedział prezydent Czadu Mohamed Idriss Deby Itno na spotkaniu przywódców tego kraju w Nowym Jorku.

Czytaj więcej:
* WHO twierdzi, że Covid-19: wariant Delta „przewyższa” interesujący nowy wariant Mu
* Złość i zamieszanie rozprzestrzeniły się w związku z nowymi zasadami podróżowania w Wielkiej Brytanii Covid
* COVID-19: Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wzywa globalny plan odwrócenia niesprawiedliwego dostępu do szczepionek

Kraje i regiony, które nie zostały zaszczepione, będą źródłem rozprzestrzeniania się i rozwoju nowych typów wirusa. W związku z tym z zadowoleniem witamy ponawiane apele Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i Dyrektora Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych [World Health Organisation] O zaszczepienie się dla wszystkich. Od tego zależy zbawienie ludzkości”.

Walka o powstrzymanie pandemii koronawirusa zajmowała ważne miejsce w przemówieniach przywódców w ciągu ostatnich kilku dni – wielu z nich było wygłaszanych na odległość właśnie z powodu wirusa. Kraj po kraju dostrzegał ogromną dysproporcję w dostępie do szczepionki, malując obraz tak ponury, że rozwiązanie czasami wydawało się nieuchwytne.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa nazwał szczepionki „największą obroną ludzkości przed plagą tej pandemii”.

„Dlatego bardzo niepokojące jest to, że społeczność globalna nie przestrzega zasad solidarności i współpracy w zapewnianiu równego dostępu do szczepionek Covid-19” – powiedział. „To oskarżenie ludzkości, że ponad 82 procent światowych dawek szczepionek zostało uzyskanych przez kraje bogate, podczas gdy mniej niż 1 procent trafił do krajów o niskich dochodach”.

On i inni wezwali państwa członkowskie ONZ do poparcia propozycji tymczasowego zniesienia niektórych praw własności intelektualnej stworzonych przez Światową Organizację Handlu, aby umożliwić większej liczbie krajów, zwłaszcza o niskich i średnich dochodach, produkcję szczepionek.

READ  Burger Wars: Café szalone hamburgery, najlepsze miejsca, konkurencyjne miejsca
Prezydent Namibii Haji Geingob potępił to, co uważa się za

Spencer Platt/AFP

Prezydent Namibii Hage Geingob potępił to, co uważa się za „szczepionkę na apartheid” na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent Angoli Joao Lourenço powiedział, że „zdumiewające są różnice między niektórymi krajami a innymi pod względem dostępności szczepionek”.

„Te rozbieżności pozwalają w niektórych przypadkach na podanie trzeciej dawki, podczas gdy w innych, takich jak Afryka, zdecydowana większość populacji nie otrzymała nawet pierwszej dawki” – powiedział Lourenço.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Izrael należą do krajów, które albo rozpoczęły podawanie dopalaczy, albo ogłosiły takie plany. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób zezwoliło w piątek na stosowanie zastrzyków przypominających firmy Pfizer dla starszych, słabych Amerykanów.

Prezydent Namibii Haji Geingob nazwał to „apartheidem szczepionek”, co jest godnym uwagi odniesieniem, biorąc pod uwagę własne doświadczenia tego kraju z apartheidem, kiedy kraj – znany wówczas jako Afryka Południowa – został przejęty przez rząd mniejszości białej sąsiedniej Republiki Południowej Afryki przed uzyskaniem niepodległości w 1990 roku.

Benido Mbuma, dyrektor programowy Programu Afrykańskiego Światowej Organizacji Zdrowia, zauważył podczas cotygodniowego briefingu wideo, że wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 zaczyna spadać w Afryce „ale przy 108 000 nowych przypadków ponad 3000 osób zostało utraconych w Afryce miniony tydzień i 16 krajów wciąż przeżywa nowy wzrost, ta bitwa jeszcze się nie skończyła”.

Młoda kobieta z RPA otrzymuje szczepionkę przeciwko wirusowi Covid-19 w Pretorii.  Rozwój na kontynencie przebiega powoli.

Themba Hadibe / AFP

Młoda kobieta z RPA otrzymuje szczepionkę przeciwko wirusowi Covid-19 w Pretorii. Rozwój na kontynencie przebiega powoli.

„W nadchodzących miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost liczby przypadków” – powiedział Embuma. „Bez powszechnych szczepień i innych środków publicznych i społecznych czwarta fala na kontynencie będzie prawdopodobnie najgorsza i najbardziej brutalna do tej pory”.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, podczas Globalnego Szczytu Szczepień, który odbył się niemal na uboczu Zgromadzenia Ogólnego, że Stany Zjednoczone podwoją zakupy szczepionek Covid-19 od firmy Pfizer, aby podzielić się ze światem do miliarda dawek, z celem zaszczepienia 70 procent światowej populacji w przyszłym roku.

Ruch ten pojawia się, gdy światowi przywódcy, grupy pomocowe i globalne organizacje zdrowotne coraz głośniej mówią o powolnym tempie globalnych szczepień i nierównym dostępie do szczepionek wśród populacji krajów bogatszych i biedniejszych.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że tylko 15 procent obiecanych darowizn szczepionek – z bogatych krajów mających dostęp do dużych ich ilości – zostało dostarczonych. Agencja zdrowia ONZ powiedziała, że ​​chce, aby kraje „natychmiast” honorowały swoje zobowiązania dotyczące podziału dawek i udostępniły zastrzyki dla programów, które przynoszą korzyści biednym krajom, a zwłaszcza Afryce.

Biden, na początku tego roku, odciął europejskich sojuszników w kwestii przyjęcia ustępstw w sprawie praw własności intelektualnej szczepionek, ale w środę nie było ruchu w kierunku niezbędnego globalnego konsensusu w tej sprawie wymaganego przez przepisy Światowej Organizacji Handlu.

Podczas gdy niektóre organizacje pozarządowe opisały te zwolnienia jako niezbędne do zwiększenia globalnej produkcji szczepionek, urzędnicy amerykańscy przyznają, że nie są to najbardziej ograniczający czynnik w nieuczciwej dystrybucji szczepionki – a niektórzy prywatnie podejrzewają, że zrzeczenie się praw do wysoce skomplikowanych szczepionek zwiększy produkcję.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top