Arcybiskup Desmond Tutu, południowoafrykański działacz przeciw apartheidowi, umiera w wieku 90

Arcybiskup Desmond Tutu, zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla i południowoafrykański weteran walki z rządami białej mniejszości, zmarł w wieku 90 lat, podała w niedzielę prezydentura.

Arcybiskup emerytowany i laureat Nagrody Nobla Desmond Tutu

Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

„Śmierć emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu to kolejny rozdział pożegnania naszego narodu z pokoleniem wybitnych mieszkańców Afryki Południowej, którzy odziedziczyli wyzwoloną RPA” – powiedział prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa.

Szczery Tutu był uważany za sumienie narodu zarówno przez czarnych, jak i białych, trwałym świadectwem jego wiary i ducha pojednania w podzielonym narodzie.

Opowiadał się przeciwko tyranii białej mniejszości, a nawet po jej zakończeniu nigdy nie zachwiał się w walce o bardziej sprawiedliwą RPA, wzywając czarną elitę polityczną do bycia tak samo zadziornymi jak biali Afrykanerzy.

W 1994 r. opisał głosowanie w pierwszych demokratycznych wyborach w RPA jako „jak zakochanie się”, co uchwyciło zarówno jego surowe poczucie humoru, jak i głębokie emocje po dziesięcioleciach walki z apartheidem.

Ale w późniejszych latach żałował, że jego marzenie o „Tęczowym Narodzie” jeszcze się nie spełniło.

Działacz na rzecz praw na całym świecie wypowiadał się na różne tematy, od izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich po prawa gejów, zmiany klimatyczne i pomoc w umieraniu – kwestie, które stanowiły podstawę szerokiej atrakcyjności Toto.

Mierzący pięć stóp i pięć cali (1,68 metra) wzrostu i zaraźliwy śmiech, Tutu był moralnym gigantem, który w 1984 roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za pokojową walkę z apartheidem.

Były arcybiskup Kapsztadu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu i jego żona Leah pozują do zdjęć swojego domu po oddaniu głosu w Kapsztadzie 30 października 2021 r.

Były arcybiskup Kapsztadu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu i jego żona Leah pozują do zdjęć swojego domu po oddaniu głosu w Kapsztadzie 30 października 2021 r.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Wykorzystał swoją wybitną rolę w Kościele anglikańskim, aby podkreślić trudną sytuację czarnych mieszkańców Afryki Południowej.

Zapytany o jego emeryturę jako arcybiskupa Kapsztadu w 1996 r., gdyby czegoś żałował, Tutu powiedział: „Walka ma tendencję do powodowania jednego ściernego i więcej niż dobrego osobistego dotyku. Mam nadzieję, że ludzie wybaczą mi wszelkie krzywdy, które mogłem wyrządzić ich.” „

READ  Szczegóły: Nowa Zelandia udaje się na ważne spotkanie w sprawie zmian klimatycznych z żenującym rekordem

Tutu przemawiał i podróżował niestrudzenie przez lata 80., stając się twarzą ruchu przeciwko apartheidowi za granicą, podczas gdy wielu przywódców rebeliantów ANC, takich jak Nelson Mandela, było za kratkami.

Powiedział w 1986 roku: „Nasza ziemia płonie i krwawi, dlatego wzywam społeczność międzynarodową do nałożenia sankcji karnych na ten rząd”.

Nawet gdy rządy zignorowały wezwanie, pomogło to wywołać popularne kampanie na całym świecie, które walczyły o położenie kresu apartheidowi poprzez bojkot gospodarczy i kulturowy.

Twardy były biały prezydent B.

kazania grobowe

Do jego najboleśniejszych zadań należało wygłaszanie kazań na grobach Murzynom, którzy zginęli brutalnie podczas walki z białą supremacją.

Powiedział kiedyś: „Jesteśmy zmęczeni przychodzeniem na pogrzeby i wygłaszaniem przemówień tydzień po tygodniu. Nadszedł czas, aby zatrzymać marnowanie ludzkiego życia”.

Tutu powiedział, że jego stanowisko wobec apartheidu było moralne, a nie polityczne.

„Łatwiej jest być chrześcijaninem w RPA niż gdziekolwiek indziej, ponieważ kwestie moralne w tym kraju są bardzo jasne” – powiedział kiedyś Reuterowi.

W lutym 1990 roku Tutu zaprowadził Nelsona Mandelę na balkon w ratuszu Kapsztadu z widokiem na plac, na którym zaklęcie ANC wygłosiło swoje pierwsze publiczne przemówienie po 27 latach więzienia.

Był u boku Mandeli cztery lata później, kiedy został zaprzysiężony jako pierwszy czarny prezydent kraju.

„Czasami głos Desmonda Tutu jest ostry, często czuły, nigdy nieustraszony i rzadko pozbawiony humoru, zawsze będzie głosem bezdźwięcznych” – opisał swojego przyjaciela Mandela, który zmarł w grudniu 2013 roku.

Podczas gdy Mandela wprowadzał RPA w demokrację, Tutu kierował Komisją Prawdy i Pojednania, która ujawniła straszne prawdy wojny przeciwko rządom białych.

Niektóre wzruszające świadectwa sprawiły, że płakał publicznie.

Nelson Mandela i Desmond Tutu obejmują się w 2003 roku, oddając hołd swojemu zmarłemu przyjacielowi Walterowi Sisulu na państwowym pogrzebie bohatera walki z apartheidem

Nelson Mandela i Desmond Tutu obejmują się w 2003 roku, oddając hołd swojemu zmarłemu przyjacielowi Walterowi Sisulu na państwowym pogrzebie bohatera walki z apartheidem
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Nie wyciągnął ciosów

Ale Tutu był tak samo twardy wobec nowej demokracji, jak był wobec władców apartheidu w Południowej Afryce.

READ  NSW MP wyjaśnia „brak trójek” podczas wyłączania w całym stanie po tym, jak literówka w aktualizacji Covid wywołuje ogromny sprzeciw

Skrytykował nową elitę rządzącą za jazdę „pociągiem przywilejów” i zbeształ Mandelę za jego długi romantyczny związek z Gracą Machel, którą ostatecznie poślubił.

W raporcie Komisji Prawdy Tutu odmówił radzenia sobie z ekscesami ANC w zwalczaniu białych rządów w łagodniejszy sposób niż rząd apartheidu.

Nawet w późniejszych latach nigdy nie przestał mówić o tym, co miał na myśli, oskarżając prezydenta Jacoba Zumę o zarzuty korupcyjne związane z aktualizacją bezpieczeństwa domu o wartości 23 milionów dolarów.

W 2014 roku przyznał, że nie głosował na ANC, powołując się na względy moralne.

„Jako stary człowiek czuję się smutny, ponieważ miałem nadzieję, że moje ostatnie dni będą dniami radości oraz dniami uwielbienia i uwielbienia dla młodych ludzi, którzy robią to, co mieliśmy nadzieję, że będą” – powiedział Toto Reuterowi. Czerwiec 2014.

W grudniu 2003 roku zganił swój rząd za poparcie dla prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe, pomimo rosnącej krytyki jego historii praw człowieka.

Tutu porównał izolację Zimbabwe do walki RPA z apartheidem.

„Zaapelowaliśmy do świata o interwencję i ingerencję w wewnętrzne sprawy RPA. Sami nie moglibyśmy pokonać apartheidu” – powiedział Tutu. „Jaki sos z gęsi powinien być też sosem dla mężczyzn”.

Skrytykował również prezydenta Republiki Południowej Afryki Thabo Mbeki za jego publiczne kwestionowanie związku między HIV a AIDS, mówiąc, że międzynarodowy wizerunek Mbekiego został nadszarpnięty.

Książę i księżna Sussex, książę Harry i jego żona Meghan trzymają swojego małego synka Archiego, gdy spotykają arcybiskupa Desmonda Tutu i jego żonę Leah w Tutu Legacy Foundation w Kapsztadzie 25 września 2019 r.

Książę i księżna Sussex, książę Harry i jego żona Meghan trzymają swojego małego synka Archiego, gdy spotykają arcybiskupa Desmonda Tutu i jego żonę Leah w Tutu Legacy Foundation w Kapsztadzie 25 września 2019 r.
Zdjęcie: Zdjęcie: AFP / Henk Krueger / Afrykańska Agencja Prasowa (ANA) / Baraka

Syn nauczyciela szkolnego

Toto, syn nauczyciela, urodził się w Klerksdorp, konserwatywnym mieście na zachód od Johannesburga, 7 października 1931 roku.

Rodzina przeniosła się do Soviettown w Johannesburgu, jednej z niewielu mieszanych ras w stolicy handlowej, która później została zrównana z ziemią na mocy praw apartheidu, aby zrobić miejsce dla białych przedmieść Triomf-Triumph w Afrikaans.

READ  Zamieszki na Kapitolu USA: Donald Trump uderza po zjadliwym przemówieniu Joe Bidena z okazji powstania 6 stycznia

Zawsze pełen pasji uczeń, Toto początkowo pracował jako nauczyciel. Powiedział jednak, że rozgniewał się na system edukacji dla Murzynów, który premier Republiki Południowej Afryki określił kiedyś jako mający na celu przygotowanie ich do roli w społeczeństwie jako służących.

Toto opuścił nauczanie w 1957 roku i zdecydował się wstąpić do kościoła i studiował najpierw w Kolegium Teologicznym św. Piotra w Johannesburgu. Został wyświęcony na kapłana w 1961 roku i ukończył edukację w King’s College w Londynie.

Po czterech latach spędzonych za granicą wrócił do Afryki Południowej, gdzie jego błyskotliwy dowcip i charyzmatyczne nauczanie pozwoliły mu w 1975 roku zostać dziekanem anglikańskim w Johannesburgu i wtedy jego działalność zaczęła nabierać kształtu.

„Zdałem sobie sprawę, że otrzymałem platformę, która nie była łatwo dostępna dla wielu czarnych, a większość naszych przywódców była albo przykuta do łańcuchów, albo na wygnaniu. nasze aspiracje i cierpienia naszego ludu”.

Teraz zbyt prominentny i powszechnie szanowany, by zostać odrzuconym przez rząd apartheidu, Tutu wykorzystał swoją nominację na Sekretarza Generalnego Rady Kościołów Południowej Afryki w 1978 roku, by wezwać do sankcji przeciwko swojemu krajowi.

Został mianowany pierwszym czarnym arcybiskupem Kapsztadu w 1986 roku i został głową Kościoła anglikańskiego, czwartego co do wielkości kościoła w Afryce Południowej. Stanowisko to będzie pełnił do 1996 roku.

Po przejściu na emeryturę walczył z rakiem prostaty i w dużej mierze wycofał się z życia publicznego. Podczas jednego ze swoich ostatnich publicznych wystąpień książę Harry i jego żona Meghan gościli swojego czteromiesięcznego syna Archiego na swojej organizacji charytatywnej w Kapsztadzie we wrześniu 2019 roku, nazywając ich „prawdziwie troskliwą” parą.

Toto poślubił Leę w 1955 roku. Mieli czworo dzieci i wiele wnuków, mają domy w Kapsztadzie i miasteczku Soweto niedaleko Johannesburga.

-ABC/Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top