AUKUS: Jacinda Ardern z zadowoleniem przyjmuje zaangażowanie Wielkiej Brytanii i USA na Pacyfiku, mówi, że postawa nuklearna Nowej Zelandii jest „niezmieniona”

Premier Jacinda Ardern z zadowoleniem przyjmuje „zwiększone zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych” na Pacyfiku, gdy oba kraje ogłaszają nowy pakt bezpieczeństwa z Australią.

ten Grupa AUKUS została opisana w czwartek rano przez prezydenta USA Joe Biden Jako „historyczny krok w kierunku pogłębienia i sformalizowania współpracy między naszymi trzema krajami” w ich dążeniu do zapewnienia „pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku”.

Porozumienie, które będzie dzielić się informacjami w kluczowych obszarach technologicznych, w tym sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz w odniesieniu do atomowych okrętów podwodnych, jest postrzegane przez komentatorów jako przeciwieństwo rosnącego wpływu Chin w regionie, ale amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie jest ono ukierunkowane na jeden kraj. . Jednym z pierwszych projektów będzie współpraca w zakresie okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Australii.

Premier Nowej Zelandii odpowiedziała teraz, mówiąc, że w środę wieczorem omówiła porozumienie z Australijczykiem Scottem Morrisonem.

„Porozumienie Australii z USA i Wielką Brytanią dotyczy przede wszystkim technologii i sprzętu obronnego, a jego celem jest zakup atomowych okrętów podwodnych przez Australię” – powiedział Ardern.

Ta nowa grupa „w żaden sposób nie zmienia naszych stosunków w zakresie bezpieczeństwa i wywiadu z tymi trzema krajami, a także z Kanadą” – powiedziała. Nowa Zelandia, Australia, Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są członkami sieci wymiany danych wywiadowczych Five Eyes.

„Nowa Zelandia jest przede wszystkim krajem Pacyfiku i patrzymy na rozwój polityki zagranicznej z perspektywy tego, co leży w interesie regionu” – powiedział Ardern.

„Z zadowoleniem przyjmujemy zwiększone zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w regionie i przypominamy, że naszym wspólnym celem jest pokój i stabilność oraz zachowanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach.

„Stanowisko Nowej Zelandii w sprawie zakazu statków o napędzie jądrowym na naszych wodach pozostaje niezmienione”.

READ  Australijski koronawirus Covid 19: Nowa Południowa Walia odnotowuje 1218 przypadków, Wiktoria 92, stany wahają się w planach zakończenia blokady

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top