AUKUS: Nowa Zelandia opisana jako „żart” po postawie antynuklearnej, która zakazała australijskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Ardern powiedział, że chociaż Nowej Zelandii nie zwrócono się o członkostwo w AUKUS, umowa „w żaden sposób nie zmienia naszych stosunków bezpieczeństwa i wywiadu z tymi trzema krajami”.

„Nowa Zelandia jest przede wszystkim krajem Pacyfiku i patrzymy na rozwój polityki zagranicznej z perspektywy tego, co leży w interesie regionu” – powiedział Ardern.

„Z zadowoleniem przyjmujemy zwiększone zaangażowanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w regionie i przypominamy, że naszym wspólnym celem jest pokój i stabilność oraz zachowanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach”.

Ale przywódca krajowy Judith Collins powiedziała o naszej nieobecności w spółce „Szacunek”.

„To rozczarowujące, że po tylu latach współpracy Nowej Zelandii z naszymi tradycyjnymi sojusznikami, obecny rząd wydaje się niezdolny do uczestniczenia w dyskusjach na temat 'AUKUS’. Budzi to poważne obawy co do interoperacyjności systemów Sił Obronnych Nowej Zelandii z naszymi tradycyjnymi sojusznikami w przyszłość ”.

Powołując się na komentarze wysokiego rangą urzędnika Pentagonu, australijski Gazeta Al-Ittifaq opisała umowę jako „nowego Enzos”, który marginalizuje Nową Zelandię.

ale Jeffrey Miller jest międzynarodowym analitykiem w Projekcie Demokracji Uniwersytetu Wiktorii, powiedział Newshub na początku tego tygodnia, że ​​gdyby inny członek Five Eyes, Kanada, był częścią AUKUS, mógłby sugerować, że Nowa Zelandia jest za granicą. Ale to nie jest problem.

„Kanada i Nowa Zelandia mają podobieństwa i stanowiska w odniesieniu do Chin i są bardziej zrównoważone niż pozostałe trzy. Więc może nie powinno to dziwić, a może to nieco łagodzi cios. Fakt, że Kanada i Nowa Zelandia nie są uwzględnione”.

Powiedział, że Amerykański Uniwersytet w Kosowie wydaje się być trzema bliskimi sojusznikami, aby sformalizować swój sojusz.

„Myślę, że większość Nowozelandczyków prawdopodobnie życzyłaby im powodzenia, ale tak naprawdę nie jesteśmy w tych czasach”.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top