Australia zaszczepi koale przeciwko chlamydiom w badaniach klinicznych

Chlamydia, choroba przenoszona drogą płciową występująca również u ludzi, szeroko rozprzestrzeniła się wśród australijskich koali, dotykając połowę zwierząt na niektórych obszarach.

„Jest to poważna choroba, która powoduje wyniszczające zapalenie spojówek, infekcje pęcherza i sporadyczną bezpłodność” – powiedziała Amber Gillette, weterynarz i koordynator badań w Australian Zoo Hospital w oświadczeniu wydanym w piątek na początku badania.

Naukowcy twierdzą, że choroba bakteryjna, która może przenosić się z matek na noworodki, może również powodować ślepotę.

Każdy koala otrzyma pojedynczą dawkę szczepionki i zostanie wyposażony w mikrochip przed wypuszczeniem na wolność.

„Chociaż to szczepienie przyniesie bezpośrednie korzyści każdemu zwierzęciu, badanie będzie również koncentrować się na ochronie zapewnianej przez szczepienie” – powiedział Peter Tims, profesor mikrobiologii na University of the Sunshine Coast, który prowadzi badanie.

Chociaż w wielu przypadkach chlamydię można leczyć antybiotykami, naukowcy mają nadzieję, że szczepionka pomoże poprawić przeżywalność i reprodukcję zwierząt.

Szacunki dotyczące liczby koali są różne, ponieważ trudno je policzyć na wolności. Badanie przeprowadzone przez University of Queensland z 2016 roku obliczyło, że w Australii pozostało około 330 000 koali.

Badanie zlecone przez World Wildlife Fund oszacowało, że ponad 60 000 koali zostało zabitych, rannych lub w inny sposób dotkniętych niszczycielskimi pożarami buszu w Australii w 2019 i na początku 2020 roku.

READ  NASA apeluje o nowe sposoby ogłaszania odkrycia obcego życia

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top