Australian Open: Tsitsipas awansuje do półfinału po złej pogodzie

Stefanos Tsitsipas utrzymał swój doskonały rekord w ćwierćfinale Wielkiego Szlema, pokonując w środę 11. rozstawionego Yannicka Senera 6:3, 6:4, 6:2 i awansując do ostatniej czwórki Australian Open.

23-letni Tsitsipas, zajmujący 4-5 miejsce, poprawił się na tym etapie. To półfinały, których jeszcze nie opanował, wygrywając tylko raz – w Roland Garros w zeszłym roku – na cztery do tej pory.

Następnie zagra Daniila Miedwiediewa, który w zeszłym roku wygrał wielki szlem, kiedy wygrał US Open, lub numer 9 Felixa Auger-Aliassime. Zawodnik nr 2 Miedwiediew i Auger-Aliassime spotkali się później w środę w nocnym meczu.

Yannick Sener z Włoch gra bekhendem przeciwko Stefanosowi Tsitsipasowi.

Andy Brownbell/AFP

Tsitsipas nie miał przełomu i zamienił wszystkie cztery swoje serwisy na Sinnera w meczu, który trwał ponad dwie godziny, znacznie mniej niż jego pięciosetowe zwycięstwo w czwartej rundzie nad Taylorem Fritzem.

* Australian Open: Superstar tenisista Roger Federer zarabia 427 000 $ dziennie, mimo że nie pojawił się na korcie w 2021 r.

Jedyne prawdziwe opóźnienie nastąpiło z powodu burzliwej pogody, gdy burza późnym popołudniem spowodowała, że ​​dach nad Rod Laver Arena musiał zostać zamknięty, gdy grecka gwiazda była już gotowa na przerwę.

Stefanos Tsitsipas utrzymał swój doskonały rekord w ćwierćfinale Wielkiego Szlema.

„Wiedziałem, że zmierzam we właściwym kierunku” – powiedział Tsitsipas.

„Być może warunki trochę się zmieniły po zamknięciu dachu – trochę szybciej, nie tak sprężyste jak wcześniej. Próbowałem dostosować się do nowych warunków i po prostu zadziałało.”

READ  Lider polskiej opozycji Tusk ogłasza swoje zwycięstwo po tym, jak sondaże wykazały, że rządzący konserwatyści tracą większość

Dziesiątki balowych dzieci i pracowników używało ręczników do nasiąkania wodą na boisku podczas 15-minutowej przerwy.

Świątek i Collins w półfinale

Temperatura spadła z popołudniowych maksimów, kiedy Iga Świątek przez trzy godziny w popołudniowym upale pokonała 36-letnią Kayę Kanebe 4-6, 7-6 (2), 6-3, uzyskując miejsce w runda półfinał przeciwko Danielowi Collinsowi.

„Ten mecz był szalony” – powiedział 20-latek, zwycięzca French Open 2020. „W pierwszym secie moim błędem było to, że dostałem zbyt wiele breakpointów i czułem, że straciłem swoje szanse. W drugim secie… czułem, że grała tak szybko, że nie mogłem być ciasny. Musiałem wykończ moje forhendy”.

Temperatura osiągnęła 36 stopni Celsjusza dziesiątego dnia, kontynuując tydzień upałów.

Trzy godziny w popołudniowym upale zajęło Idze Świątek pokonanie 36-letniej Kayi Kanebe.

Trzecia karta / AP

Collins wygrał otwierającego, zanim upał osiągnął swój punkt kulminacyjny, przechylając go na korzyść dużą przerwą serwową w ostatnim meczu seta otwierającego w drodze do zwycięstwa 7:5, 6:1 nad Alize Cornet.

115. miejsce Kanepi nie zaskoczył, wygrywając trzy sety z drugoligową Ariną Sabalenką i prowadząc mecz do Świątka, który uratował dziewięć punktów, zanim przegrał pierwszego seta.

Świątek wdarł się do gry w drugiej połowie, wymieniając dwukrotnie przerwy serwisowe, zanim wygrał w dogrywce.

Po awansie na trzecie miejsce Świątek przegrała w ósmym meczu, kiedy zagrywała do meczu. W końcu chwyciła zagrywkę Kanepiego, rzucając się na ostatni punkt, dopóki Estończyk nie wysłał długiego forhendu.

Reakcja Amerykanki Danielle Collins po pokonaniu Alize Cornet z Francji.

Simon Baker/AFP

Po trzech pierwszych meczach ćwierćfinałowych rozstrzygnięto w równych setach – we wtorek Ash Party pokonało Jessicę Pegulę, a Madison Keys pokonało Barborę Krejkovą – ostatni mecz po drodze trwał dalej.

Wychodząc z sądu Świątek napisał na obiektywie kamery telewizyjnej: „Dziękuję za wsparcie. #Wyczerpany”.

READ  Australijska gwiazda netballu proponuje zmiany mające na celu rozwój globalnej gry

Zwycięstwo Collinsa oznacza, że ​​w ostatnich czterech jest dwóch Amerykanów. Keys, zdobywca drugiego miejsca w US Open 2017, zagra Wimbledon i zwycięzca French Open 2019 Barty.

Świątek jest jedynym z czterech graczy, którzy po raz pierwszy awansowali do półfinału Australian Open. Collins przegrała z Petrą Kvitovą w półfinale tutaj w 2019 roku, co jest jej najlepszym dotychczasowym biegiem. Keys przegrał z Sereną Williams w 2015 roku, a Barty przegrał w półfinale w 2020 roku z ewentualną mistrzynią Sofią Kenin.

Kaia Kanepi z Estonii przegrała po wcześniejszym niespodziewanym trzysetowym zwycięstwie nad drugą rozstawioną Aryną Sabalenka.

Collins przeszła w zeszłym roku operację, by wyleczyć endometriozę, chorobę, która powodowała jej nieznośny ból podczas turniejów w 2021 roku.

„To niesamowite uczucie, zwłaszcza po niektórych problemach zdrowotnych, przez które przeszedłem” – powiedział Collins. „Wrócić na ten poziom i być tak konkurencyjnym jak ja… To bardzo satysfakcjonujące.

„Miałem kilka świetnych meczów w tym turnieju… Naprawdę zadowolony z tego, jak się czuję zarówno fizycznie, jak i psychicznie”.

Dla Cornet ta strata najlepiej zakończyła karierę. Ćwierćfinał był jej pierwszym w 63 meczach w głównym remisie Wielkiego Szlema. WTA spodziewa się, że 32-letni Cornett powinien wrócić do pierwszej pięćdziesiątki.

Cornet oczekiwał od Collinsa agresywnej strategii gry, ale siła uderzeń w ziemię była „większa niż się spodziewałem”.

„Czułem, że przez cały czas brakowało mi tchu. Nie mogłem grać w swoją grę” – powiedział Cornet. „Nigdy nie pozwoliła mi na to i nigdy nie dała mi czasu”.