Australijscy urzędnicy przybywają do Nowej Zelandii, aby porozmawiać o umowie z Aukusem, podczas gdy Winston Peters i Judith Collins chwalą siłę Anzusa

Australijscy urzędnicy przybywają do Nowej Zelandii, aby porozmawiać o umowie z Aukusem, podczas gdy Winston Peters i Judith Collins chwalą siłę Anzusa

Zespół australijskich urzędników uda się w najbliższej przyszłości do Nowej Zelandii, aby zapoznać się z drugim nienuklearnym filarem porozumienia obronnego OKOS, do którego rząd rozważa przyłączenie się.

Wizytę ogłosił dziś wicepremier i minister obrony Australii Richard Malles po inauguracyjnym spotkaniu ANZMIN 2+2 pomiędzy ministrami spraw zagranicznych i obrony obu krajów.

Nową Zelandię reprezentowali wicepremier i minister spraw zagranicznych Winston Peters oraz minister obrony Judith Collins. Minister spraw zagranicznych Penny Wong dołączyła do Marlesa po stronie australijskiej.

Marles powiedziała, że ​​spotkanie ministrów obrony partnerów OKOS – Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – w zeszłym roku w Kalifornii skupiało się na drugim filarze porozumienia, który dotyczy technologii wojskowej, wraz z atomowymi okrętami podwodnymi tworzącymi pierwszy filar porozumienia.

„Od powstania OKOS istniały dwa filary. Duży nacisk położono na pierwszy filar, czyli uzyskanie przez Australię wspólnie od USA i Wielkiej Brytanii nuklearnej łodzi podwodnej” – powiedział Marles.

„Drugi filar, który naprawdę koncentruje się na rozwoju innych zaawansowanych technologii, spotkał się z zainteresowaniem innych krajów, zwłaszcza krajów Five Eyes”, powiedział, dając do zrozumienia, że ​​Kanada i Nowa Zelandia, jedyne dwa kraje spoza Aukus Five Oczy krajów wyraziły swoje zainteresowanie.Jej zainteresowanie.

Powiedział, że partnerzy chcieli najpierw zobaczyć „wyścigi zarządów dotyczące filaru drugiego pomiędzy trzema krajami: Australią, USA i Wielką Brytanią”, ale stwierdził, że „w dłuższej perspektywie jesteśmy otwarci na pomysł, aby filar drugi był otwarty na inne kraje, które mogą być zainteresowane.”

„W tym kontekście zależało nam na tym, aby Nowa Zelandia została poinformowana o obecnym stanie dyskusji… w odniesieniu do filaru drugiego i na tej podstawie wysyłamy zespół, aby w najbliższym czasie przekazał Nowej Zelandii informacje przyszłość” – powiedział Marles.

Collins wydawał się zainteresowany zbadaniem możliwości Aukusa dla nowozelandzkiego przemysłu kosmicznego.

READ  WMX: Courtney Duncan utrzymuje prowadzenie w Mistrzostwach Świata przed rundą finałową

„Możliwości dla naszych sektorów kosmicznych i technologicznych są ogromne” – powiedział Collins.

Wspólne oświadczenie partnerów wydane po wspomnianym spotkaniu pokazało, że rząd zaakceptował argument partnerów OKOS, że partnerstwo ma pozytywny wpływ na pokój. Inne kraje, w tym Chiny i niektórzy przywódcy regionu Pacyfiku, nie zgadzają się z tym i uważają, że porozumienie przyczyni się do zmniejszenia stabilności świata.

„Ministrowie omówili trójstronne partnerstwo OKOS i zgodzili się, że wniosło ono pozytywny wkład w utrzymanie pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie Indo-Pacyfiku” – czytamy w oświadczeniu.

W oświadczeniu podkreślono także długą i bliską historię między obydwoma krajami i nazwano Porozumieniem Obronnym ANZUS, w związku z którym Nowa Zelandia została zawieszona.

Istnieją pewne różnice zdań co do znaczenia tego słowa, niektórzy postrzegają go jako standardowy język używany do opisu sojuszu obronnego, który jest kontynuowany między Australią a Nową Zelandią pomimo zawieszenia Nowej Zelandii.

Były premier Sir John Key był mniej pewny języka ANZUS, mówiąc po białej księdze Australijskiego Departamentu Obrony, w której ANZUS został użyty do opisania relacji, że w rzeczywistości był to „bardziej związek Anzac, o ile Australia i Nowa Zelandia współpracują na niektórych z tych relacji”. problemy”.

„Oni [Australia] „Mamy zupełnie inny profil obronności i zdolności niż Nowa Zelandia, ale oni doskonale zdają sobie sprawę, że dawno temu zawiesiliśmy członkostwo w ANZUS i nie mamy zamiaru przyłączać się ponownie” – powiedział Key.

Jednak w dzisiejszym oświadczeniu stwierdzono, że oba kraje odnotowały „trwały charakter traktatu ANZUS, który 72 lata po podpisaniu nadal stanowi podstawę strategicznych stosunków między obydwoma krajami i formalizuje zobowiązania, jakie podejmujemy wobec siebie jako sojusznicy”.

W oświadczeniu zwrócono uwagę na krytykę Chin, a ministrowie wyrazili „poważne obawy dotyczące łamania praw człowieka w Xinjiangu”.

„Wyrazili także głębokie zaniepokojenie erozją praw i wolności religijnych, kulturalnych, edukacyjnych i językowych w Tybecie oraz ciągłą systematyczną erozją autonomii, wolności, praw i procesów demokratycznych w Hongkongu, w tym poprzez narzucanie ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego. ” W oświadczeniu napisano.

READ  Prezes Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej Luis Rubiales podał się do dymisji po pocałunku na mistrzostwach świata

Wyraziła także zaniepokojenie „rozwojem sytuacji na Morzu Południowochińskim”; W szczególności „nasilenie działań destabilizujących, w tym ciągła militaryzacja spornych obszarów, niebezpieczne i nieprofesjonalne zachowanie na morzu i w powietrzu oraz inne niebezpieczne działania wojska, statków straży przybrzeżnej i bojówek morskich”.

Zawierając krytykę niesprawiedliwości wobec Chin, na liście unikano wymieniania kraju po imieniu.

W oświadczeniu jedynie krótko poruszono kwestię wsparcia dla Ukrainy. Powiedziała, że ​​kraj „z całą stanowczością potępia nielegalną i niemoralną inwazję Rosji na Ukrainę”. W oświadczeniu wezwano Chiny do wywarcia nacisku na Rosję, aby zakończyła wojnę.

Odnotowali swoje ciągłe zaangażowanie we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ministrowie uznali globalne skutki wojny, w tym dla bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego w regionie Indo-Pacyfiku. Ministrowie wezwali wszystkich, którzy mają wpływ na Rosję, zwłaszcza Chiny, aby uczynili to teraz i przekonali Rosję do zakończenia nielegalnej wojny.

Thomas Coughlan jest zastępcą redaktora politycznego i zajmuje się polityką w parlamencie. Pracował dla Ogłaszać Od 2021 roku, w galerii prasowej pracuje od 2018 roku.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *