Austria zostanie całkowicie zablokowana, gdy Covid-19 będzie się dalej rozprzestrzeniał

Dni po tym, jak Austria nałożyła Ubezpieczenie dla nieszczepionych, ogłosił całkowitą blokadę Covid-19 od poniedziałku (czasu lokalnego).

Austria zostanie całkowicie zablokowana w poniedziałek, w związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków Covid-19.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Kanclerz Alexander Schallenberg powiedział, że zajmie to maksymalnie 20 dni, a szczepienie będzie ustawowe od 1 lutego 2022 r.

Odpowiadał na rekordową liczbę przypadków i jeden z najniższych poziomów szczepień w Europie Zachodniej.

Wiele innych krajów europejskich nakłada ograniczenia w miarę wzrostu liczby przypadków.

„Nie chcemy piątej fali”, powiedział Schallenberg po spotkaniu z gubernatorami dziewięciu austriackich prowincji w zachodnim kurorcie.

Kanclerz powiedział, że zbyt długo panował konsensus, aby unikać obowiązkowych szczepień.

Dodał jednak, że wiele osób zostało podjudzonych, by nie otrzymać ciosu, ze względu na „obfitość sił politycznych, przeciwników słabych szczepień i fałszywych wiadomości”. Działania nie zostały jeszcze zakończone.

Najnowsze dane pokazują, że wskaźnik infekcji wzrósł do 1049,9 przypadków na 100 000 osób w zeszłym tygodniu, a minister zdrowia Wolfgang Mochstein powiedział, że nałożenie blokady było „ostatnią deską ratunku”. W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 15 809 przypadków w populacji liczącej mniej niż dziewięć milionów.

W ramach tych środków Austriacy będą musieli pracować w domu, nieistotne sklepy zostaną zamknięte, a szkoły pozostaną otwarte dla dzieci, które muszą uczyć się twarzą w twarz. Potrwa ona do 12 grudnia, ale zostanie ponownie oceniona po 10 dniach.

Protestujący trzyma tabliczkę z napisem

Protest przeciwko szczepieniom przed Ballhausplatz w Wiedniu w Austrii w zeszłym tygodniu.
Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Sąsiednie Niemcy odnotowały w tym tygodniu kilka dni rekordowych infekcji, a minister zdrowia Jens Spahn mówił o „krajowej sytuacji kryzysowej, która wymaga wspólnego wysiłku narodowego”.

Niemieccy przywódcy zgodzili się już na nałożenie ograniczeń na osoby niezaszczepione na obszarach o dużej liczbie hospitalizacji. Parlament poparł żądania obywateli dotyczące okazywania zezwoleń na wjazd Covid w autobusach, pociągach i miejscach pracy.

READ  Koronawirus: Pozytywne wykrycie ścieków Opononi, zwiększona liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID

Ale teraz w Bawarii, która graniczy z Austrią, premier Markus Söder poszedł dalej, ogłaszając „wirtualne zamknięcie osób, które nie szczepią”. Puby i kluby będą zamknięte przez trzy tygodnie, a wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe zostały odwołane. Przy tygodniowych wskaźnikach zachorowalności powyżej 1000 na 100 000 osób – restauracje, hotele, sport i kultura również zostaną zamknięte.

Premier Słowacji Eduard Heger zapowiedział już, że w poniedziałek rozpocznie się „blokada osób, które nie szczepią”, a czeski rząd ogranicza również dostęp do różnych usług. Holandia wprowadziła częściową blokadę pod koniec zeszłego tygodnia.

Oficjalne dane pokazują w Wielkiej Brytanii – gdzie obecnie nie ma blokady, chociaż w niektórych częściach kraju wymagane są maski – wskaźnik infekcji na 100 000 przypadków wynosi 395,4.

Austria jest pierwszą pełną blokadą nałożoną tej zimy przez państwo członkowskie UE.

Dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, Hans Kluge, ostrzegł przed nadchodzącą srogą zimą. Oskarżył o niewystarczający zasięg szczepień oraz „złagodzenie środków zapobiegawczych i rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnego typu delta”.

Rosja w piątek zgłosiła rekordową liczbę 1254 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin, trzeci dzień z rzędu.

Węgry odnotowały najwyższy poziom infekcji – 11 289 nowych przypadków na 10 milionów mieszkańców. Trzecie ugryzienie przypominające będzie obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia od soboty, wraz z maskami w większości zamkniętych pomieszczeń.

Zaostrzone ograniczenia weszły również w sobotę w Belgii, wymagając pracy z domu cztery dni w tygodniu.

BBC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top