Badania sugerują, że nowy „superkontynent” może unicestwić ludzkość i sprawić, że Ziemia nie będzie nadawała się do zamieszkania

Badania sugerują, że nowy „superkontynent” może unicestwić ludzkość i sprawić, że Ziemia nie będzie nadawała się do zamieszkania

Uniwersytet w Bristolu

Zdjęcie przedstawia najcieplejszą średnią miesięczną temperaturę (°C) Ziemi i przewidywanego superkontynentu (Pangaea Ultima) 250 milionów lat temu, kiedy prawie każdy ssak byłby trudny do przeżycia.CNN

Naukowcy przewidywali, że utworzenie nowego „superkontynentu” może w ciągu 250 milionów lat zniszczyć ludzi i wszystkie inne żyjące ssaki.

Korzystając z pierwszych superkomputerowych modeli klimatycznych dalekiej przyszłości, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii przewidzieli, jak za około 250 milionów lat ekstremalne zjawiska klimatyczne będą się nasilać po połączeniu kontynentów świata w jeden superkontynent, Pangea Ultima.

Odkryli, że atmosfera będzie niezwykle gorąca, sucha i prawie nienadająca się do zamieszkania dla ludzi i ssaków, które nie ewoluowały, aby wytrzymać długotrwałe narażenie na ekstremalne ciepło.

Naukowcy symulowali trendy temperatury, wiatru, opadów i wilgotności na superkontynencie oraz wykorzystali modele ruchu płyt tektonicznych, chemii oceanów i biologii do obliczenia poziomu dwutlenku węgla.

Odkryli, że powstanie Pangea Ultima nie tylko doprowadziłoby do bardziej regularnych erupcji wulkanów, uwalniając dwutlenek węgla do atmosfery i ocieplając planetę, ale także Słońce stałoby się jaśniejsze, emitując więcej energii i powodując jeszcze większe ocieplenie Ziemi. – na co zwracają uwagę eksperci badania. Artykuł ukazał się w poniedziałek w czasopiśmie Przyrodnicze nauki o ziemi.

„Nowo powstający superkontynent skutecznie wywołałby potrójny efekt, obejmujący efekt kontynentalny, gorętsze słońce i więcej dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział Alexander Farnsworth, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie w Bristolu i główny autor artykułu, powiedział w swoim artykule oświadczenie w poniedziałek. .

„Szeroki zakres temperatur od 40 do 50 stopni Celsjusza (104 do 122 stopni Fahrenheita) i ekstremalne temperatury w ciągu dnia w połączeniu z wysokim poziomem wilgotności ostatecznie zadecydują o naszym losie” – dodał Farnsworth. „Ludzie – wraz z wieloma innymi gatunkami”. umrą, ponieważ nie będą w stanie pozbyć się tego ciepła poprzez pot i ochłodzić swoje ciała”.

READ  Start astronautów SpaceX Crew-3 dla NASA: Co powinieneś wiedzieć

Farnsworth zauważył, że rosnące ciepło stworzy środowisko pozbawione źródeł pożywienia i wody dla ssaków.

Uniwersytet w Bristolu

To zdjęcie pokazuje dzisiejszą geografię Ziemi i spodziewaną geografię Ziemi za 250 milionów lat, kiedy wszystkie kontynenty zbiegną się w jeden superkontynent.

Chociaż przewidywania dotyczące tak odległej przyszłości są obarczone znaczną niepewnością, naukowcy stwierdzili, że obraz wygląda „bardzo ponuro”, ponieważ tylko około 8–16% powierzchni superkontynentu nadaje się do zamieszkania przez ssaki.

Z raportu wynika, że ​​poziom dwutlenku węgla może być dwukrotnie większy niż obecny poziom, chociaż obliczeń dokonano przy założeniu, że ludzie przestaną spalać paliwa kopalne już teraz, „w przeciwnym razie liczby te zobaczylibyśmy znacznie wcześniej” – powiedział Benjamin Mills, profesor układu ziemskiego. . Development na Uniwersytecie w Leeds i współautor raportu – stwierdził w oświadczeniu.

Te ponure perspektywy nie usprawiedliwiają samozadowolenia, jeśli chodzi o leczenie Kryzys klimatyczny dzisiajAutorzy raportu ostrzegali. Zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka już spowodowały taki stan rzeczy Miliony zgonów Co roku na całym świecie.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy nie stracili z oczu obecnego kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, będącego wynikiem emisji gazów cieplarnianych przez człowieka” – współautorka Eunice Lu, pracownik naukowy ds. zmian klimatycznych i zdrowia na Uniwersytecie w Bristolu – napisano w oświadczeniu. .

„Chociaż spodziewamy się, że za 250 milionów lat planeta nie będzie nadawała się do zamieszkania, dziś już jesteśmy świadkami ekstremalnych upałów, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze osiągnięcie zerowej emisji netto” – dodał Lu.

Z dużego badania wynika, że ​​zmiany klimatyczne są na dobrej drodze do przekształcenia życia na Ziemi, a miliardy ludzi i innych gatunków osiągną punkt, w którym nie będą już w stanie się przystosować, chyba że globalne ocieplenie zostanie drastycznie spowolnione. W ubiegłym roku opublikowano raport wspierany przez ONZ.

READ  NASA potwierdza, że ​​tajemniczy obiekt, który rozbił się w dachu domu na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Naukowcy od dziesięcioleci ostrzegają, że wzrost temperatury musi utrzymać się na poziomie mniejszym niż 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej Okno umożliwiające zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych I unikaj katastrofalnych zmian, które szybko położyłyby kres znanemu nam życiu.

ostatni Masowe wymieranie Stało się to około 66 milionów lat temu, kiedy asteroida zderzyła się z Ziemią i zabiła dinozaury i większość życia na planecie.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *