Beddoes mówi | „Po raz pierwszy koła sprawiedliwości obracają się we właściwym kierunku”.

Beddoes mówi |  „Po raz pierwszy koła sprawiedliwości obracają się we właściwym kierunku”.

Po raz pierwszy koła sprawiedliwości wreszcie obracają się we właściwym kierunku, mówi były lider opozycji Mick Beddos.

Jego komentarze pojawiły się po aresztowaniu w zeszłym tygodniu byłego premiera Voreke Bainimaramy i byłego komisarza policji Sitipheni Keliho.

Beddos wyraził nadzieję, że dyrektor prokuratury i policja będą w dalszym ciągu prowadzić dochodzenia w sprawie każdego pomocnika, podżegacza i osoby umożliwiającej pomoc, który pozostaje dziś integralną częścią systemu rządowego.

„Ale dzisiaj, po raz pierwszy od długiego czasu, koła sprawiedliwości w końcu obracają się we właściwym kierunku” – powiedział Beddoes.

„Czy jestem zadowolony z dzisiejszego orzeczenia? Niezupełnie, ponieważ od razu przychodzą mi na myśl nadużycia władzy i władzy, których Bainimarama narzucił naszej zmarłej byłej premier Lisanyi Qarase.

„Myślę o podłym traktowaniu, jakiego doznał doktor Brij Lal i jego rodzina w wyniku odmowy prawa do repatriacji jego szczątków, a także o traktowaniu przez niego zmarłego księdza Kevina Barra i wielu innych osób, w tym mnie”.

Pan Beddos nawiązał do brutalnych pobić, do których Bainimarama zachęcał swoich ludzi na zbiegłych więźniach, „które wszyscy widzieliśmy na nagraniu wideo, a mianowicie bezlitosnych pobić i śmierci wielu obywateli przetrzymywanych przez jego reżim”.

„Przypomniałem sobie także mój post z 10 kwietnia 2024 r. na temat nadrzędności naszej Konstytucji i dysfunkcjonalnych wartości, jakie ona wyznaje, w którym nawiązałem do skazania obywatela.

Cytat: „Dobrym przykładem pokazującym «poważny» błąd w naszych wartościach przy ocenie właściwej kary adekwatnej do przestępstwa jest przypadek 35-latka, który w 2018 r. został skazany na 12 miesięcy więzienia za kradzież 14 kurczaki. Po zwróceniu skradzionego kurczaka jego wyrok został zmniejszony do trzech miesięcy więzienia.

„Weźmy pod uwagę, że kurczak 14th Crest kosztuje dziś około 18,95 dolara, więc jego kara za kradzież jednego kurczaka wynosiła jeden miesiąc za każde 1,58 dolara wartości kurczaka.

READ  Odliczanie rozmachu, a zegar wyborczy tyka

„Porównajcie to z tym, co zrobili Bainimarama i Kilio, a także z aktem zdrady Bainimaramy z 5 grudnia 2006 r., który był atakiem na naszą demokrację, który kosztował ludzi i kraj 9 miliardów dolarów plus straty i szkody.

„Otrzymują jednak «immunitet» przed ściganiem (z własnej woli, dla siebie) i nie spędzą ani jednego dnia w więzieniu za popełnienie przestępstwa śmierci, co jest jedną z podstawowych wartości naszej Konstytucji”.

Beddoes oświadczył, że nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie zdrady stanu, które popełnili 5 grudnia 2006 r., ponieważ są chronieni na mocy przepisów o immunitecie na podstawie rozdziału 10.

„Ta sprawa pokazuje, że można ich pociągnąć do odpowiedzialności za próbę wypaczenia wymiaru sprawiedliwości i nadużycia władzy, jak zdecydował w swoim czwartkowym wyroku pełniący obowiązki prezesa Sądu Najwyższego Salesi Temu, biorąc jednak pod uwagę, że zarzut próby wypaczenia wymiaru sprawiedliwości niesie ze sobą poważne konsekwencje maksymalny wyrok pięciu lat oraz że nadużycie stanowiska niesie ze sobą: „Przy maksymalnym wyroku wynoszącym 10 lat oboje mają szczęście, że zamiast tego sędzia Timo zdecydował się nałożyć pełny wyrok”.

Beddos powiedział, że takie było orzeczenie sędziego Timo i je zaakceptował.

„Chodzi o to, że oboje zostali pociągnięci do odpowiedzialności za swoje zbrodnie i jak każdy, kto łamie prawo, popełniasz przestępstwo i dlatego odsiadujesz czas.

Mam nadzieję, że wychodząc dalej, DPP i policja będą w dalszym ciągu prowadzić dochodzenia w sprawie każdego pomocnika, podżegacza i osoby umożliwiającej pomoc, z których wielu jest znanych i którzy pozostają dziś integralną częścią systemu rządowego.

„Pamiętajcie, że Bainimarama, były prokurator generalny Khayyum (Ayaz) i inni wydali rozkazy przeciwko obywatelom i ich przeciwnikom na Fidżi, ale osobiście ich nie wykonali. Setki doradców, podżegaczy i pomocników wykonało swoje instrukcje, nawet wiedząc o tym byli niezgodni z prawem. To było złe i niesprawiedliwe. I okrutne, ale i tak to zrobili.

READ  Raport sytuacyjny dotyczący Covid-19: co wydarzyło się dzisiaj, 26 kwietnia

Dlatego wszyscy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, w tym wszyscy powołani do agencji i instytucji rządowych, którzy wykorzystali swoje stanowiska do nadużycia władzy. Dopóki będą mogli kontynuować działania bez jakiejkolwiek odpowiedzialności z ich strony, będą nadal opóźniać, odwracać uwagę i zakłócać zdolność rządu do wywiązywania się ze swoich obietnic złożonych obywatelom.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *