Berliński Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Polsce jest o krok bliżej

Dobiega końca budowa pomnika ofiar II wojny światowej w Berlinie, a niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział w środę, że budowa powinna rozpocząć się w kolejnej czteroletniej kadencji niemieckiego parlamentu.

Projekt został zamówiony w październiku ubiegłego roku przez niemiecki parlament. W uchwale przyjętej przez większość partii wezwał rząd niemiecki do „stworzenia w widocznym miejscu w Berlinie, w kontekście szczególnych stosunków polsko-niemieckich, miejsca dla ofiar II wojny światowej i polskiej nazistowskiej okupacji Polski. ”.


Nazistowskie Niemcy najechały Polskę w 1939 roku, rozpoczynając ponad pięć lat brutalnej okupacji. Około 3 mln z 3,3 mln Żydów w kraju zostało zamordowanych, podobnie jak ponad 2 mln Polaków, głównie chrześcijan. Data ta była częstym źródłem napięć między Niemcami a Polską.

Panel niemieckich i polskich ekspertów przedstawił wypracowaną w ostatnich miesiącach koncepcję memoriału, którą chce połączyć z eksponatami z historii stosunków polsko-niemieckich.

Komisja zidentyfikowała dwa potencjalne miejsca i wezwała którąkolwiek z partii tworzących nowy rząd po wyborach parlamentarnych w Niemczech 26 września do zawarcia zobowiązania do szybkiej budowy pomnika w umowie koalicyjnej.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że „cierpienie polskiej ludności cywilnej przez długi czas było tylko częścią niemieckiej pamięci o II wojnie światowej”. Dlatego Projekt Pamięci jest „fundamentalnie ważny, jako gest w stronę polskich ofiar i krok w kierunku kultury pamięci naszego kraju” – powiedział.

Będzie on podążał za pomnikami wzniesionymi już w Berlinie w ciągu ostatnich dwóch dekad dla Żydów, gejów, Sinti, Cyganów i osób niepełnosprawnych zabitych przez nazistów.

Maas powiedział, że nowo wybrany niemiecki parlament będzie musiał podjąć formalną decyzję w sprawie koncepcji projektu, a „ostatecznie, po konkursie architektonicznym, kamień węgielny pod pomnik musi zostać wmurowany podczas najbliższej sesji parlamentu”.

READ  Magazyn TIME umieścił Igę Świątek na liście 100 najbardziej wpływowych osób

Wiceminister spraw zagranicznych Polski powiedział, że pomnik będzie „ważnym etapem na drodze do historycznej debaty o odpowiedzialności i pojednaniu”.

Simon Sinkowski Phil Seek powiedział, że główną ideą było to, że Niemcy „ponoszą pełną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Niemców w imieniu Niemiec” i że polscy historycy mieli udział w kształtowaniu pomnika.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *