Biali odmówili gry w drugiej połowie przeciwko Katarowi po oskarżeniach o rasizm

Michaela Boxalla. zdjęcie/Getty

Mecz All Whites z Katarem zakończył się we wtorek w dziwnych okolicznościach, a drużyna z Nowej Zelandii odmówiła wyjścia na boisko w drugiej połowie po zarzutach o nadużycia na tle rasowym.

All Whites prowadzili 1:0 po pierwszej połowie dzięki świetnemu uderzeniu Marko Stamenica, kiedy mecz został odwołany.

Incydent, którego nie zarejestrowała kamera, miał miejsce tuż przed przerwą, a ofiarą był obrońca Michael Boxall.

Doprowadziło to do starcia między graczami, gdy wściekła drużyna Nowej Zelandii otoczyła jednego z katarskich graczy przed rzutem wolnym. Sędzia główny Manuel Schöntgruber nie podjął żadnych działań, pomimo długiej rozmowy z kapitanem Joe Bellem, po której gwizdek przerwał grę.

Następnie obie drużyny opuściły boisko, a drużyna białych po spotkaniu drużynowym postanowiła nie wracać.

To dramatyczne posunięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak niewiele okazji ma drużyna z Nowej Zelandii oraz fakt, że gospodarzem meczu był Katar.

Dziś rano reprezentant Irlandii do lat 21 został zwolniony między Irlandią a Kuwejtem w związku z zarzutami, że irlandzki rezerwowy był maltretowany.

Trener FIFA Gianni Infantino ogłosił w zeszłym tygodniu, że zamierzają utworzyć grupę zadaniową do walki z rasizmem, w tym Viniciusa Juniora, gwiazdę Realu Madryt, po tym, jak był obiektem rasistowskich nadużyć podczas meczów.

„Nie ma piłki nożnej, jeśli jest rasizm – więc przerwijmy mecze. Sędziowie mają taką możliwość w rozgrywkach FIFA, ponieważ mamy ten proces, aby zatrzymać grę i trzeba podjąć działania na każdym szczeblu, również na szczeblu krajowym, — powiedział Infantino.

READ  Zawodnik MMA przynosi przeciwnikowi burgera dwa dni po zwichnięciu ręki w środku meczu

„To problem związany z piłką nożną i nie powinniśmy szukać wymówek w stylu: „To problem społeczny, więc w piłce nożnej nie ma nic złego” – powiedział Infantino. „W świecie futbolu musimy działać w bardzo mocny sposób”.

Chcemy identyfikować rasistów na stadionach i w mediach społecznościowych. Są przestępcami. Powinni mieć zakaz wstępu na stadiony na całym świecie. Władze muszą postawić tych ludzi przed sądem i powiemy to wszystkim. Dodał, że rasizm jest przestępstwem.

To był niefortunny koniec tego, co było zabawnym konkursem, z potencjalnymi reperkusjami docierającymi do hal FIFA, gdy ich różne komisje je przeglądają.

Bazeley dokonał czterech zmian w wyjściowym składzie od meczu w Sztokholmie. Max Mata i Marco Rojas weszli za Bena Wayne’a i Elię tylko w ofensywnym trio, podczas gdy Nando był używany jako środkowy obrońca, Bill Tuiloma przeszedł na prawego obrońcę, a Tim Payne przeniósł się na ławkę. Użył Maxa Crocombe’a w bramce – jego pierwszy występ od czerwca 2018 roku – po solidnym sezonie w Grimsby Town.

Mecz odbył się na austriackiej wsi, po tym jak katarscy organizatorzy przenieśli mecz do obiektu na 5000 miejsc w Retzing, około 100 kilometrów od Wiednia.

Po opanowaniu wczesnych wymian, All Whites objęli prowadzenie w 17. minucie dzięki świetnemu uderzeniu Marko Stamenica tuż za polem karnym. Matt Garbett poprowadził szarżę, znajdując Rojasa, który wyrównał z dwoma obrońcami, zanim Staminich doszedł do siebie. Pomocnik Crvenej Zvezdy Belgrad zrobił resztę, trafiając w dolny róg dzięki połączeniu siły i precyzji, aby strzelić swojego pierwszego gola w seniorskiej reprezentacji.

Katar powinien był wyrównać osiem minut później, po tym jak Nando Bejnaker został okradziony w środku i przegrywał zbyt długo, ale Moez Ali trafił w słupek z 12 metrów, mając przed sobą tylko bramkarza.

READ  Asystent trenera Hurricane potwierdza: „Mamy Covid w środowisku”

Wkrótce potem nastąpiła kolejna ucieczka, kiedy Crocombe dobrze obronił Youssoufa Abdurasaqa, po tym, jak źle skierowane podanie Rojasa spowodowało kolejną szybką kontrę po przekątnej.

Pomocnik Kolo-Colo miał wtedy dwie świetne okazje do podwyższenia prowadzenia Nowej Zelandii przed przerwą. Pierwszy miał miejsce po tym, jak All Whites pokonali pułapkę spalonego, ale Rojasowi brakowało przekonania w swojej próbie, ponieważ bramkarz zamknął przestrzeń.

Drugi był równie frustrujący. Rojas pewnie wszedł w pole karne, ale uderzył z woleja nad poprzeczką, kiedy przyzwoity strzał posłałby bramkarza.

Potem wydarzył się incydent, który przyniósł nowozelandzkiemu futbolowi rozgłos. Zawodnik po przekątnej zostaje sfaulowany w pobliżu pola karnego All Whites, zanim nastąpi wymiana słów, pchnięciem i pchnięciem. Początkowo myślał, że to nieszkodliwe – zwykły sparing w środkowej fazie gry – ale okazuje się, że to znacznie więcej.