Białoruś przyjeżdża do Polski jako uchodźca zgodnie z drugą drużyną

Jak podają lokalne media, białoruska lekkoatletka Kristina Simanuskaya, którą w weekend ciągnęła jej drużyna z igrzysk olimpijskich w Tokio, przyjechała do Polski w środę.

24-letni Simnous Skaya odmówił wejścia na pokład samolotu w niedzielę i otrzymał wizę humanitarną od 24-godzinnego biegacza, który twierdził, że został zmuszony do powrotu na wschodnią Białoruś, gdy szukał bezpieczeństwa u japońskiej policji na tokijskim lotnisku Haneda. Krytykując swoich trenerów, obawiała się o swoje bezpieczeństwo, gdyby wróciła do domu.

Białoruska lekkoatletka Kristina Simana ஸ்கskaya, która została przeciągnięta przeciwko swojej drużynie z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, przyleciała na lotnisko Narita pod Tokio 4 sierpnia 2021 r., by polecieć do Polski. (Kioto)

Chroniona przez władze Shimanuskaya w masce i okularach przeciwsłonecznych przybyła na lotnisko Narita pod Tokio w środę rano po opuszczeniu polskiej ambasady w stolicy, ale nie odpowiadała na pytania dziennikarzy. Wsiadła do samolotu do Wiednia z dwoma mężczyznami uważanymi za polskich dyplomatów.

Podsekretarz Obrony MSZ Marcin Bridax napisał na Twitterze, że sportowiec jest „pod opieką Polskiej Służby Dyplomatycznej. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy, ze względów bezpieczeństwa nie podaliśmy szczegółów lotu”.

Zaledwie kilka godzin przed lądowaniem samolotu w Wiedniu, działający w Polsce działacz opozycji białoruskiej Paweł Łatuszka, który kieruje Narodowym Zarządem Kryzysowym, powiedział, że Simanuskaja „dzisiaj” wróci do stolicy Polski. Bezpośredni lot do Warszawy.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski otrzymał pisemny raport w sprawie Simanuskaya od Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział na konferencji prasowej, że jego komisja dyscyplinarna „potwierdzi fakty” w sprawie Sprintera po raporcie i zbada dwóch białoruskich urzędników, którzy próbowali wejść na pokład samolotu do domu.

Obaj urzędnicy nie ujawnili, co napisał w raporcie Adamsa trener kadry narodowej Jurij Moisevich i zastępca dyrektora ośrodka treningowego lekkoatletyki Arthura Schumachera.

READ  US Navy przedłuża umowę Nexcom z Wietnamem na Guam i w Polsce

Haneda wszedł do ambasady w poniedziałek po spędzeniu nocy w hotelu przy lotnisku pod opieką japońskich władz, po czym otrzymał wizę humanitarną.

Mimo braku udziału w zawodach Sprinter skarżył się w mediach społecznościowych, że wszedł do sztafety 4×400 metrów. Pobiegł na 100 m, ale nie zakwalifikował się do półfinału i pojawił się w poniedziałkowych biegach na 200 m, ale nie startował.

Na czele Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego stoi Wiktor Łukaszenko, syn prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Obaj zostali wykluczeni z udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodu zarzutów o dyskryminację sportowców, którzy wzięli udział w protestach przeciwko kontrowersyjnej reelekcji prezydenckiej w sierpniu 2020 roku.

Białoruska drużyna nie skomentowała publicznie sprawy, ponieważ w niedzielnym oświadczeniu poinformowała, że ​​wycofała się ze sportu „w oparciu o porady lekarzy dotyczące jego stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Polska była jednym z wielu krajów europejskich, które zaoferowały pomoc Simanuskiej. Inne kraje to Słowenia i Czechy.

Białoruska sprinterka Kristina Dysmanuskaya przyleciała na lotnisko Narita pod Tokio, aby polecieć do Polski, ale odmówiła powrotu do domu po tym, jak została przeciągnięta z igrzysk olimpijskich w Tokio wbrew swojej woli. (Kioto) == Kioto

Lot Austrian Airlines do Wiednia zabiera białoruską sprinterkę Christinę Simanuskaya z lotniska Narita pod Tokio. Po tym, jak została wyciągnięta wbrew swojej woli z igrzysk w Tokio, odmawia wejścia na pokład samolotu i udaje się do Polski, gdzie szuka schronienia. (Kioto) == Kioto


Powiązany zasięg:

MKOl wszczyna formalne śledztwo w sprawie postępowania Białorusi ze sprinterem olimpijskim

READ  Wizz Air ma umowę na połączenia dowozowe na krótkich dystansach z polskim LOT-em

Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio: 3 sierpnia 2021 r.

Białoruś wydała wizę do Polski po tym, jak olimpijczyk odmówił powrotu do domu


Na zdjęciu Christina Simanuskaya z Białorusi rywalizująca w rundzie eliminacyjnej kobiet na 100 m podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 30 lipca 2021 r. na Stadionie Narodowym. Ubiega się o azyl w Polsce za odmowę powrotu do domu samolotem. (Kioto) == Kioto

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *