Biden podtrzymuje swoje stanowisko pomimo rosnącej presji ze strony innych Demokratów

Biden podtrzymuje swoje stanowisko pomimo rosnącej presji ze strony innych Demokratów

Członek tłumu trzyma tablicę wzywającą prezydenta Joe Bidena do „przekazania pochodni” podczas wiecu wyborczego w Sherman Middle School, 5 lipca 2024 r. w Madison w stanie Wisconsin.
zdjęcie: Scotta Olsona/AFP/Getty’ego

przez Wodospad Andrei I Nandita Bose

W odpowiedzi na coraz częstsze wezwania innych Demokratów do zakończenia kampanii reelekcyjnej prezydent USA Joe Biden nie dał dziś żadnej wskazówki, że rozważa ustąpienie ze stanowiska po dwóch wyzywających wystąpieniach publicznych dzień wcześniej.

81-letni Biden stoi w obliczu powolnego powstania Demokratów w Kongresie i niektórych wpływowych darczyńców, którzy zaniepokoili się jego brakiem zdolności do pokonania 78-letniego republikanina Donalda Trumpa w wyborach 5 listopada.

Wydaje się jednak, że długo oczekiwany wywiad prezydenta dla ABC News, wyemitowany w piątkowy wieczór, niewiele zrobił, aby rozwiać te obawy.

W tym wywiadzie Biden powiedział, że tylko „Wszechmogący Bóg” może go przekonać do porzucenia kampanii, odrzucając możliwość, że przywódcy Partii Demokratycznej zjednoczą się, aby spróbować przekonać go do porzucenia kampanii. Biały Dom poinformował, że w sobotę odbył rozmowę telefoniczną ze współprzewodniczącymi jego kampanii.

Wydaje się, że presja ze strony Kongresu będzie jeszcze rosła w nadchodzących dniach, wraz z powrotem prawodawców do Waszyngtonu po wakacyjnej przerwie, a Biden może czekać jeden z najważniejszych tygodni swojej prezydentury.

Choć jego przyszłość będzie przedmiotem debaty w Kongresie, Biden będzie gościł dziesiątki światowych przywódców na niezwykle ważnym szczycie NATO w Waszyngtonie i zaplanowano konferencję prasową, która z pewnością będzie uważnie śledzona.

W sobotę czasu lokalnego przedstawicielka USA Angie Craig z Minnesoty jako pierwsza demokratyczna członkini Izby Reprezentantów w okręgu bitewnym wezwała Bidena do ustąpienia.

„Biorąc pod uwagę to, co widziałem i słyszałem od Prezydenta podczas zeszłotygodniowej debaty w Atlancie, w połączeniu z brakiem zdecydowanej reakcji samego Prezydenta po tej debacie, nie wierzę, że Prezydent może skutecznie prowadzić kampanię i wygrać z Donaldem Trumpem” – napisał Craiga, jeden z celów wysiłków Partii Republikańskiej w 2024 r., w witrynie X.

READ  Szef Muzeum Brytyjskiego ustępuje ze stanowiska w związku z kradzieżą antyków

Źródła demokratyczne w Izbie Reprezentantów podają, że niektórzy demokratyczni prawodawcy rozpowszechniają dwa osobne pisma wzywające Bidena do ustąpienia. Wielu z tych prawodawców czekało na wywiad dla ABC News, zanim przystąpili do dalszych działań.

Przywódca większości w Izbie Reprezentantów Demokratów Hakeem Jeffries zaplanował na niedzielę czasu lokalnego wirtualne spotkanie z czołowymi Demokratami w Izbie Reprezentantów, aby omówić nominację Bidena i dalsze działania.

„Każdy dzień (Bidena) zwlekania utrudnia komuś nowemu dołączenie do zespołu i pokonanie Donalda Trumpa” – powiedział CNN po wywiadzie dla ABC przedstawiciel USA Lloyd Doggett z Teksasu, który wcześniej wzywał Bidena do ustąpienia.

Tymczasem amerykański senator Mark Warner ze strony Senatu nawiązał kontakt z niektórymi swoimi kolegami z Partii Demokratycznej w Senacie, aby zaprosić ich na ewentualne spotkanie w poniedziałek w celu omówienia kampanii Bidena.

Ten zestaw zdjęć przedstawia byłego republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa (z lewej) i prezydenta Joe Bidena podczas debaty prezydenckiej prowadzonej przez CNN, czwartek, 27 czerwca 2024 r., w Atlancie.  (AP Photo/Gerald Herbert)

Republikański kandydat na prezydenta, były prezydent Donald Trump (z lewej) i prezydent Joe Biden podczas debaty prezydenckiej prowadzonej przez CNN, 27 czerwca 2024 r. w Atlancie.
zdjęcie: tata

Biden spędził sobotę czasu lokalnego w swoim domu w Delaware i nie miał w swoim harmonogramie żadnych wydarzeń publicznych, chociaż uczestniczył w wieczornym nabożeństwie. Niedziela będzie dla niego pracowitym dniem, ponieważ weźmie udział w dwóch wydarzeniach związanych z kampanią w Pensylwanii w Filadelfii i Harrisburgu.

W piątek na wiecu wyborczym w Madison w stanie Wisconsin Biden obiecał pozostać w wyścigu.

Biden powiedział swoim zwolennikom: „Będę kandydował i ponownie wygram”.

Część sondaży wskazuje na zwiększenie przewagi Trumpa nad Bidenem, a Demokraci obawiają się, że obawy dotyczące prezydenta przełożą się na inne wyścigi wyborcze.

Jednak Biden zaobserwował swój najlepszy jak dotąd wynik w ankiecie Bloomberg News/Morning Consult przeprowadzonej w stanach wahadłowych, przy czym Trump przewodzi Bidenowi zaledwie o dwa punkty procentowe, 47% do 45%, w stanach na polu bitwy potrzebnych do wygrania listopadowych wyborów.

READ  Lotto Powerball: Szczęśliwy zwycięzca otrzymuje 24 miliony dolarów

Dobry punkt dla Bidena pojawił się w sobotę wczesnym rankiem, kiedy Palestyński Islamski Ruch Oporu (Hamas) przyjął amerykańską propozycję rozpoczęcia rozmów w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników, w tym żołnierzy i mężczyzn, co mogłoby utorować drogę do zakończenia zawieszenia broni trwającą dziewięć miesięcy temu wojnę między Izraelem a Hamasem w Gazie.

Wiceprezydent Kamala Harris, która jako pierwsza zastąpi Bidena, jeśli ustąpi ze stanowiska chorążego Partii Demokratycznej, przemawiała w Nowym Orleanie podczas Essence Culture Festival – corocznego festiwalu kulturalno-muzycznego sponsorowanego przez magazyn Essence, którego docelową publicznością są czarnoskóre kobiety.

Harris zaatakował byłego prezydenta Donalda Trumpa i Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych za odebranie praw do aborcji. Jej pojawienie się było częścią wysiłków kampanii Bidena mających na celu zwiększenie poparcia wśród czarnych wyborców.

W piątek Harris zamieścił notatkę poparcia dla X po wiecu Bidena w Madison, w którym napisał, że prezydent poświęcił swoje życie walce w obronie Amerykanów. „W tej chwili wiem, że wszyscy jesteśmy gotowi, aby o niego walczyć” – powiedziała.

Margaret Wacha, 75 lat, emerytowana fizjoterapeutka z Middleton w stanie Wisconsin, zobaczyła Bidena na wiecu w Madison i pomyślała, że ​​wygląda na potężniejszego, ale po obejrzeniu wywiadu była przerażona.

„Zaczyna chodzić o niego i o to, czy da radę, a nie o to, co najlepsze dla naszego narodu, ale o przekazanie przywództwa następnemu pokoleniu. Czas przekazać pałeczkę dalej. Jest wielu dobrych, silnych, młodszych, mądrzejszych, bardziej charyzmatycznych Demokratów” – dodała.

Reutera

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *