Boris Johnson mianuje byłego rywala wysłannikiem handlowym Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii

Praca

Brytyjski wysłannik ds. handlu w nowozelandzkim deputowanym Davidzie Mundellu. Załączone zdjęcie

Brytyjski premier Boris Johnson mianował wysłannika Nowej Zelandii ds. Handlu, konserwatywnego posła i byłego szkockiego ministra spraw zagranicznych Davida Mundella, w miarę kontynuowania rozmów na temat umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Nową Zelandią.

Mondale jest jednym z 10 nowych wysłanników handlowych wybranych z obu izb parlamentu, w tym legenda krykieta Lord Ian Bothham, który będzie wysłannikiem do Australii. Nowe nominacje oznaczają, że będzie 36 wysłanników z 76 różnych krajów.

Są to dobrowolne i bezpłatne role i mają na celu pobudzenie brytyjskiego biznesu na wybranych rynkach, odkąd Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i zaczęła negocjować własne umowy handlowe.

Sekretarz ds. Handlu Międzynarodowego Liz Truss powiedziała, że ​​wysłannicy współpracowali z Połączonym Biurem 10 – Departamentem Inwestycji Międzynarodowych, aby zachęcić do znacznych inwestycji wewnętrznych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski sekretarz ds. handlu międzynarodowego Liz Truss.  Zdjęcia/Getty Images
Brytyjski sekretarz ds. handlu międzynarodowego Liz Truss. Zdjęcia/Getty Images

Johnson powiedział, że umawia się na spotkanie, ponieważ Wielka Brytania była bliska osiągnięcia wstępnego porozumienia z Nową Zelandią. On i australijski premier Scott Morrison ogłosili w czerwcu wstępne porozumienie, które obejmowało: zniesienie ceł na wołowinę i owce w ciągu 10 lat, na cukier w ciągu ośmiu lat i na produkty mleczne w ciągu pięciu lat. Obejmował również bardziej hojne warunki pracy dla młodych ludzi.

Do tej pory odbyło się sześć rund negocjacji NZFTA, a Wielka Brytania szacuje, że ostateczna umowa pozyska 4,6 miliona dolarów w rocznym dwukierunkowym handlu o około 200 milionów dolarów rocznie.

Mondale został po raz pierwszy mianowany sekretarzem Szkocji w 2015 roku przez Davida Camerona i przejęty przez kierownictwo Theresy May. Został zwolniony w lipcu 2019 r., kiedy Johnson, któremu Mondale sprzeciwił się, zastąpił May na stanowisku premiera.

READ  COVID-19 Australia: Pierwszy przypadek Deltacrone wykryty w Nowej Południowej Walii

Mundell prowadził również kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w referendum w 2016 roku.

Subskrybuj Premium

W 2018 roku odwiedził Wellington, Christchurch i Dunedin, aby promować szkocki eksport.

Witając swoją nominację na wysłannika, powiedział, że istnieją ogromne możliwości zwiększenia handlu.

„Będę czekał na budowanie silnych historycznych powiązań między Nową Zelandią a Wielką Brytanią, ale także na wykorzystanie nowych możliwości.

„Jako minister spraw zagranicznych Szkocji promowałem szkockie i brytyjskie produkty i usługi, od whisky po technologię, i znalazłem przyjazną i otwartą publiczność.

„Jestem pewien, że możemy przekształcić to pozytywne nastawienie w prawdziwą pracę, a tym samym miejsca pracy dla obu krajów”.

Ostatnie daty to:
David Mondel – Nowa Zelandia
Lord Botham – Australia
Baronowa Howe – Ghana
Stephen Timms, poseł – Szwajcaria i Liechtenstein
Mark Eastwood – Pakistan
Marco Longhi – Brazylia
Conor Burns, poseł do parlamentu – Kanada
Lord Wali – Tanzania
Felicity Buchan, Poseł do Parlamentu – Islandia i Norwegia
Sir Geoffrey Donaldson, poseł do parlamentu (właściwie wysłannik do Egiptu) – Kamerun

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top