Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow, który kierował rozpadem Związku Radzieckiego, zmarł w wieku 91 lat

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow, który kierował rozpadem Związku Radzieckiego, zmarł w wieku 91 lat
Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat.

Sean Gallup / Getty Images

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat.

Michał Gorbaczowktóry był ostatnim przywódcą Związku Radzieckiego, który stoczył przegraną bitwę o uratowanie rozpadającego się imperium, ale przeprowadził nadzwyczajne reformy, które przyniosły koniec zimna wojnaZmarł w wieku 91 lat, podały rosyjskie media.

A agencje prasowe cytowały oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego, w którym stwierdzono, że zmarł po długiej walce z chorobą. Żadne inne szczegóły nie zostały wymienione.

Chociaż Gorbaczow był u władzy niecałe siedem lat, wprowadził zadziwiającą serię zmian. Ale wkrótce przeżyły je i doprowadziły do ​​upadku autorytarnego państwa sowieckiego, wyzwolenia narodów Europy Wschodniej spod rosyjskiej dominacji i końca dziesięcioleci nuklearnej konfrontacji między Wschodem a Zachodem.

Jego rekolekcje były upokarzające. Desperacko pozbawiony władzy przez próbę zamachu stanu przeciwko niemu w sierpniu 1991 r., spędził ostatnie miesiące swojego urzędu, strzegąc republiki po ogłoszeniu przez republikę niepodległości, aż do jego rezygnacji 25 grudnia 1991 r. Sam Związek Radziecki następnego dnia popadł w zapomnienie. .

Czytaj więcej:
* Spotkanie z Gorbaczowem: Kiedy spotkał Wernera Michaiła
* Michaił Gorbaczow ostrzega przed powtórką zimnej wojny
* Energia jądrowa, wojna jądrowa i Ukraina
* Jak wywiad USA pomógł Ukrainie zatopić duży rosyjski okręt wojenny
* Moskwa, zatopiona na Ukrainie, służyła w gorących i zimnych wojnach

Ćwierć wieku po upadku Gorbaczow powiedział Associated Press, że nie rozważał użycia siły na dużą skalę w celu utrzymania ZSRR razem, ponieważ obawiał się chaosu w państwie nuklearnym.

Kraj był pełen broni. To by natychmiast popchnęło kraj do wojny domowej.

Wiele zmian, w tym upadek Związku Radzieckiego, nie przypomina transformacji, którą wyobrażał sobie Gorbaczow, gdy został przywódcą Związku Radzieckiego w marcu 1985 roku.

Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przemawia do grupy 150 biznesmenów w San Francisco w 1990 roku.

David Longstreth/AFP

Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przemawia do grupy 150 biznesmenów w San Francisco w 1990 roku.

Pod koniec swoich rządów nie był w stanie powstrzymać wichru, który zasiał. Jednak Gorbaczow miał prawdopodobnie większy wpływ na drugą połowę XX wieku niż jakakolwiek inna postać polityczna.

READ  Wybuch epidemii Covid 19 Delta w Australii: spadek liczby przypadków wiktoriańskich; „Ogromna zmiana”, gdy kraj osiągnie kamień milowy

„Postrzegam siebie jako człowieka, który zainicjował reformy, które były konieczne dla kraju, Europy i świata”, powiedział Gorbaczow w wywiadzie dla Associated Press w 1992 r., wkrótce po opuszczeniu urzędu.

„Często pyta się, czy zacząłbym to wszystko od nowa, gdybym musiał to powtórzyć? Tak. I z większą wytrwałością i determinacją.

Gorbaczow zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w 1990 roku Za swoją rolę w zakończeniu zimnej wojny i spędził ostatnie lata na zbieraniu wyróżnień i nagród z całego świata. Jednak w domu był powszechnie pogardzany.

Rosjanie obwiniali go o wewnętrzny upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku – niegdyś przerażającego supermocarstwa, którego terytorium zostało podzielone na 15 odrębnych krajów. Jego dawni sojusznicy opuścili go i uczynili z niego kozła ofiarnego dla problemów kraju.

Oficjalna agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Gorbaczow zostanie pochowany na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie obok swojej żony.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *