Ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce gwałtownie wzrosły w UE od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

W ciągu trzech miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce wzrosły bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

Według serwisu informacyjnego Komisji Europejskiej 300Gospodarka, ceny benzyny wzrosły w Polsce o 35,57%, następnie w Czechach (23,14%) i na Litwie (23,01%).

Na drugim końcu spektrum ceny nie wzrosły nieznacznie na Węgrzech (gdzie według 300 Gospodarki rząd kontroluje ceny) wzrosły o 1,25% we Włoszech i 8,27% w Holandii.

Jednak pomimo niedawnego wzrostu, polski rząd przekonuje, że ceny paliw w Polsce są nadal nominalnie bardzo niskie w Unii Europejskiej. Jeszcze przed wojną na Ukrainie podjęto działania, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami Obniżenie podatków od paliw i energii.

Dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że ceny paliw w Polsce są stosunkowo niskie – zauważa 300Gospodarka. Ceny benzyny w Polsce (1,59/litr) są czwartym najniższym w UE w porównaniu z Węgrami (1,26 euro), Słowenią (1,56 euro) i Bułgarią (1,58 euro). Najdroższe są Finlandia (2,37 €), Dania (2,32 €) i Grecja (2,27).

Ale pod względem dochodów Polacy są w stanie kupić znacznie mniej benzyny niż ich zachodni koledzy. Na średniej miesięcznej fali w Polsce można zatankować samochód 12 razy do 60-litrowego baku, 21 razy za średnią pensję w Niemczech.

Eksperci zwracają uwagę, że ceny paliw na stacjach benzynowych są determinowane przez trzy główne czynniki: ceny ropy naftowej na rynkach surowcowych, ceny przetworzonych produktów paliwowych oraz kurs dolara, który znacznie spadł po okupacji Moskwy.

READ  BtoBet uruchomi nowy zakład bukmacherski BestPet 24 w Polsce | Zakłady sportowe

„To, co wyróżnia obecną sytuację, to zerwanie związku między cenami paliw a cenami ropy” – powiedział Grzegorz Maziak, ekspert ds. paliw w rozmowie z finansowym serwisem informacyjnym Money.pl. „Z olejem napędowym mamy do czynienia od wybuchu wojny na Ukrainie, a od połowy kwietnia dotyczy to również benzyny”.

Według danych przeanalizowanych przez 300Gospodarka tempo wzrostu cen oleju napędowego w Polsce było najwyższe w Unii Europejskiej, choć różnica w stosunku do innych krajów nie jest wyraźna. Cena litra oleju napędowego na polskich stacjach benzynowych jest o 32,01% wyższa niż na Łotwie (30,31%) i Rumunii (28,05%).

Do swoich obliczeń 300Gospodarka przeanalizowała dane obejmujące okres od trzeciego tygodnia lutego do trzeciego tygodnia maja, tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Ceny porównawcze uwzględniają podatki i są przeliczane w walutach krajowych.

Polski premier wzywa Norwegię do podzielenia się „ogromnymi zyskami na gaz i ropę” z wojny na Ukrainie

Kluczowy kredyt obrazu: Pakiet czasopism Orlan

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top