„Chcę mój medal”: walka bokserska ustalona na igrzyskach olimpijskich w Rio 2016, według śledztwa

Walki bokserskie o medale w Igrzyska Olimpijskie 2016 zmienione przez sędziów „uczestniczących i zaangażowanych” i sędziów, dochodzenie ogłoszono w czwartek (piątek NZT).

Śledczy Richard McClaren został zatrudniony przez International Boxing Association, lepiej znany jako AIBA, i odkrył, że oficjele IBF wybierają sędziów i sędziów, aby zapewnić możliwość manipulowania meczami podczas kwalifikacji olimpijskich i Igrzysk w Rio de Janeiro. Znalazł również oznaki wpływu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

„Kluczowy personel zdecydował, że zasady ich nie dotyczą” – powiedział McClaren, dodając, że „pomiędzy władcami i sędziami panowała kultura strachu, zastraszania i posłuszeństwa”.

Czytaj więcej:
* Igrzyska Olimpijskie w Tokio: Dlaczego w boksie olimpijskim jest tyle dramatów?
* Igrzyska Olimpijskie w Tokio: Pięć największych kontrowersji bokserskich w historii sportu olimpijskiego
* Igrzyska Olimpijskie Rio 2016: irlandzki bokser „okradziony ze snu olimpijskiego” przez „skorumpowane” orzeczenie

Nie ma ostatecznej liczby, na ile walk może to wpłynąć. McLaren powiedział, że dochodzenie wykazało „blisko 11, prawdopodobnie mniej, co jest liczbą, o której wiemy, że została naruszona lub podejrzewano napady lub podejrzewane napady”, w tym walki o medale.

McClaren powiedział, że najwyżsi urzędnicy IBF wykorzystali swoje uprawnienia do wyboru sędziów i sędziów i skierowali komisję, która miała dopilnować, by ich sprawiedliwe mianowanie było „tylko pieczątką”.

„Ta nieformalna struktura umożliwiła współudziałowym i uległym sędziom i sędziom… mianowanie na określone zmiany, aby zapewnić, że wyniki są sfałszowane” – powiedział.

Mick Conlan mówi sędziom, co myśli o ich kartach wyników po przegranej z Vladimirem Nikitinem na Igrzyskach Olimpijskich 2016.

Christian Petersen / Getty Images

Mick Conlan mówi sędziom, co myśli o ich kartach wyników po przegranej z Vladimirem Nikitinem na Igrzyskach Olimpijskich 2016.

McLaren twierdził, że wybrani sędziowie i sędziowie generalnie „wiedzą, co się dzieje” lub byli „niekompetentni” i byli gotowi ignorować oznaki manipulacji, a wydarzenia kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Rio były wykorzystywane do filtrowania uczciwych sędziów i sędziów.

McLaren powiedział, że sędziowie i sędziowie zostali poinformowani, kto powinien wygrać mecz rano przed walką olimpijską, w tym w salonie „chronionym przed wzrokiem ciekawskich”. Nie był w stanie określić, kto był ostatecznie odpowiedzialny za zarządzanie systemem ustawiania meczów i wybór zwycięzców.

Podczas Igrzysk Olimpijskich 2016 odbyło się najważniejsze wydarzenie sędziowskie Po kontrowersyjnej bitwie między Irlandczykiem Michaelem Conlanem a Rosjaninem Władimirem Nikitin. Po tym, jak sędziowie przyznali walkę Nikitinowi, Conlan pokazał im środkowe palce i oskarżył Rosję i Międzynarodową Federację Bokserską o korupcję. Raport McLarena nie zawierał werdyktu, czy wynik tej walki został zreformowany.

Raport McLarena zawiera zeznania świadków o dyskusjach na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 r. dotyczących przekupstwa do 250 000 USD dla mongolskiego boksera, aby pokonać boksera z Francji w meczu półfinałowym.

Świadek twierdził, że Kazachczyk pracujący jako arbiter i sędzia zażądał pieniędzy w zamian za prowadzenie napraw dla Mongolii. Nie wręczono łapówki, a mongolski bokser przegrał z „bardzo nietypowym wynikiem”, który według raportu był identyczny na kartach wyników pięciu sędziów.

Być może sfałszowano również Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. Raport zauważa, że ​​ówczesny prezydent IBF CK Wu poinstruował dyrektora generalnego Ho Kima, aby zapewnił, że tureccy zawodnicy zakwalifikują się do Igrzysk w Londynie, ponieważ ich kraj był gospodarzem kosztownych zawodów kwalifikacyjnych, powołując się na dowody Kima.

Wu rzekomo wezwał również urzędników, aby nie zdobywali złotych medali w boksie dla Azerbejdżanu na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 r. Było to po tym, jak BBC wyemitowało film dokumentalny sugerujący, że nadzieje na medale Azerbejdżanu mogą skorzystać na niedawnej pożyczce AIBA od azerbejdżańskiej firmy. Azerbejdżan zdobył tylko dwa brązowe medale w boksie w Londynie.

IBF jest kierowany przez rosyjskiego biznesmena Omara Krimleva od grudnia i mówi, że zreformował sposób oceniania zawodów od 2016 roku, kiedy rządził były prezydent Wu. Wu był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, dopóki nie ustąpił w zeszłym roku.

„IBF zatrudniło profesora McClarena, ponieważ nie mamy nic do ukrycia” – powiedział Krimlev w oświadczeniu.

„Włączymy wszelkie przydatne zalecenia. Weźmiemy również porady prawne dotyczące możliwych działań przeciwko osobom, które zostały uznane za zaangażowane w jakiekolwiek manipulacje. W rodzinie IBF nie powinno być miejsca dla nikogo, kto naprawił bójkę”.

Brytyjski superciężki Anthony Joshua kontrowersyjnie pokonał kubańską Irislande Savon na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Scott Heavey / Getty Images

Brytyjski superciężki Anthony Joshua kontrowersyjnie pokonał kubańską Irislande Savon na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Żaden z arbitrów ani arbitrów z 2016 roku nie pełnił funkcji na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio po tym, jak został zawieszony przez Międzynarodową Federację Bokserską. Tegoroczne turnieje olimpijskie nie były organizowane przez Międzynarodową Federację Bokserską, ale bezpośrednio przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który jest niezadowolony ze sposobu prowadzenia IBF.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział w tym miesiącu, że ma „głębokie obawy” dotyczące IBF i że otrzymał skargi dotyczące pełnienia i pełnienia funkcji na dwóch głównych imprezach IBF w tym roku, Mistrzostwach Azji i Młodzieżowych Mistrzostwach Świata.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski do tej pory odmawiał potwierdzenia, że ​​boks pozostanie w programie olimpijskim podczas Igrzysk 2024 w Paryżu.

Dochodzenie McLarena rozszerzy się teraz na nowsze turnieje, w tym te w tym roku, i czy w administracji IBF miała miejsce kilkadziesiąt lat temu korupcja.

READ  Brutalne wykluczenie kończy „Gry z Kiwi Runner Games”

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top