Chińskie „pełzanie nadzoru”: jak monitorowanie dużych zbiorów danych Covid-19 może być wykorzystane do kontrolowania ludzi po epidemii

Chińskie „pełzanie nadzoru”: jak monitorowanie dużych zbiorów danych Covid-19 może być wykorzystane do kontrolowania ludzi po epidemii

Opinia: Chiny wykorzystały duże zbiory danych do śledzenia i kontrolowania epidemii COVID-19. Obejmowało to duży wysiłek w celu stworzenia nowych technologii i rozbudowy i tak już rozbudowanej infrastruktury nadzoru w całym kraju.

w ostatnie badaniaNajwyższa jednostka administracyjna Chin planuje zachować niektóre z tych nowych zdolności i zintegrować je z szerszym programem masowej inwigilacji na szczeblu krajowym. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do ściślejszej kontroli obywateli.

Zjawisko zaadaptowania systemu monitoringu do jednego celu i wykorzystania go po pierwotnie zamierzonych celach znane jest jako:funkcja indeksowania„.

W Chinach obejmuje to wykorzystanie początkowo zebranych dużych danych do monitorowania statusu COVID ludzi i ruchów w całym kraju w celu kontrolowania epidemii. Chiński rząd odniósł w tym jednak duże sukcesy Ostatnie wzrosty w urazach we wschodnich Chinach.

Czytaj więcej:
* Covid-19: Odkryto nowy wariant, który może być „zwiększoną przepuszczalnością” w Nowej Zelandii
* COVID-19: Jedno utknięte pudełko z nawozami pokazuje globalny kryzys w łańcuchu dostaw
* Dlaczego Apple powinno przejmować się absurdalnymi mitami

Ale ćwiczenie Big Data było również okazją dla władz do zatkania dziur w krajowej infrastrukturze nadzoru publicznego i uczynienia jej bardziej spójną, wykorzystując kryzys Covid jako przykrywkę, aby uniknąć sprzeciwu obywateli.

Jak działa chiński system nadzoru Covid?

W czasie pandemii nastąpiły dwie duże zmiany, które umożliwiły bardziej kompleksowy nadzór.

Po pierwsze, ustanowiono solidniejszy system gromadzenia i monitorowania ogromnych danych związanych z kontrolą epidemii.

Po drugie, dane te zostały następnie zagregowane na poziomie powiatu i na poziomie Do ujednoliconej platformy krajowej, na której został przeanalizowany. Analiza ta skupiała się na obliczonych poziomach ryzyka dla każdej osoby w odniesieniu do potencjalnego narażenia na Covid.

Tak to działało. Każdej nocy obywatele Chin otrzymywali na swój telefon komórkowy kod QR o nazwie „kod zdrowotnyKod prosi użytkowników o przesłanie plików Dane osobowe aplikacji prywatnej Aby sprawdzić ich tożsamość (np. numer dowodu osobistego i zdjęcie biometryczne), a także temperaturę ciała, wszelkie objawy Covid i historię ostatnich podróży.

READ  Powszechne powodzie na Fidżi i wydano ostrzeżenie o ulewnych deszczach
W Chinach utworzono bardziej solidny system gromadzenia i monitorowania dużych zbiorów danych związanych z kontrolą epidemii.

Getty Images / Getty Images

W Chinach utworzono bardziej solidny system gromadzenia i monitorowania dużych zbiorów danych związanych z kontrolą epidemii.

Następnie system ocenił, czy mieli bliski kontakt z osobą zarażoną. Jeśli użytkownicy otrzymają zieloną ikonę na swoim telefonie, wszystko będzie dobrze. Ale pomarańczowy kodeks nakazywał siedmiodniową izolację domową, a czerwony – 14-dniową izolację.

System nie był doskonały. Niektórzy ludzie podejrzewają Ikony pozostają czerwone Ponieważ pochodzili z gorącej prowincji Hubei lub zastanawiali się, dlaczego ich tokeny nagle zmieniły kolor na czerwony na jeden dzień. Inni zgłosili ikony nieprawidłowo Zidentyfikował ich narażenie.

Jak Chińczycy sądzą o tym gromadzeniu danych?

Wiele badań wskazuje, że chociaż system był inwazyjny, kontrolowany przez państwo monitoring dużych zbiorów danych był wspierany przez opinię publiczną ze względu na jego skuteczność w powstrzymywaniu epidemii.

a ostatnie badania Odkryła, że ​​opinia publiczna postrzega to masowe gromadzenie danych jako pozytywne i pomogło wzmocnić legitymację Komunistycznej Partii Chin.

Chińska opinia publiczna również postrzegała początkową krytykę ze strony krajów zachodnich jako niesprawiedliwą i obłudną, ponieważ wiele z nich później samo przyjęło różne formy systemów gromadzenia danych big data.

Jeden Świat, Chuncheng Liu, Zagłosowano Chińskie media społecznościowe odnotowały znaczny sprzeciw społeczny wobec tego rodzaju krytyki. Po tym, jak stan Australia Południowa wydał nowy system kodów QR, na przykład jeden z komentarzy brzmiał: Chiński kod QR – „inwazja prywatności i łamanie praw człowieka”. Australijski kod QR – „Wspaniałe nowe narzędzie”.

Z drugiej strony w Chinach pojawił się pewien opór społeczny wobec możliwości przeprojektowania kodeksów zdrowia i wykorzystania ich do innych celów.

Miasto Hangzhou jako pierwsze wdrożyło kodeksy zdrowotne w lutym 2020 r. Jednak w maju 2020 r., kiedy władze miejskie zasugerowały ponowne wykorzystanie aplikacji do innych zastosowań po epidemii (takich jak mapowanie nawyków życia ludzi), Silna reakcja obywateli.

READ  Takayawa zaprzecza tym plotkom Asiri nie złoży rezygnacji

Obawy nasiliły się, gdy Dane kodu zdrowia zostały zhakowane W Pekinie w grudniu 2020 r. Hakerzy Opublikuj selfie Które gwiazdy wykorzystały do ​​weryfikacji tożsamości biometrycznej, a także ich danych z testu Covid.

Jak można wykorzystać te systemy do innych celów?

Kiedy systemy Big Data staną się tak ekspansywne, jak obecnie w Chinach, mogą wspólnie kształtować, kierować, a nawet wymuszać zachowania. Konsekwencje tego w stanie kontroli są alarmujące.

Na przykład w Regionie Autonomicznym Guangxi w marcu 2020 r. członek partii zasugerował wykorzystanie nadzoru pandemicznego w celu „Szukaj osób, których wcześniej nie znaleziono„, skutecznie przekształcając służbę zdrowia w narzędzie bezpieczeństwa.

Innym przykładem jest osławiony „system kredytów społecznych” w Chinach Odnowiony podczas pandemii.

był system Pierwotnie założony Przed pandemią, aby ocenić niezliczone „wiarygodne” i „niegodne zaufania” zachowania między osobami i firmami. Dobre wyniki przynoszą korzyści Jak najtańszy transport.

Wiele zależy od tego, w jaki sposób społeczeństwo wchodzi w interakcję z tymi nowymi systemami śledzenia, zwłaszcza że są one wykorzystywane do niezdrowych celów po pandemii.

Getty Images / Getty Images

Wiele zależy od tego, w jaki sposób społeczeństwo wchodzi w interakcję z tymi nowymi systemami śledzenia, zwłaszcza że są one wykorzystywane do niezdrowych celów po pandemii.

Podczas pandemii system ten został rozszerzony, aby nagradzać ludzi za „dobre zachowanie epidemiologiczne” i karać „złe zachowanie epidemiologiczne”. Dwóch naukowców w Holandii znaleźli Kary nakładano za sprzedaż materiałów medycznych po zawyżonych cenach, podrabianie materiałów lub naruszenie kwarantanny.

Takie zachowanie może sprawić, że osoba Na czarnej liścieCo może pozbawić ich możliwości tego Podróżujesz, a nawet pracujesz jako urzędnik państwowy, między innymi ograniczeniami.

Niezwykle ważne jest, aby te systemy monitorowania uwzględniały w swoim projekcie zasady przejrzystości i odpowiedzialności. Jeśli te systemy nie zostaną dokładnie przetestowane lub ich potencjalne przyszłe zastosowania zostaną zakwestionowane, ludzie mogą przyzwyczaić się do odgórnego monitorowania i funkcjonalnego hakowania.

W jakim stopniu te nowe systemy nadzoru będą kierować zachowaniem ludzi w Chinach? Wiele zależy od tego, jak zareaguje na to opinia publiczna, zwłaszcza, że ​​po pandemii jest on wykorzystywany do niezdrowych celów.

READ  COVID-19 Omicron: Rozwiązanie tajemnic nowego wariantu może zająć tygodnie

Wypalenie Osmy Doktorant na Griffith University. Aleksander Prawda Guyek Pracuje na Uniwersytecie Wollongong. Więc Trevaskes Jest kierownikiem (tymczasowej) szkoły na Griffith University.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany Rozmowa. Przeczytać oryginalny artykuł.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *