Chiny lądują pojazd na Marsie

Chiny lądują pojazd na Marsie

zaO 17:17 GMT 14 maja Tianwen -1Chińska misja, która orbituje wokół Marsa od 10 lutego, nieznacznie zmieniła swój kurs, co po sześciu godzinach skierowało ją na drogę do powierzchni planety. Trzy godziny później przełamał się na dwie godziny. Jedna część ponownie dostosowała swoją trajektorię, tak że omija planetę i pozostaje na orbicie. Drugi, zapieczętowany pocisk z osłoną termiczną na zewnątrz i cennym ładunkiem w środku, oddalał się w kierunku powierzchni z prędkością 17 000 kilometrów na godzinę.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością plików audio i podcastów iOS lub Wygląd męski.

Weszła do atmosfery na wysokości 125 kilometrów nad powierzchnią ziemi i stanęła w płomieniach na dziwnym niebie jak meteor. Gdy tarcie z powietrzem opuściło większość jego energii kinetycznej, rozłożyłem spadochron. Pocisk otworzył się, ukazując czworonożne lądowisko, silnik rakietowy i sześciokołowy łazik na szczycie. Silnik jest zapalony. Gdy na platformie pozostało zaledwie 100 metrów, zatrzymał się na chwilę, podczas gdy jego czujniki szukały przeszkód, które utrudniałyby bezpieczne lądowanie. Następnie osiadł w chmurze czerwonego pyłu na Utopia Planetia, jednej z wielkich płaskich równin północnej półkuli Marsa.

wylądować

Wejście, zejście na ląd i lądowanie (Lebanon Electricity CorporationHistorycznie jest to najbardziej niebezpieczna część każdej misji na Marsa. Każdy system inżynieryjny powinien działać optymalnie. Wszystko to musi się odbywać wyłącznie na podstawie przetwarzania i programowania danych na pokładzie samolotu, bez nadzoru człowieka. Mars znajduje się obecnie 320 metrów od Ziemi, co oznacza, że ​​międzyplanetarne sygnały radiowe podróżują w każdym kierunku 18 minut. Zanim inżynierowie, badacze i dygnitarze zebrali się w Pekińskim Centrum Kontroli Kosmicznej na pewno wiedzieli, że statek kosmiczny wchodzi w atmosferę, pył już dawno opadł.

Gdy wiadomości dotarły do ​​centrum kontroli, chińskie media nie straciły czasu na ogłoszenie zwycięstwa przebudzonego narodu, który w większości nie zdawał sobie sprawy z radości z dramatu wirującego na niebie. Świadomy Lebanon Electricity CorporationJeśli chodzi o stawki, władze z niewielkim wyprzedzeniem ostrzegały o próbie lądowania. Detale Tianwen -1Manewry orbitalne wykonywali amatorzy, obserwując z daleka chiński pomiar za pomocą anteny radiowej z epoki Apollo w Niemczech.

Ogłoszenie to potwierdziło nie tylko samo lądowanie, ale całkowity sukces misji, która nim kierowała. Orbitowanie i lądowanie na planecie, której Chiny nigdy wcześniej nie odwiedzały, Tianwen -1 Była to najbardziej udana misja na Marsa w historii. Ameryka wylądowała na Marsie dopiero pięć lat po jej pierwszej orbicie.

Jednak zarówno pierwszy, jak i jego następca amerykański statek kosmiczny Wiking Lądujące pojazdy podróżowały w latach 70. W tym czasie również Związek Radziecki zdołał wylądować. Ale Europejska Agencja Kosmiczna (Który – któryMisja dwukrotnie zawiodła, w latach 2003 i 2016 – druga próba współpracy z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos. Zrobienie tego dobrze po raz pierwszy to z pewnością osiągnięcie, nawet pół wieku później. Co więcej, jest to jedno z wielu osiągnięć. W styczniu 2019 roku Chiny jako pierwszy kraj umieściły łazik po drugiej stronie Księżyca. W zeszłym miesiącu uruchomiła pierwszą część nowej stacji kosmicznej. Druga część wkrótce.

Jednak Chiny wciąż mają przed sobą. Możliwości Determinacja, Jednotonowy statek desantowy obsługiwany przez amerykańską Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, NASA, Zdeponowany w skrupulatnie wybranym miejscu w kraterze Jizero 18 lutego, znacznie przewyższającym ten z chińskiego łazika. Zhurong To jedna czwarta rozmiaru. I Determinacja Zaletą jest dobrze rozwinięta infrastruktura orbitalna w postaci sieci przekaźników marsjańskich i pięć satelitów (trzy amerykańskie, dwa europejskie), które mogą przesyłać dane o dużej przepustowości z powrotem na Ziemię. Jeden z podanych powodów ZorongNie udało się ponownie wysłać zdjęć do 19 maja, to jest to Tianwen -1 Orbiter musiał ponownie poprawić swoją orbitę, aby przekazywać wiadomości.

gdy Zorong Przemieszczając się ze swojej platformy na równinę, skupi się na danych pochodzących z radaru penetracyjnego, który ma być zdolny do wykrywania lodu na głębokościach do 100 metrów. Rozmieszczenie lodu jest interesujące dla tych, którzy badają Marsa, określając w ten sposób granice potencjalnego zamieszkiwania planety zarówno w jej mniej jałowej przeszłości, jak i być może w ludzkiej przyszłości.

Projekt mapowania lodu wód podpowierzchniowych na Marsie (Pływanie), Co jest próbą syntezy wyników z wielu różnych stylów zadawania pytań, wskazując kiedy Viking 2 Skrobiąc powierzchnię w miejscu lądowania w innej części Utopia Planitia w latach 70., jego ramię robota znajdowało się prawdopodobnie centymetry od wiecznej zmarzliny. Ale to było na 48 stopniu szerokości geograficznej północnej. ZorongMiejsce lądowania znajduje się na 25 ° N w tropikach marsjańskich, gdzie istnieje możliwość zalegania lodu podpowierzchniowego w pobliżu powierzchni. Taka możliwość nie jest jednak niemożliwa – a każde odkrycie lodu uczyniłoby jeszcze bardziej ekscytującym.

Dzicy wędrowcy

W jakim stopniu Zorong Trudno będzie znaleźć lód. Jest podobny pod względem wielkości i wyglądu do Dusza I Szansa, Dwa łaziki wylądowały w Ameryce w 2004 roku i podobnie jak one, oficjalna średnia długość życia wynosi 90 solów (Sol to marsjański dzień, 40 minut dłuższy niż ziemski) Dusza Skończyło się na sześć lat, Szansa 14, który przejechał 45 km. Jeśli chińska inżynieria jest podobnego kalibru, a jej zespoły operacyjne są podobnie sprytne, Zorong Może jeszcze czeka go długa podróż.

Może nawet trwać do następnego kamienia milowego w eksploracji Marsa: powrotu próbek na Ziemię. To jest cel NASA Mówiła o tym od dziesięcioleci i teraz zamierza to zrealizować. część wytrwałośćMisją firmy jest skompletowanie zbioru próbek, które zostaną później przechwycone przez przegub NASA i Europejska Agencja Kosmiczna Zadanie. Plan mówi, że za kilka lat Ameryka wyląduje w pobliżu tego bunkra. Będzie zawierał mały europejski statek kosmiczny do pobierania próbek i pocisk zdolny do przenoszenia ich na orbitę, skąd inny europejski statek kosmiczny podniesie je i zwróci na Ziemię. Jest to najbardziej ambitna planowana obecnie misja naukowa.

Mówi się również, że Chiny planują przykładową misję powrotną, która zostanie wystrzelona pod koniec dekady. Wykazał niektóre potrzebne do tego możliwości, zwracając próbki z księżyca w zeszłym roku. Jeśli celem jest po prostu zwrócenie jakiejkolwiek starej dostępnej próbki z pokładowego lądownika rakietowego, można sobie wyobrazić, że misja ta zakończy się mniej więcej w tym samym czasie, co wykonywana jest bardziej złożona misja. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna Próba. To byłby naprawdę interesujący wyścig kosmiczny.

Ten artykuł pojawił się w dziale Nauka i Technologia wydania drukowanego pod nagłówkiem „Witamy w Utopii”.

READ  Nowa teoria w fizyce twierdzi, że rozwiązuje zagadkę świadomości

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *