Ciekawe kopalne gady dostarczają wskazówek dotyczących pochodzenia węży i ​​jaszczurek

Gady;

Dwadzieścia lat po odkryciu go w Argentynie paleontolodzy szczegółowo opisali skamieniałość lepidozaura liczącą 231,4 mln lat. To zwierzę ma cechy umieszczone przed podziałem na jaszczurki, węże i sphenodonty (gałąź gadów, która dziś składa się tylko z ciekawskich tuatara). Skamieniała czaszka przeszła niedawno tomografię komputerową i interdyscyplinarny zespół badaczy opublikowany Ich analiza próbki została opublikowana w tym tygodniu w Nature.

Zwierzę Taitalura Alkoberi. Dla niewprawnego oka wygląda jak jaszczurka (zardzewiały gekon, dla tego pisarza). Ale anatomia zwierzęcia jest znacznie starsza, co odkrył zespół badawczy, kiedy mogli szczegółowo zbadać skamieliny. Żadne ciało zwierzęcia nie zostało zachowane, powiedziała współautorka badań Gabriela Sobral, która nadzorowała tomografię komputerową na Harvardzie, ale czaszka – około półtora cala – jest najbardziej kompletną skamieniałością ewolucji lepidozaura, jaka do tej pory była znana. komunikat prasowy. Oglądanie czaszki w trzech wymiarach dostarczyło nowego wglądu w to, w jaki sposób powstały czaszki współczesnych węży, kameleonów, gekonów, hatterii i innych.

“Prawie doskonale zachowany Taitalura Czaszka pokazuje nam szczegóły dotyczące grupy zwierząt, w tym „Powstało prawie 11 000 gatunków, w tym węże, jaszczurki i hatterie” – powiedział Ricardo Martinez, główny autor badania i paleontolog z San Juan National University w Argentynie.

Taitalura Pokazuje niektóre funkcje, które naszym zdaniem były wyłączne dla grupy hatterii ”, napisał Martínez w e-mailu do Gizmodo. „Czaszka Taitalura Pokazuje, że pierwsze lepidozaury wyglądały bardziej jak hatterie niż przysiady, a zatem stanowi to znaczne odstępstwo od stylu przodków. Łuskonośne to grupa gadów składająca się z węży, jaszczurek i jaszczurek robakowatych.

Odkryto go w Argentynie w 2001 roku (Martínez powiedział: „Znalazłem go na powierzchni i podniosłem”), T. koberi Tak nazywają badaczeGatunki macierzysteTermin odnoszący się do zwierząt, które wyrosły z drzewa ewolucyjnego przed liniami, które istnieją do dziś, innymi słowy, są to gatunki rozwijające się wcześniej, które nie miały żadnych żyjących potomków. T. koberi Jest to gałąź ewolucyjna, która odnosi się do formy życia przed lepidozaurami podzielone na dwie grupy: przysiady i sphenodonty. w każdym razie T. koberi Są mniejsze od niektórych jaszczurek – najstarsze skamieniałości squatów i sphenodontów pochodzą odpowiednio z 242 mln i 238 mln lat temu – ich forma jest jeszcze starsza. Historia gada sięga triasu Tyranozaur Rex ponad 150 milionów lat temu.

Taitalura z kości.

T. koberi Miał pewne cechy, które wyjaśniły Tiago Simõesowi, biologowi ewolucyjnemu z Uniwersytetu Harvarda i współautorowi artykułu badawczego, że jest charakterystyczny. Brakowało mu otworu pyska wspólnego dla archozaurów, ewolucyjnej linii obejmującej krokodyle i dinozaury. Jego kwadratowa kość, łącząca czaszkę z dolną szczęką, miała dziwny kształt. Ale tomografia komputerowa naprawdę doprowadziła sprawy do domu: zwierzę miało alternatywne kości zarówno dla przysiadów, jak i sphenodontów.

Tuatara, gad Endemiczny dla Nowej Zelandii, był jedynym żyjącym sphenodontem na Ziemi Przez około 60 milionów lat. Ze względu na stosunkowo niezmienioną przez wieki anatomię hatterię często nazywa się „żywą skamieliną”. I T. koberi Ten plakat potwierdza, że ​​skamieniałe zwierzę bardziej przypomina hatterię niż kameleon, beznogie jaszczurki i węże.

Simões zastosował analizę bayesowską, aby umieścić skamieliny na drzewie ewolucyjnym. Modelowanie oznacza, że ​​zespół badawczy może oszacować, kiedy ewoluowały określone adaptacje lepidozaurów i jak szybko się zmieniały. Metoda Bayesa potwierdzona zespołowi T. koberi Jest to najbardziej prymitywny członek linii gadów, z której wyłoniły się wszystkie jaszczurki i węże.

„W nauce nigdy nie szukamy prawdziwych odpowiedzi ani dowodów, ponieważ podstawowe zasady nauki zabraniają istnienia prawdziwych odpowiedzi … W zasadzie te drzewa nigdy nie są prawdziwe i często zmieniają się w czasie. Ale jeśli po przyszłych analizach i być może nowych danych , miejsce docelowe Taitalura Simões powiedział w e-mailu do Gizmodo:

Drzewo ewolucyjne pokazujące miejsce pobytu nowego gatunku.

Skamielina jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia współczesnych gadów. Innymi słowy, te, które nie spadły z dinozaurami. Z wyjątkiem krokodyli, wiele z tych zwierząt było mniejszych, żyjąc w cieniu gigantów przez miliony lat.

„Jesteśmy tak przyzwyczajeni do zaakceptowania, że ​​era mezozoiczna była wiekiem gigantycznych gadów, gigantycznych prassaków i gigantycznych drzew, dlatego zwykle szukamy skamieniałości, które można zobaczyć na wysokości człowieka, po prostu spacerując. Jednak większość składniki starożytnego ekosystemu były małe, tak jak ma to miejsce dzisiaj” – powiedział współautor Sebastian Apisteguia, paleontolog z Uniwersytetu Maimonides w Buenos Aires komunikat prasowy.

Zawsze wspaniale jest zobaczyć nowo odkryte gałązki na drzewie życia, ale prawdopodobnie jeszcze fajniej jest zobaczyć wskazówki dotyczące tego, jak wyglądały całe gałęzie. T. koberi Właśnie tak jest; Resztki dużej szczeliny między gadami wielkości pół litra.

Korekta: zdanie w tym artykule błędnie odnosiło się do hatterii jako „jaszczurki”. Chociaż hatterie z pewnością wyglądają jak jaszczurki, są to sphenodonty. Za ten błąd przepraszam zarówno czytelników jak i tuatara.

WIĘCEJ: Ten pradawny gad rozwinął dziwną, podobną do ptaka głowę 100 milionów lat przed ptakami

READ  Kosmiczne śmieci rozbijają się po drugiej stronie księżyca i powodują ogromny krater | Księżyc

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *