COP26: Politycy i celebryci opuszczają szczyt klimatyczny w Glasgow, zaczyna się poważna praca

Kraje połączyły siły, aby negocjować ostateczne szczegóły globalnych wysiłków na rzecz utrzymania planety poniżej 1,5-2°C. Olivia Wannan raportuje z Glasgow.

Koniec z Attenborough, Biden, DiCaprio czy Merkel: Szczyt klimatyczny w Glasgow stał się wyraźnie spokojniejszy, a światowi przywódcy i celebryci odeszli po trzecim dniu spotkania.

Ci pierwsi opuścili swoje zespoły negocjacyjne, aby kontynuować ciężką pracę nad uregulowaniem „księgi zasad” Porozumienia Paryskiego, przełomowego porozumienia mającego na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C, a najlepiej 1,5°C. Te szczegóły są szczególnie ważne dla Nowej Zelandii, ponieważ kraj będzie musiał zakupić kredyty węglowe, aby spełnić zobowiązanie paryskie, Zmniejszenie emisji o 149 milionów ton gazów cieplarnianych.

Ale sfinalizowanie zasad Nie jedyny cel COP26: Świat Potrzebuje 28 miliardów ton oszczędności emisji, oprócz tego, że kraje rozwinięte obiecują 100 miliardów dolarów rocznego finansowania na rzecz klimatu, aby wesprzeć kraje rozwijające się. Te dwa cele byłyby znacznie trudniejsze bez światowych liderów na sali.

Czytaj więcej:
* COP26: Świat o krok bliżej do kluczowego klimatycznego celu monetarnego
* COP26: James Shaw potwierdza brak nowych cięć metanu w dołączeniu do globalnego zobowiązania
* Młodzi ludzie na szczycie Światowego Szczytu Klimatycznego

Główny negocjator Nowej Zelandii, Kay Harrison, powiedział, że liderzy COP26 mają nadzieję, że kraje ogłoszą zaostrzone cele – znane jako Nationally Determined Contributions (NDC) – i dążą do celu 100 miliardów dolarów.

– Mam nadzieję, że będzie ich więcej – powiedziała.

Harrison powiedział, że chociaż partie prawdopodobnie ogłoszą komunikaty na te tematy, podczas gdy ich prezydent lub premier był na konferencji, to prawdopodobnie nastąpi to, gdy ministrowie i urzędnicy rządowi przybędą do Glasgow w przyszłym tygodniu.

Światowi przywódcy, w tym prezydent USA Joe Biden, spędzili dwa dni na szczycie ONZ na temat zmian klimatycznych przed powrotem do domu.

Evan Fauci/AFP

Światowi przywódcy, w tym prezydent USA Joe Biden, spędzili dwa dni na szczycie ONZ na temat zmian klimatycznych przed powrotem do domu.

Klimatowy cel monetarny wydaje się być w zasięgu ręki, po jej pojawieniu się Premier Japonii Fumio Kishida wskazał, że może zwiększyć swoje zaangażowanie z 60 do 70 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Dzięki temu kraje rozwinięte osiągną w przyszłym roku cel 100 miliardów dolarów.

Porozumienie paryskie wymaga, aby wszystkie 193 kraje zarejestrowały się, aby dokonać nowych, bardziej ambitnych składek krajowych do 2030 r. Miało to nastąpić pod koniec zeszłego roku. Około jedna trzecia krajów tego nie zrobiła. Przed rozpoczęciem szczytu ONZ Australia ogłosiła, że ​​będzie dążyła do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Nie zwiększyła jednak swoich wkładów ustalonych na szczeblu krajowym.

Wśród innych krajów G20, Indonezja, Rosja i Turcja nie przedstawiły zaktualizowanych zobowiązań na 2030 r. Brazylia i Meksyk osłabiły swoje NDC podczas ostatniej aktualizacji.

Aktor Leonardo DiCaprio złożył wizytę na spotkaniu w Glasgow, gdzie uczestniczył w inauguracji Global Methane Reduction Pledge.

Ian Forsyth / Getty Images

Aktor Leonardo DiCaprio złożył wizytę na spotkaniu w Glasgow, gdzie uczestniczył w inauguracji Global Methane Reduction Pledge.

Nie wszystkie kraje wysłały swoich przywódców na rozmowy. Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin zostali w domu. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wziął udział w szczycie G-20 w Rzymie tuż przed rozmowami COP26, ale zamiast tego zdecydował się wrócić do domu.

Premier Jacinda Ardern również nie była obecna. Sekretarz ds. zmian klimatycznych James Shaw przyjedzie w niedzielę.

Porozumienie paryskie zawiera wiele szczegółów na wysokim szczeblu, ale różne kraje i bloki negocjacyjne zinterpretowały 26-stronicowy tekst na różne sposoby. Negocjatorzy starają się promować porozumienie między stronami, na przykład co do tego, w jaki sposób kraje mogą kupować od siebie jednostki węgla lub jaki jest wymagany poziom przejrzystości.

Ale w końcu ministrowie z każdego kraju muszą zdecydować, jakie warunki chcą, i zgodzą się na nie w ostatecznej wersji tekstu. Decyzje te zapadną pod koniec konferencji.

Aby być na bieżąco z COP26 i szerszymi tematami klimatycznymi, biuletyn Forever Project będzie zawierał cotygodniowe aktualizacje. Rejestracja tutaj.

READ  Nowa Zelandia spadła o 26 miejsc w „Ocenie odporności na Covid”

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top