Coronavirus Covid 19: Bank Rezerw pozostawia oficjalną stopę pieniężną wstrzymaną

Akcja

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Rezerwy zgodził się utrzymać na razie oficjalną stopę pieniężną (OCR) na poziomie 0,25 procent.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Rezerwy zgodził się utrzymać na razie oficjalną stopę pieniężną (OCR) na poziomie 0,25 procent.

Gubernator Banku Rezerwy, Adrian Orr, powiedział, że dzisiejsza decyzja została podjęta w kontekście egzekwowania przez rząd ograniczeń dotyczących działalności w Nowej Zelandii na poziomie alertu 4 Covid.

Komitet stwierdził, że jego „najmniej godne ubolewania stanowisko w sprawie polityki” nadal obniża poziom stymulacji monetarnej, aby ustabilizować oczekiwania inflacyjne i nadal przyczyniać się do maksymalizacji zrównoważonego zatrudnienia.

Zgodzili się jednak na pozostawienie OCR bez zmian na tym posiedzeniu ze względu na zwiększoną niepewność związaną z zamknięciem kraju.

Dolar nowozelandzki spadł o kolejne pół centa do US68.73c z US69.36c tuż przed premierą.

Jednak do godziny 15.00 waluta odrobiła większość strat, osiągając 69,20 centów amerykańskich.

„Dolar nowozelandzki odbił się, gdy rynek zdał sobie sprawę, że zaostrzenie wciąż trwa, ale został wyparty przez jedno spotkanie”, powiedział Emery Spezer, główny analityk rynku w Westpac.

„Oni (Bank Rezerw) wciąż mają jastrzębią postawę. Widzą tylko krótkoterminową niepewność, na którą, jak widzą, warto poczekać, aby zobaczyć, jak to się okaże” – powiedział.

Dolar spadł z US70.18c wczoraj przed ogłoszeniem wersji delta NZD.

Pierwszym szokiem na rynku był brak podwyżki, ale po bliższym przyjrzeniu się tor wydaje się być zgodny ze skokami w październiku, listopadzie i lutym, a następnie ponownie w maju przyszłego roku.

Ogólnym przesłaniem dla rynku jest opóźnienie, a nie rezygnacja z chęci podniesienia stóp, powiedział David Crowe, główny analityk rynków w ANZ.

„Presje na moce produkcyjne są teraz widoczne w gospodarce, szczególnie na rynku pracy, gdzie wakatów pozostaje wysoki pomimo niedawnego spadku bezrobocia i niepełnego zatrudnienia” – powiedział Fed.

READ  odprawa weekendowa; Listy płac w USA szybko rosły, a wiadomości o upadku dwóch amerykańskich banków przyćmiły te wiadomości

Płace rosły wraz z trudnymi warunkami na rynku pracy.

Szerszą presję inflacyjną w najbliższym okresie nasiliły jednorazowe podwyżki cen, takie jak wyższe ceny ropy naftowej, oraz czynniki przejściowe, takie jak niedobory podaży i wyższe koszty transportu.

„Oczekuje się, że krótkoterminowa inflacja cen konsumpcyjnych wzrośnie powyżej zakresu docelowego komisji, zanim powróci do połowy poziomu 2 procent w połowie 2022 r.”

Komitet był przekonany, że cele inflacyjne i dotyczące zatrudnienia zostaną osiągnięte przy mniejszej potrzebie obecnego poziomu stymulacji monetarnej.

Zauważył również, że ceny mieszkań są powyżej zrównoważonego poziomu, co zwiększa ryzyko korekty cen wraz ze wzrostem podaży.

Było jasne, że RBNZ zamierza podnieść OCR w normalnym tempie, począwszy od dzisiaj, jeśli wybuch Covida nie nastąpi, powiedział główny ekonomista ASB Nick Toffley.

„Nasz pogląd na OCR – w dużej mierze oparty na tym, że wyłączenie jest wystarczająco krótkie, aby spowodować niewielkie długoterminowe szkody – jest taki, że RBNZ podniesie OCR o 25 punktów bazowych w październiku, listopadzie i lutym do 1 procent, zanim będzie stopniowo zwiększać do 1,5 centa centa do końca 2022 roku.”

„Jest to w dużej mierze spojrzenie na perspektywy i należy je traktować jako przybliżony przewodnik, który może się szybko zmienić wraz z rozwojem sytuacji”.

Dodatkowe raporty Jimmy’ego Graya

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *