COVID-19: Anglia anuluje testy podróżne przed wyjazdem

Rząd po telefonach z branży turystycznej ogłosił, że zasady testowania osób podróżujących do Anglii zostaną złagodzone.

ZDJĘCIE PLIKU: Podróżny przybywa do Terminalu 5 na lotnisku Heathrow w zachodnim Londynie 2 sierpnia 2021 r.
Zdjęcie: Tolga Akmen / Agencja France-Presse

Od godziny 17:00 (czasu nowozelandzkiego) w piątek, w pełni zaszczepieni podróżni przybywający do Anglii nie będą musieli zdawać testu przed podróżą.

A od niedzieli, zamiast robić test PCR drugiego dnia po przybyciu, mogą przeprowadzić tańszy szybki test antygenowy.

Zasady samoizolacji również ulegną zmianie po przyjeździe.

Boris Johnson potwierdził tę zmianę wcześniej, po telefonach z biur podróży, które powiedziały, że środki nie były skuteczne teraz, gdy Omicron stał się wirusowy.

Zgodnie z obowiązującymi do piątku przepisami wszyscy w pełni zaszczepieni podróżni w wieku powyżej 12 lat muszą wykazać się negatywnym wynikiem testu szybkiego antygenu lub testu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) wykonanego w ciągu dwóch dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Osoby w pełni zaszczepione muszą również zapłacić za test PCR w ciągu dwóch dni od przybycia i izolować się w oczekiwaniu na wynik.

Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione, powinny przejść testy PCR w 2 i 8 dniu po przybyciu i samoizolować się przez 10 dni.

Ale zgodnie z nowymi zasadami:

  • Od godziny 17:00 w piątek 7 stycznia w pełni zaszczepione osoby poniżej 18 roku życia nie będą już musiały zdawać testu na dwa dni przed podróżą do Anglii z krajów poza Wielką Brytanią i Wspólną Strefą Podróży. Po przybyciu będą musieli wykonać test PCR, ale nie będą już musieli izolować się w oczekiwaniu na wynik.
  • Od 17:00 w niedzielę 9 stycznia będą musieli wykonać tylko szybki test antygenowy zamiast testu PCR drugiego dnia. Ale ten test musi być zakupiony od prywatnego dostawcy testów – żadne bezpłatne testy NHS nie są dozwolone
  • Niezaszczepieni pasażerowie będą musieli kontynuować testy przed odlotem, testy PCR w Dniu 2 i Dniu 8 oraz samoizolować się przez 10 dni.
READ  Wybuch epidemii Covid-19 delta: w przyszłym roku tysiące ludzi zachoruje na Covid-19 – większość z nich zostanie w domu

Premier Boris Johnson powiedział, że testy przed wyjazdem „zniechęcają wielu do podróżowania z obawy przed uwięzieniem za granicą i poniesieniem znacznych dodatkowych wydatków”.

Ogłoszenie pojawiło się po tym, jak linie lotnicze stwierdziły, że testowanie pasażerów nie przyniosło rzeczywistego efektu, a dane z zeszłego tygodnia wskazują, że jedna na 25 osób w Anglii zaraziła się wirusem.

Powiedzieli również, że obowiązkowe testy utrudniają ożywienie sektora.

Johnson spotkał się wcześniej ze swoim gabinetem, a wraz ze zmianami w testach podróżnych rząd powiedział, że złagodzi zasady testowania Covid u osób bezobjawowych, które nie będą już musiały potwierdzać pozytywnego szybkiego testu antygenowego za pomocą PCR.

We wtorek Johnson powiedział, że ma nadzieję, że kraj może „przetrwać” obecną falę, choć przyznał, że część NHS będzie chwilowo przytłoczona.

Zmiana zasad wejdzie w życie 11 stycznia i na razie dotyczy tylko Anglii.

Po ogłoszeniu dla Anglii walijski minister zdrowia, Elonid Morgan, powiedział: „Dzisiaj niechętnie zgodziłem się na usunięcie wymogu, aby w pełni zaszczepieni podróżnicy poniżej 18 roku życia poddawali się testowi przed wyjazdem (PDT) i testowi PCR drugiego dnia po przybyciu do Wielkiej Brytanii.”

Jakie są obecne zasady podróży?

Obecnie wszyscy podróżujący do Wielkiej Brytanii w wieku co najmniej 12 lat są zobowiązani do przedstawienia dowodu negatywnego wyniku testu, który może być testem PCR lub szybkim testem antygenowym, i musi to zostać wykonane na dwa dni przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Następnie muszą wykonać kolejny test – tym razem test PCR – w ciągu pierwszych dwóch dni po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Jednak zanim ta zasada została wdrożona miesiąc temu, liczba nowych przypadków zgłaszanych każdego dnia w Wielkiej Brytanii wynosiła od 40 000 do 50 000 – i rosła stosunkowo powoli, ponieważ prawie w całości składała się z wariantu Delta Covida.

READ  Konfrontacja z Chinami grozi dolaniem paliwa do wyścigu zbrojeń Indo-Pacyfiku

Jednak liczba przypadków w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła, a dominującą alternatywą jest Omicron – więc linie lotnicze mogą argumentować, że nie ma już nadziei na poleganie na testach w celu „zapobiegania Omicronowi”.

– BBC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top