Covid-19: Jak zapytać przyjaciół i rodzinę, czy zostali zaszczepieni i jak sobie z tym poradzić, jeśli odmówią

Zdrowie Aramohu pokonuje wahania szczepień dzięki wiedzy.

Rozmowa
Rozmowa

Opinia:

Zbliża się weekend, twoja lodówka jest pełna sera i nie możesz się doczekać zorganizowania zgodnej z Covid wycieczki z innymi w pełni zaszczepionymi dorosłymi, zgodnie z lokalnymi przepisami. Ale mądrze wybieraj swoich gości – tylko osoby w pełni zaszczepione mogą uczestniczyć, a w przypadku naruszenia zasad obowiązują grzywny.

Te nowe przepisy, które wchodzą w życie w Nowej Południowej Walii i Wiktorii, nakładają na poszczególne osoby odpowiedzialność za kontrolę szczepień. Paszporty szczepionek mogą ostatecznie umożliwić firmom sprawdzenie stanu szczepień ludzi przy wjeździe, ale nie ma aplikacji do skanowania przed zebraniem się na piknik lub imprezę domową.

Skąd więc wiesz, kto został zaszczepiony i co zrobić z tymi informacjami?

Jak rozpocząć rozmowę?

Studentka pielęgniarki Monica Stevens (z lewej) i pielęgniarka praktykująca Megan Oliver z programu szczepień Poutiri Trust.  Zdjęcie/NZH
Studentka pielęgniarki Monica Stevens (z lewej) i pielęgniarka praktykująca Megan Oliver z programu szczepień Poutiri Trust. Zdjęcie/NZH

Szczepienia mogą wydawać się obciążonym tematem, czymś, o czym możesz nie chcieć dyskutować, jeśli możesz tego uniknąć. Ale to nie musi być pole minowe. Właściwie możemy skorzystać z porad dotyczących radzenia sobie z trudnymi problemami osobistymi w zakresie zdrowia seksualnego.

Po pierwsze, spróbuj porozmawiać o szczepieniach, zanim potwierdzisz z kimś swoje plany i zanim przekażesz plany innym. Gdy już jesteś na pikniku, stawka jest znacznie wyższa. Bardziej prawdopodobne jest, że zgodzisz się na coś, co uważasz za nieodpowiednie dla ciebie lub skończysz w kłótni.

Najpierw sprawdź swój status szczepień. Możesz powiedzieć coś takiego:

FYI, otrzymałem drugą dawkę w zeszłym miesiącu. Te nowe zasady oznaczają, że każdy, kto przychodzi, musi zostać zaszczepiony. Czy wziąłeś obie dawki? Chcę się upewnić, że idziemy do przodu w porządku.

Niech pytanie będzie swobodne. W takich okolicznościach pytanie o status szczepień jest uzasadnione – nie dlatego, że im nie ufasz.

Wchodzi w życie tylko w Nowej Południowej Walii i Wiktorii, tylko osoby w pełni zaszczepione mogą wziąć udział, a w przypadku złamania zasad nakładane są grzywny.  Zdjęcia/Getty Images
Wchodzi w życie tylko w Nowej Południowej Walii i Wiktorii, tylko osoby w pełni zaszczepione mogą wziąć udział, a w przypadku złamania zasad nakładane są grzywny. Zdjęcia/Getty Images

Co jeśli osoba powie nie?

Nie wyciągaj pochopnych wniosków. W zależności od relacji z tą osobą możesz chcieć dowiedzieć się więcej. Zbliżając się do rozmowy na temat szczepionek Covid-19, zacznij z otwartym umysłem i bądź przygotowany na słuchanie.

READ  Koronawirus: najnowsze informacje o COVID-19 z całego świata - niedziela, 16 maja

Zapytaj ich, czy chcieliby porozmawiać o tym, dlaczego nie zostali zaszczepieni. Może mają jakieś konkretne obawy, może czekają na wizytę lub inną szczepionkę niż ta, którą mają teraz.

Pozwól im podzielić się wszystkimi swoimi obawami, zanim wskoczysz i spróbujesz na nie odpowiedzieć lub poprawić.

Jeśli są otwarte na temat szczepień, możesz pomóc im ocenić ryzyko i korzyści szczepień, podzielić się pewnymi faktami na temat bezpieczeństwa i skuteczności lub powiedzieć, co przekonało Cię do zaszczepienia.

Rozmowa o własnym doświadczeniu może pomóc w normalizacji szczepień.

Osoba, z którą rozmawiasz, może nie obawiać się szczepionki – może być jej zdecydowanie przeciwna.

Jeśli tak, najlepszą strategią może być ustawienie się i zamknięcie rozmowy. Możesz powiedzieć:

Cóż, nie w to wierzę. Ale tak czy inaczej, musimy przestrzegać zasad.

Kłótnie z ludźmi, którzy stanowczo sprzeciwiają się szczepieniom, rzadko są skuteczne i mogą zrujnować wasz związek.

W ramach 12-tygodniowej kampanii szczepień Samoa, zbiorowa reakcja społeczności ma na celu zwiększenie liczby szczepionek przeciwko Covid-19 w społeczności.  Zdjęcie/NZH
W ramach 12-tygodniowej kampanii szczepień Samoa, zbiorowa reakcja społeczności ma na celu zwiększenie liczby szczepionek przeciwko Covid-19 w społeczności. Zdjęcie/NZH

Chociaż obowiązujące obecnie zasady wykluczają osoby nieszczepione, nie jest konieczne wykluczanie kogoś ze swojego życia, ponieważ nie był on szczepiony.

Ponieważ zasady te są rozluźnione i przechodzimy od tłumienia Covid-19 do życia z Covid-19, będziemy musieli ponownie skalibrować nasze oceny ryzyka.

Oczywiście decyzje te są osobiste, ale jeśli ty i twoja rodzina jesteście w pełni zaszczepieni, ryzyko zarażenia się Covid-19, szczególnie w środowisku zewnętrznym, jest znacznie zmniejszone.

Jeśli masz dzieci, które są zbyt małe, aby mogły być obecnie zaszczepione, ryzyko Covid-19 jest niskie, z wyjątkiem pewnych okoliczności, więc musisz rozważyć ryzyko zdrowotne w stosunku do świadczeń społecznych.

Wykluczenie społeczne prowadzi do bardziej konspiracyjnego myślenia – innymi słowy, odstraszanie ludzi, gdy wierzą w teorie spiskowe, często pozostawia ich w króliczej norce, niezakłóconych alternatywnymi opiniami.

Możesz mieć bardziej pozytywny wpływ, utrzymując związek w swoich granicach i dając przykład zachowania, w które wierzysz.

READ  Epidemia Covid-19 Delta: australijski polityk pokazuje, jak nie przyjąć ciosu w łokieć

A co z piknikiem?

Jeśli twój przyjaciel jest nieco niezdecydowany lub zdecydowanie przeciwny przyjęciu szczepionki, będziesz musiał poczekać z tobą na spacer.

Wyjaśniając to, możesz chcieć zdystansować się od zasad. Na przykład możesz powiedzieć:

Nowe zasady mówią… Niestety wygląda na to, że w tej chwili nie możemy się spotkać. To tylko chwilowa sprawa – wszyscy powinniśmy być w stanie wrócić do normalności za kilka tygodni.

Nie stworzyłeś zasad, ale teraz wszyscy z nimi żyjemy. W razie potrzeby przedstaw, jak ważna jest ta relacja.

Premier Jacinda Ardern wypowiada się publicznie na temat szczepień w klinice szczepień Wainuiomata Marae, Covid-19.  Zdjęcie/NZH
Premier Jacinda Ardern wypowiada się publicznie na temat szczepień w klinice szczepień Wainuiomata Marae, Covid-19. Zdjęcie/NZH

Od samego początku zarządzanie Covid-19 wymagało od nas zebrania dowodów, przestrzegania nakazów zdrowia publicznego i, kiedy możemy wybrać, porównania ryzyka związanego z działalnością z korzyściami.

W przypadku tych delikatnych negocjacji społecznych dotyczących szczepionek, masek i innych środków będziemy musieli komunikować się ostrożnie, aby komunikacja ze sobą była jak najbezpieczniejsza.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top