COVID-19: Papua Nowa Gwinea i Fidżi borykają się z katastrofami związanymi z koronawirusem. Dlaczego nastąpił znaczny wzrost liczby wprowadzanych jednej szczepionki, a innych zatrzymano?

Ludzie otrzymują szczepienia w centrum samochodowym na międzynarodowym lotnisku Nadi na Fidżi 20 lipca 2021 r. Zdjęcie / Ministerstwo Zdrowia Fidżi

Analityka:

Trzy miesiące temu sytuacja wyglądała bardzo źle zarówno w Papui Nowej Gwinei, jak i Fidżi. Oba kraje Pacyfiku okazały się bardzo podatne na wariant Covid Delta, choć na różne sposoby.

10 lipca Papua Nowa Gwinea odnotowała swój pierwszy oficjalny przypadek w delcie, a pracownicy służby zdrowia w kraju szybko ostrzegli przed kombinacją niezwykle niskich wskaźników testów, wysokiego odsetka pozytywnych testów i bardzo powolnego wprowadzania szczepionek.Przepis na świetną pastę”.

Fidżi już wtedy było w środku. Po tym, jak śmiertelny szczep Delta przedostał się do kraju przez przerwanie kwarantanny w kwietniu, wskaźniki infekcji na mieszkańca wynoszą Najwyższy na świecie w połowie roku.

codzienne infekcje Osiągnięto ponad 1800 W połowie lipca – ogromna liczba jak na kraj liczący zaledwie 900 tys. mieszkańców. Kryzys zabił 647 osób.

Kilka miesięcy do przodu, Papua Nowa Gwinea i Fidżi zmierzają w przeciwnych kierunkach. więcej niż 95 procent kwalifikujących się Fidżijczyków Ci, którzy ukończyli 18 lat, otrzymali teraz swoje pierwsze ciosy i 80% jest teraz w pełni zaszczepionych.

Natomiast PNG jest w uścisku dużej fali, z mniej niż 1 procent Cała populacja została w pełni zaszczepiona. PNG pozostaje w tyle za większością świata.

Dlaczego dwa kraje Pacyfiku, które łączą więzy kulturowe Melanezji, traktują wprowadzanie szczepionek tak odmiennie?

To nie jest kwestia geografii ani zapasów szczepionek

Dzienny wskaźnik infekcji na Fidżi wynosi dziś 4 procent tego, co było na szczycie, wycofuje się. Obecnie każdego dnia zgłaszanych jest średnio mniej niż 50 nowych przypadków.

READ  Turysta odkrywa żółty diament o masie 4,38 karata w amerykańskim parku

W Papui Nowej Gwinei oficjalny wskaźnik infekcji wynosi teraz Przy średnio prawie 300 nowych przypadkach Na co dzień, ale to bardzo nie docenia realiów tego, co dzieje się w kraju.

Po prostu nie można polegać na bardzo niskich wskaźnikach testów. Podobno dane zdrowotne kraju 2,6 miliona przypadków objawów grypopodobnych i zapalenia płuc w ciągu ostatniego rokuSzpital ogólny w Port Moresby zgłasza teraz pozytywny COVID-19 Stawki testowe wynoszą 60%. Podobnie jak inne szpitale w całym kraju, istnieje ryzyko przytłoczenia wirusem.

To nie tylko problem z dostawami szczepionek. W tym momencie światowego kryzysu Papua Nowa Gwinea, podobnie jak Fidżi, otrzymała duże ilości szczepionek – głównie z Australii, Nowej Zelandii i innych krajów. Inicjatywa dostarczania szczepionek COVAX.

W rzeczywistości tysiące wczesnych dostaw PNG poszło na marne, ponieważ służby zdrowia nie były w stanie ich użyć. Rząd Papui Nowej Gwinei wykorzystał ostatnio złą sytuację, zwracając Wietnamowi 30 000 fiolek podarowanych przez Nową Zelandię.

Możemy również odrzucić wszelkie sugestie, że Australia, jako główny darczyńca regionalny, w jakiś sposób faworyzuje jeden kraj nad drugim.

rząd australijski W ostatnich miesiącach nadała wysoki priorytet dostarczaniu szczepionek do obu krajów. Jego pomoc obejmowała również działania edukacyjne i logistyczne, wraz z ukierunkowanymi EMT i wsparciem Doświadczeni i kompetentni w terenie.

Nie jest to też tak naprawdę kwestia dystrybucji.

Geografia Papui Nowej Gwinei przedstawia pewne trudne fizyczne bariery w dystrybucji szczepionek – jej legendarny górzysty teren i oddalenie wielu jej mieszkańców są dobrze znane.

READ  Coronavirus Covid 19: Scott Morrison przyznał zwolnienie z podróży w Dzień Ojca do Sydney lotem VIP

Jednak firmy od Digicel po browar South Pacific zdołały spenetrować najbardziej niedostępne obszary ze swoimi produktami pomimo tych trudności. Władzom udało się przeprowadzić ogólnokrajowe głosowanie co pięć lat w jednym z najbardziej niezwykłych ćwiczeń demokratycznych na świecie.

Fidżi doświadczyło również swojego nierównego terenu i populacji rozproszonej na wielu wyspach Główne bariery fizyczne umieścić szczepionkę.

Kluczowa różnica: przywództwo i wiara

Zbliżamy się do problemu, gdy myślimy w kategoriach zaufania, zrozumienia i wiary.

Mieszkańcy Fidżi przyjęli wydanie szczepień prawie jako jedno, zgodnie z wytycznymi władze medyczne dostosowane do firmy.Bez dźgnięć, bez pracyPolityka jej premiera, byłego dowódcy wojskowego Franka Bainiramamy.

W Papui Nowej Gwinei termin „częstość szczepień” nie docenia rozmiarów problemu. Jeden Ankieta na początku tego roku Wykazuje niepokojąco niską chęć przyjęcia szczepionki i kolejnej Ankieta dla studentów uczelni Okazało się, że tylko 6 procent tego chciało.

W niektórych rejonach patrole szczepień otrzymywały groźby śmierciKażdy polityk, który opowiada się za szczepieniami, ryzykuje reakcję polityczną. Obecnie podejmowane są znaczne wysiłki, aby rozwiązać ten problem, ponieważ władze ds. Zdrowia przygotowują się na nowe podejście i godne uwagi postacie, takie jak gwiazda rugby Pieniądze Miningi wspierają działania reklamowe.

Tych dramatycznie kontrastujących obrazów nie da się wytłumaczyć różnicami w standardach edukacji ani jakości porad medycznych i uwagi.

Fidżi z pewnością przewodzi Papui Nowej Gwinei pod tym względem – według najnowszych dostępnych danych Fidżi ma 99 procent umiejętności czytania i pisania w porównaniu z nieco ponad 63 procentami w Papui Nowej Gwinei. Ponieważ system medyczny na Fidżi stawia czoła wyzwaniom, Usługi zdrowotne w Papui Nowej Gwinei spadają Jej chroniczne niedoinwestowanie stawia ją w zupełnie innej kategorii.

READ  Premier Australii Scott Morrison broni strategii blokady z rekordową liczbą codziennych spraw

W Papui Nowej Gwinei zaufanie do przywództwa skrystalizowało się po dziesięcioleciach frustracji z powodu rosnącej nierówności majątkowej oraz obaw o zarządzanie i przejrzystość.

Zamiast ufać oficjalnym źródłom, Ludzie często przeszukują Facebooka i inne media społecznościowe w poszukiwaniu swoich informacjiSą więc narażeni na niebezpieczne nonsensy propagowane przez ruch antyszczepionkowy na Zachodzie.

Wiem, jak szybko Papua Nowa Gwinea może skorzystać również z tego, co dzieje się w sąsiedniej Australii. Zobaczą, jak publiczne kontrowersje podkopały zaufanie do marki AstraZeneca – podstawy ich dostaw szczepionek.

Ale być może jeszcze bardziej niepokojące jest poczucie, że wielu Papui Nowej Gwinei rozwinęło fatalne przekonanie, że Covid Po prostu kolejne wyzwanie zdrowotne Aby dodać do szeregu innych poważnych problemów, z jakimi boryka się kraj, między innymi śmiertelność matek, malaria i gruźlica.

To tak, jakby myśleli, że to wszystko jest w jakiś sposób częścią PNG. Ale nie ma takiej potrzeby.

Ian Kemish jest byłym australijskim Wysokim Komisarzem ds. Papui Nowej Gwinei i adiunktem w Szkole Badań Historycznych i Filozoficznych Uniwersytetu Queensland.

Rozmowa
Rozmowa

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top