Czołowy rozstawiony Świątek wycofuje się z ćwierćfinalisty Italian Open z powodu kontuzji prawego uda – KXAN Austin

Polska zawodniczka Iga Świątek zwraca piłkę na turniej tenisowy Elena Rybakina Open dla Kazachstanu, w Rzymie, środa, 17 maja 2023 r. (Fabrizio Corradetti/LaPresse via AP)

RZYM (AP) — dwukrotna obrończyni tytułu Iga Świątek przeszła na emeryturę w trzecim secie ćwierćfinału Italian Open przeciwko mistrzyni Wimbledonu Elenie Rybakinie z kontuzją prawego uda.

W trzeciej tercji było 2:2, kiedy najwyżej sklasyfikowana Świątek zatrzymała się po ponad dwóch godzinach gry. Wygrała pierwszego seta 6:2, a drugiego seta Rybakina wygrała 7:6(3).

Mecz rozpoczął się w środę wieczorem i zakończył we wczesnych godzinach czwartkowego poranka, przy bardzo wilgotnej pogodzie.

Przejście na emeryturę zakończyło serię 14 zwycięstw Świątek w Rzymie i wywołało pytania o jej status w French Open, gdzie główne losowanie rozpoczyna się 28 maja i gdzie Polka jest obrońcą tytułu.

W dogrywce w drugim secie Świątek złapała się za prawe kolano, które kilkakrotnie zmieniało kierunek za linią bazową. Na skraju łez, po zakończeniu setu zrobiła sobie przerwę medyczną i opuściła stadion. Kiedy wróciła, jej prawe udo było zabandażowane. Potem przeszła na emeryturę po czterech kolejnych meczach.

„Widziałem, jak coś się stało w dogrywce, prawie w ostatnim punkcie, ale nie wiedziałem, jak poważne to było” – powiedział Rybakina. „W pierwszych kilku grach zaczęła bardzo agresywnie, więc zrozumiałem, że nie mogła się dużo ruszać”.

Rybakina z dużym serwem pokonała Świątka po raz trzeci w tym roku. Oznacza to trzy straty z sześciu w 2023 r.

Rywalem Rybakiny w półfinale będzie Jelena Ostapenko, która pokonała Paulę Badosę 6:2, 4:6, 6:3 i awansowała do swojego pierwszego półfinału na kortach ziemnych od czasu wygrania French Open 2017.

Drugą półfinalistką będzie Rosjanka Weronika Kudrmitowa przeciwko Ukraince Anelinie Kalininie.