„Czuliśmy się oszukani”: Francja wciąż wściekła po tym, jak Australia zerwała umowę z okrętami podwodnymi o wartości 90 miliardów dolarów | Okos

Francuski gniew z powodu decyzji rządu Morrisona o zlikwidowaniu programu okrętów podwodnych o wartości 90 miliardów dolarów Francja Ferment trwa, ponieważ wspomniany ambasador kraju powiedział, że poczuł się „oszukany” przez ogłoszenie.

Jean-Pierre Thibault otrzymał rozkaz powrotu do Paryża W ślad za Ogłoszenie Okosa, w ramach którego Australia nawiąże strategiczne „trwałe partnerstwo” ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Część aranżacji jeszcze do ustalenia Obejmie wymianę technologii okrętów podwodnych o napędzie atomowym z Australią, To skłoniło rząd Morrisona do rozwiązania obecnego kontraktu z Francją.

niedziela Scott Morrison Powiedział, że jego rząd powiedział prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że transakcja utknęła „około 8.30” w noc przed ogłoszeniem umowy. Ale szczegóły już wyciekły do ​​mediów, a Francuzi powiedzieli, że byli „zszokowani” tą decyzją.

Dowiadujemy się poprzez [the] Dla prasy najważniejsza osoba w tym australijskim rządzie celowo trzymała nas w niewiedzy do ostatniej chwili. „To nie jest australijski stosunek do Francji. A może nie jesteśmy przyjaciółmi”.

Thibault powiedział, że Francuzi podzielili się swoją wiedzą z Australią w dobrej wierze, ale pozostali świadomi dyskusji Australii z dwoma innymi sojusznikami.

To była działka w przygotowaniu przez 18 miesięcy. W tym samym czasie, gdy byliśmy zajęci, aby to wykorzystać [submarine] Program, w którym Francja zachowała swoje najbardziej konserwatywne tajemnice wojskowe… Był jeszcze jeden projekt, który odkryliśmy dzięki prasie na godzinę przed ogłoszeniem. Więc możesz sobie wyobrazić nasz gniew – czuliśmy się oszukani.”

Morrison powiedział, że poruszył „kwestie” w kontrakcie z Francuzami „kilka miesięcy temu”.

„Było wiele problemów wcześniej w tej dekadzie i przez całą dekadę, którą prowadziliśmy, rozmawialiśmy przy wielu okazjach” – powiedział.

„Ale w końcu podjęto decyzję o tym, czy okręty podwodne, które zbudowano tak wielkim kosztem dla australijskiego podatnika, będą w stanie wykonać pracę, którą musieliśmy wykonać, gdy wejdą do służby.

A nasz strategiczny osąd, oparty na najlepszych możliwych radach wywiadowczych i obronnych, był taki, że tak się nie stanie. Tak więc idąc dalej, gdy byliśmy w stanie zapewnić zdolność superokrętów podwodnych do wspierania naszych operacji obronnych, byłoby zaniedbaniem, jeśli tego nie zrobimy”.

Zarejestruj się, aby każdego ranka otrzymywać e-mail z najważniejszymi wiadomościami z Guardian Australia

Thibault powiedział, że Francuzi dowiedzieli się ostatni. „To kwestia zasad, to kwestia godności i wzajemnego szacunku w stosunkach między narodami” – powiedział.

Australijski minister handlu Dan Tehan ma na początku października spotkać się w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem, aby omówić nadzieje Australii na zawarcie umowy o wolnym handlu z Unią Europejską.

Thibault powiedział, że „w tym momencie” spodziewa się kontynuacji negocjacji, pomimo zapowiedzi Aukus Francja poprosiła inne państwa członkowskie UE o „ponowne rozważenie”, w tym Australię w każdej umowie o wolnym handlu.

Jak dotąd te dwie kwestie są rozdzielone. Tehan powiedział, że nie widzi powodu, dla którego 12. runda rozmów nie mogłaby przebiegać zgodnie z planem. „Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy będziemy w stanie sfinalizować tę umowę” – powiedział ABC.

ale Francja W proteście odwołał brytyjsko-francuski szczyt obronny Przez Wielką Brytanię w umowie Aukus.

Praca Penny Wong Powiedział, że rząd Morrisona źle potraktował swoje relacje z sojusznikiem, w jaki sposób zrównoważył Deklarację Aukus z francuskim kontraktem i nie zdołał „zredukować wpływu na interes narodowy Australii”.

„W naszym narodowym interesie nie leży rozgniewanie i rozczarowanie naszych przyjaciół” – powiedziała. „Francuzi zapytają, z takimi przyjaciółmi, kto potrzebuje wrogów?”

READ  Koronawirus Covid-19: dlaczego ekspert twierdzi, że wariant Omicron może sygnalizować koniec Covid

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top