Czy śledztwo Trumpa może uniemożliwić mu kandydowanie na prezydenta w 2024 roku?

Czy śledztwo Trumpa może uniemożliwić mu kandydowanie na prezydenta w 2024 roku?

za pomocą Brajesh Upadhyay BBC

Dramatyczne przeszukanie przez FBI domu Donalda Trumpa na Florydzie w poniedziałek oznacza zaskakującą eskalację śledztw w sprawie byłego prezydenta, podnosząc nowe pytania prawne, które mogą – teoretycznie – zmienić kurs amerykańskiej prezydentury.

Zwolennicy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa gromadzą się w pobliżu jego rezydencji w Mar-A-Lago w Palm Beach na Florydzie.
obrazek: Giorgio Vieira

Dzieje się tak dlatego, że jeśli śledztwo – które ma mieć związek z postępowaniem Trumpa z tajnymi prezydenckimi dokumentami – zakończy się wyrokiem skazującym, niektórzy sugerują, że może on zostać prawnie zabroniony ponownie kandydować na prezydenta.

Więc przyjrzyjmy się temu głębiej. Co badania FBI mówią o postępach w śledztwach w sprawie Trumpa – i czy naprawdę mogą uniemożliwić mu start w 2024 roku?

Joseph Moreno, były prokurator generalny w Ministerstwie Sprawiedliwości, powiedział Naturę i wrażliwość Wyszukaj Trump’s Mar-a-Lago Resort w Palm Beach Wskazuje, że sonda porusza się w kierunku potencjalnych ładunków.

Na tym zdjęciu pliku zrobionym 27 listopada 2016 r. widok ogólny pokazuje tylne wejście do posiadłości Mar-a-Lago byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie.

Osiedle Trump Mar a-a-Lago.
obrazek: Francja Agencja prasowa

„Ktoś w FBI i Prokuratorze Federalnym uważa, że ​​doszło do kryminalnego naruszenia ustawy o aktach prezydenckich [which requires presidents to transfer all of their documents and emails to the National Archives] lub inne działania dotyczące poufnych dokumentów, dlatego posunęli się do przodu” – mówi Moreno.

Wiele analiz w następstwie badań – i kluczowy element związany z wyborami w 2024 r. – koncentruje się na jednym niejasnym prawie karnym: sekcji 2071 tytułu 18 Kodeksu Stanów Zjednoczonych.

Oznacza to, że każdy, kto posiada dokumenty rządowe „umyślnie i bezprawnie ukrywa, usuwa, zniekształca, wymazuje lub niszczy… wszelkie zapisy, procedury, mapy, książki, papiery, dokumenty lub inne rzeczy, które zostały złożone lub zdeponowane… w jakimkolwiek stanowisko publiczne” może podlegać karze grzywny lub pozbawienia wolności do trzech lat.

READ  Policja aresztuje 12 osób i pracuje nad zwrotem 5000 skradzionych towarów po aresztowaniu gangu rabusiów

Co najważniejsze, mówi, że każdy skazany na mocy tego prawa „zostanie zdyskwalifikowany z piastowania” urzędu federalnego. Dlatego niektórzy sugerują, że wyrok skazujący może zniweczyć rzekome nadzieje Trumpa na powrót do Białego Domu.

„To jest prawdziwe prawo, a jeśli Donald Trump złamie to prawo … ma realne kary, w tym fakt, że może już nigdy nie być w stanie służyć w Urzędzie Federalnym” – powiedział MSNBC prezydencki historyk Michael Bichlos.

Jednak niektórzy eksperci prawni szybko upierali się, że jest mało prawdopodobne, aby prawo było egzekwowane lub podtrzymywane w przypadku jakichkolwiek odwołań, ponieważ jedynymi ograniczeniami w kwalifikacjach do prezydentury są obywatelstwo, miejsce zamieszkania i wiek.

„Prawo nie przejdzie definitywnie żadnej kontroli konstytucyjnej” – mówi Brian Calt, profesor prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Michigan.

Eksperci prawni i konstytucjonalni powiedzieli BBC, że nie ma ogólnego zakazu kandydowania skazanych na prezydenta. Najnowszym przykładem jest przypadek George’a W. Busha, który został skazany na prowadzenie pojazdu pod wpływem, za drobne wykroczenie, ale odsiedział dwa wyroki.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych określa kryteria kwalifikacyjne dotyczące tego, kto może kandydować na prezydenta. Te wymagania kwalifikacyjne są proste: kandydat musi mieć co najmniej 35 lat i mieszkać w Stanach Zjednoczonych od co najmniej 14 lat.

Istnieje więc wyraźne napięcie – między prawem federalnym, które mówi, że osoby skazane na podstawie powyższego prawa muszą być pozbawione możliwości sprawowania urzędu, a konstytucją, która określa jasne wymagania dotyczące tego, kto jest uprawniony do kandydowania na prezydenta i nie wspomina o wyrokach skazujących.

Calt dodaje: „Podstawową zasadą prawa konstytucyjnego jest to, że konstytucja jest najwyższa, a każde prawo sprzeczne z konstytucją jest nieważne”.

Wielu ekspertów prawnych sugerowało również, że Kongres może zdyskwalifikować kandydata do objęcia urzędu w procesie impeachmentu, ale Konstytucja Stanów Zjednoczonych nie przyznaje takiego uprawnienia w przypadku wyroków skazujących w ramach zwykłego prawa karnego.

Jedyny sposób, w jaki można mu uniemożliwić bieganie, to zostać zakazanym przez Kongres [using impeachment powers]Moreno, były prokurator generalny w Departamencie Sprawiedliwości, mówi:

Niektórzy eksperci sugerują, że jeśli Trump zostanie postawiony w stan oskarżenia i skazany na mocy sekcji 2071, prokuratorzy mogą zwrócić się do zdominowanego przez konserwatystów Sądu Najwyższego o rozważenie kwestii kwalifikowalności. Prof. Calt mówi jednak, że w takiej sytuacji były prezydent raczej nie zostanie pozbawiony urzędu.

„Gdybym doradzał panu Trumpowi, powiedziałbym, że nie musisz się tym martwić. Powinno być dobrze” – mówi Calt.

Chociaż eksperci prawni uważają, że uniemożliwienie Trumpowi ubiegania się o urząd za pośrednictwem sekcji 2071 jest daleko, jakakolwiek próba, aby to zrobić, nadal może mieć znaczący wpływ na jego perspektywy wyborcze i postrzeganie społeczne.

Mark E. Elias, wybitny adwokat wyborczy Partii Demokratycznej, zauważył to we wcześniejszym tweecie. „Rozumiem wyzwanie prawne, przed jakim stanie ta ustawa, stosując ją wobec prezydenta” – napisał.

„Ale pomysł, że kandydat musiałby pozwać podczas kampanii wyborczej, jest moim zdaniem bardzo popularny w amerykańskiej polityce”.

BBC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *