Damien O’Connor z Partii Pracy zmierzy się z jedynym Nowozelandczykiem z APEC

Damien O’Connor z Partii Pracy zmierzy się z jedynym Nowozelandczykiem z APEC


zdjęcie: dostarczone

Ustępujący sekretarz ds. handlu Damian O’Connor na szczycie APEC mówi o pozytywach handlowych i pomija geopolityczne negatywy.

Spotkanie 21 krajów Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco osiągnęło punkt krytyczny.

Tygodniowy wiec odbywa się za stalową barierą z płotów i silną ochroną w centrum kongresowym w centrum miasta, które było przedmiotem wielu protestów różnych grup.

O’Connor był jedyną twarzą Nowej Zelandii na szczycie, przewodnicząc pobocznym dyskusjom grupy handlowej ds. kompleksowej i postępowej umowy o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP).

Był także zaangażowany w nowe Ramy Gospodarcze Indo-Pacyfiku (IPEF), pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, reprezentując jednocześnie stanowisko polityki zagranicznej kraju w kwestiach takich jak Ukraina i konflikt na Bliskim Wschodzie, biorąc pod uwagę poglądy nowego rządu krajowego .

O’Connor powiedział, że nie otrzymał żadnych bezpośrednich instrukcji co do tego, jakie stanowisko zająć, i że kontynuuje szeroką linię konsensusu ustępującego rządu pod przewodnictwem Partii Pracy.

„Nie ma wielu obszarów, w których moim zdaniem nastąpi znacząca zmiana kierunku, mam taką nadzieję, ze strony nowego rządu.

„Więc oczywiście posuwamy się naprzód jako rząd kierowany przez Partię Pracy, konsultując w okresie tymczasowym wszystko, co trafia do APEC, ale zasadniczo osiągnięto konsensus i spójność” – powiedziała O’Connor.

Co najmniej dwóch członków APEC, Malezja i Indonezja, żądają, aby w oświadczeniu końcowym znalazło się odniesienie do konfliktu na Bliskim Wschodzie i poruszonych przez niego kwestii humanitarnych.

O’Connor powiedział, że Nowa Zelandia nie zmienia swojego stanowiska, że ​​konflikt niczego nie rozwiąże i że działania wojskowe muszą zostać jak najszybciej zakończone.

Handel na czele

O’Connor powiedział, że Nowa Zelandia jest podekscytowana IPEF obejmującym 14 krajów, którego Stany Zjednoczone popierały jako sposób na pobudzenie handlu w regionie Indo-Pacyfiku i które było postrzegane jako sprzeczne z polityką Chin.

READ  Trzęsienie ziemi w Maroku: Kiwi w Marrakeszu opisują panikę wśród śmiertelnego wstrząsu o sile 6,8 w skali Richtera

Jednak administracja prezydenta USA Joe Bidena miała trudności z dostępem do handlu w strukturze IPEF. Indie sprzeciwiły się przepisom dotyczącym dostępu do handlu, a krajowi politycy sprzeciwili się ich wpływowi na przemysł USA.

IPEF zgodził się współpracować w zakresie czystej energii, środków antykorupcyjnych i odporności łańcucha dostaw.

O’Connor wyraził optymizm, że rozmowy pomogą w zacieśnieniu stosunków handlowych z Indiami, co jest godnym uwagi wyjątkiem w sieci umów o wolnym handlu Nowej Zelandii.

„Wszystko, co buduje połączenia i relacje, może nie będzie to tradycyjne porozumienie, jakie zawsze widzieliśmy w przeszłości, ale budujemy relacje z Indiami.

„Partnerstwa… posuną nas do przodu, a nie tylko otworzą dostęp do towarów” – powiedział.

W międzyczasie demonstracje nadal nabierały intensywności, a antychińscy protestujący przeciwko Falun Gong ustawili się na ulicy, gdy kawalkada Bidena pędziła w stronę miejsca forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Główna arteria w okolicy, Bay Bridge, została zamknięta na kilka godzin, kiedy około 200 propalestyńskich demonstrantów skierowało się na most, zaparkowało swoje samochody i wrzuciło klucze do zatoki, gdzie wezwali do zawieszenia broni i pomocy humanitarnej w okolicy . Gaza.

Podczas hałaśliwej, ale pokojowej demonstracji aresztowano około 70 osób i odholowano 29 samochodów, co spowodowało powszechne zakłócenia w ruchu podmiejskim.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *