David Clark wzywa do wczesnego zbadania nowych zasad dotyczących kredytów mieszkaniowych

Sekretarz ds. handlu i spraw konsumenckich David Clark wezwał do planowanego dochodzenia w sprawie nowych przepisów dotyczących kredytów mieszkaniowych w związku z obawami, że banki zbyt surowo traktują wytyczne.

Rząd wprowadził szereg zmian w CCCFA pod koniec zeszłego roku, a urzędnicy twierdzą, że oznacza to, że Kiwi może oczekiwać lepszej ochrony przed kosztownymi pożyczkami i niezrównoważonym długiem.

Ale odkąd wprowadzono go w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, pojawiło się wiele doniesień o tym, że potencjalni nabywcy domów są wstrzymywani ze składaniem wniosków o kredyt hipoteczny ze względu na ich nawyki związane z wydawaniem pieniędzy – w tym ilość kupionych posiłków na wynos lub w restauracji albo lokalne podróże.

Dziś wieczorem Clark powiedział: „Ponieważ jesteśmy na początku nowych regulacji mających chronić zagrożonych kredytobiorców, zwróciłem się do Rady Regulatorów Finansowych (COFR, która obejmuje Bank Rezerw, Skarb Państwa, Urząd Rynków Finansowych, MBIE i Komisji Handlu) do kierowania ich dochodzeniami, czy banki i kredytodawcy wdrażają CCCFA zgodnie z zamierzeniami.

„Banki wydają się obecnie bardziej konserwatywnie zarządzać swoimi kredytami, prawdopodobnie ze względu na globalne warunki gospodarcze.

„Może być również tak, że w pierwszych tygodniach wdrażania nowych wymagań CCCFA zapadła decyzja o nieuzasadnionym błędnym skutkach ostrożności”.

Clark powiedział, że „wiele czynników, które wpłynęły na rynek, wystąpiło w tym samym czasie, w którym zmieniała się CCCFA”, w tym wzrosty oficjalnej stopy procentowej (OCR), zmiany wartości kredytu do wartości (LVR) oraz wzrost cen mieszkań i stawki samorządowe.

„Dochodzenie COFR określi, w jakim stopniu zachowanie pożyczkodawców jest, w odniesieniu do CCCFA, istotnym czynnikiem zmian w praktykach kredytowych banków” – powiedział Clark.

Lider prawa David Seymour powiedział, że „dobrą wiadomością” jest to, że Clark zwrócił się do Rady Nadzoru Finansowego o szybkie zbadanie zmian wprowadzonych w grudniu w ustawie o umowach kredytowych i finansach konsumenckich.

READ  Autonomiczna ciężarówka rejestruje pierwszy test drogowy bez udziału człowieka

Powiedział jednak, że chciał „realizacji”, która „musi być prawdziwa”.

„Ciągle słyszę, że ludzie są odrzucani lub odrzucani z dziwnych powodów” – powiedział Seymour.

„Dziś słyszałem o jednym facecie, który stracił kredyt, który wydał tyle pieniędzy na swojego kota, a innym dlatego, że ich dzieci dzieliły pokój. Minister powinien poważnie potraktować to szaleństwo i nie całować go słabym śledztwem.

„David Clark musi uznać, że ta kwestia jest poważna i nie zniknie. Wraz z rozprzestrzeniającym się szaleństwem musi wziąć na siebie odpowiedzialność. Będę nadal naciskać na Komisję Finansów i Wydatków, aby zajęła się tą kwestią, jeśli sekretarz nie określi poważnego dochodzenie.”

Kiedy zmiany zostały wprowadzone na początku grudnia, Clark powiedział: „Dzisiejsze zmiany wymagają od wszystkich pożyczkodawców przeprowadzenia kompleksowych kontroli, aby upewnić się, że pożyczki są odpowiednie i przystępne dla ich klientów, zapobiegając zaciąganiu długów, na które po prostu nie mogą sobie pozwolić.

„Niezwykle ważne jest, aby chronić ludność Wanau przed wpadnięciem w pułapkę zaciągania nieznośnych długów i powstrzymać tych, którzy wykorzystują tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top