Departament Spraw Zagranicznych i Handlu bada, jak pomóc Nowozelandczykom w Afganistanie

Departament Spraw Zagranicznych i Handlu bada, jak pomóc Nowozelandczykom w Afganistanie

Talibscy bojownicy stoją na straży w mieście Ghazni na południowy zachód od Kabulu w Afganistanie. zdjęcie / AP

za pomocą RNZ

Departament Stanu (MFAT) zastanawia się, jak pomóc Nowozelandczykom w Afganistanie, ponieważ coraz więcej miast znajduje się pod kontrolą talibów.

Nowa Zelandia nie ma personelu dyplomatycznego w Afganistanie, ale rząd powiedział, że 17 Nowozelandczyków zarejestrowało się tam jako mieszkające, chociaż mogą być inni, którzy tego nie robią.

Ponad połowa kraju została przejęta przez bojowników talibów, w tym większość stolic prowincji, a siły dowodzone przez USA opuszczają kraj.

Bojownicy talibscy przemieszczają się w pobliżu stolicy, Kabulu, i właśnie zdobyli Mazar-i-Sharif, ostatnie duże miasto w północnym Afganistanie, które było twierdzą antytalibską i było pod kontrolą rządu.

Setki tysięcy ludzi zostało przesiedlonych, a kraje zachodnie walczą o plan ewakuacji swoich obywateli.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu stwierdziło, że dla Nowozelandczyków w Afganistanie ważne jest zarejestrowanie się w tym kraju safetravel.govt.nzZaktualizuj je, jeśli ich plany się zmienią lub uda im się opuścić kraj.

I to było „zbadanie opcji”, aby pomóc tym w Afganistanie, w tym poprzez pomoc w zabezpieczeniu lotów komercyjnych dla tych, którzy chcą wyjechać.

Rozmawiali także z innymi rządami, których obywatele próbowali wyjechać.

Smugi dymu wzbijają się w niebo po walce talibów z afgańskimi siłami bezpieczeństwa w Kandaharze w Afganistanie.  zdjęcie / AP
Smugi dymu wzbijają się w niebo po walce talibów z afgańskimi siłami bezpieczeństwa w Kandaharze w Afganistanie. zdjęcie / AP

I to było „zbadanie opcji”, aby pomóc tym w Afganistanie, w tym poprzez pomoc w zabezpieczeniu lotów komercyjnych dla tych, którzy chcą wyjechać.

Rozmawiali także z innymi rządami, których obywatele próbowali wyjechać.

Australijski rząd planuje wysłać samoloty RAAF, aby sprowadziły do ​​domu personel dyplomatyczny, a także tłumaczy i wykonawców, którzy służyli razem z ich siłami.

Oczekuje się, że ich samoloty przybędą do Kabulu na początku tego tygodnia, aby rozpocząć ewakuację, która będzie skoordynowana z przybyciem amerykańskich i brytyjskich sił bezpieczeństwa.

Prezydent USA Joe Biden spotkał się z międzynarodową i krajową krytyką gwałtownego wycofania się Ameryki z Afganistanu, a brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że ryzykuje powrót rozdartego wojną kraju do wylęgarni terroryzmu.

READ  Omicron NZ: Dlaczego codzienne dane dotyczące Covid-19 wkrótce będą trochę zagmatwane

Szybki postęp talibów w kierunku Kabulu skłonił Stany Zjednoczone do przemyślenia swojej dalszej obecności dyplomatycznej w Afganistanie.

Stany Zjednoczone będą Rozmieszczono 3000 żołnierzy Zapewnienie ewakuacji personelu ambasady USA z Zielonej Strefy w Kabulu. Wielka Brytania zrobi to samo, wysyłając na misję krótkoterminową około 600 żołnierzy, a Kanada wyśle ​​żołnierzy sił specjalnych.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *