Discovery Legal Challenge zwiększa polsko-amerykański serial medialny

D.Icecovery Inc. planuje podjąć kroki prawne przeciwko polskiemu rządowi za naruszenie dwustronnej umowy inwestycyjnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Discovery podał pod koniec czwartku, że do prezydenta Andrzeja Dudy wysłano „kontrowersyjne zawiadomienie” za złamanie porozumienia między dwoma sojusznikami z NATO.

Dzień wcześniej polski parlament uchwalił ustawę, która zmusiłaby amerykańską firmę do sprzedaży ponad 50% udziałów w TVN, wywołując krytykę ze strony sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i wyższych urzędników UE.

Ponadto polski regulator mediów od ponad roku odmawia odnowienia koncesji na nadawanie kanału informacyjnego Discovery TVN24, zarzucając krajowi, że stara się utrzymać niezależną prasę. Jej prezes Witold Kolotsky powiedział w piątek, że lata 90. były dwustronne”. Umowa Nie obejmuje praw do transmisji.

Discovery, trzeci co do wielkości amerykański inwestor w Polsce, powiedział, że test wypadł prawidłowo Ostrzeżenie Inne firmy zagraniczne chcące prowadzić interesy w kraju europejskim nazwały działania rządu „szkodliwymi i dyskryminującymi”. Discovery powiedział, że będzie prowadzić sprawę przez arbitra, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z Polską.

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w ochronę naszych inwestycji w Polsce i jej mieszkańców” – powiedział Jean-Bryak Berette, prezes i dyrektor generalny Discovery International. „Ta ustawa będzie miała fajny wpływ na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę, a my będziemy aktywnie bronić naszych praw”.

Akcje Silver Spring i Discovery z Maryland spadły w czwartek w Nowym Jorku aż o 2,5%.

Zamówienie licencji

Kołodzzykie, przewodniczący KRRiT, powiedział Radiu 24, że koncesja TVN 24 nie może być przedłużona, ponieważ niektóre oceny prawne wskazywały, że prawa amerykańskie stacji naruszały obowiązujące przepisy.

TVN odrzucił takie myślenie, twierdząc, że jego działalność ogranicza się do amerykańskiej firmy Scripps Networks Interactive Inc. Zniszczony przez system śledzenia po zakupie w 2015 roku. Dwa lata później Discovery przejęło Scripps i przejęło kontrolę nad polskim nadawcą.

READ  „Dzięki polskiej umowie będziemy żyć jak reszta Europy”. Jak daleko powinniśmy złapać?

Ponadto regulator przez lata posiadał długoletnie koncesje na nadawanie innych kanałów TVN.

Obecne prawo zabrania firmom spoza Unii Europejskiej i powiązanych z nią regionów gospodarczych, takich jak Islandia, Liechtenstein i Norwegia, kontrolowania stacji telewizyjnych i radiowych. Discovery polega na kontrolowaniu grupy TVN poprzez jednostkę z siedzibą w Holandii.

Projekt ustawy, który będzie przedmiotem obrad Senatu RP w przyszłym miesiącu, zaostrza zakaz, stwierdzając, że bezpośrednie i pośrednie ograniczenia w dostępie do europejskiej strefy ekonomicznej są zabronione.

Premier Matos Morawicki powiedział, że ustawa jest konieczna, aby uniemożliwić rosyjskim czy chińskim mediom schwytanie polskiego nadawcy. Pokazuje też, że Polska w końcu staje w obronie swoich praw po dziesięcioleciach przyjmowania ładu międzynarodowego – powiedział.

Polscy przywódcy nacjonalistyczni uważali się za politycznych sojuszników Donalda Trumpa, ale stosunki z prezydentem Joe Bidenem ochłodziły się. Urzędnicy amerykańscy wypowiadali się o erozji demokracji w kraju, traktowaniu społeczności LGBTQ + i najnowszych pojawiających się zagrożeniach inwestycyjnych.

Umowa o odkryciu przywoływała „posiadanie pełnego odszkodowania za naruszenia Polski”, sprawiedliwe i równe traktowanie, wadę w wyniku arbitralnych i dyskryminacyjnych środków, niedyskryminację w licencjonowaniu i zakaz malwersacji bez odszkodowania.

Firma „wciąż dąży do pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, ale jeśli to się nie powiedzie, Discovery chce wszcząć postępowanie arbitrażowe”.

– Z pomocą Jerry’ego Smitha i Conrada Krauszki.

Historie do przeczytania więcej z TIME


Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top