Dlaczego Elvis Costello nie wykonuje już swojego przeboju Oliver’s Army?

Elvis Costello w YouTube Theater. Zdjęcia/Getty Images

Elvis Costello wycofał się ze swojego największego przeboju, Oliver’s Army, deklarując, że już nigdy nie wykona go na żywo, ponieważ poprosił stacje radiowe, aby go nie grały.

67-letni brytyjski piosenkarz i autor tekstów, który wydał antywojenną piosenkę w 1979 roku, w ciągu ostatnich kilku lat odpierał krytykę za używanie rasistowskich obelg w tekstach.

Pisała o konflikcie w Irlandii Północnej i imperializmie, a w tekstach użyto słów „biały czarnuch”, mających opisać irlandzkich katolików.

W wywiadzie dla The Telegraph Costello powiedział, że raczej nie zagra tej piosenki na nadchodzącej trasie z Imposters w czerwcu.

„Tak nazywano mojego dziadka w armii brytyjskiej”, powiedział Costello. „To historyczny fakt… ale ludzie słyszą to słowo i oskarżają mnie o coś, o czym nie miałem na myśli”.

„Gdybym dzisiaj napisał tę piosenkę, prawdopodobnie zastanowiłbym się nad tym dwa razy.

„W ostatniej rundzie napisałem nowy dom o cenzurze, ale jaki to ma sens? Postanowiłem więc, że nie będę w to grać”.

Costello wskazuje na wersety, które przepisał do piosenki w 2013 roku, w których śpiewał o „byciu ściętym przez cenzurę”.

Chociaż od dziesięcioleci jest pokazywane na antenie bez cenzury, słowo to zostało usunięte w ostatnich latach, co Costello powiedział, że „co gorsza”.

„[It] jest źle. Na pewno pogarszają sytuację, emitując sygnał dźwiękowy. Ponieważ później to podkreślają. Po prostu nie prowadź rejestru”.

Kariera Costello trwała ponad pięć dekad, w tym czasie zdobył wiele nagród, w tym nagrody Grammy w 1999 i 2020 roku, oraz był dwukrotnie nominowany do nagrody BRIT Award dla najlepszego brytyjskiego artysty.

Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2003 roku, a rok później zajął 80 miejsce na liście 100 największych artystów wszechczasów magazynu Rolling Stone.

READ  Omid Scooby zaczyna blokować ludzi po tym, jak został nazwany euforyczną przywódczynią Meghan Markle

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top