Dlaczego kawa mrożona jest droższa od kawy gorącej?

Dlaczego kawa mrożona jest droższa od kawy gorącej?

Znowu jest ta pora roku — robi się coraz cieplej, dodajemy do naszych koszyków nowy krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym i zastanawiamy się nad zamianą naszych flat whites na orzeźwiającą mrożoną kawę.

Ale wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną także ceny kawy – a to właśnie kawa mrożona jest najdroższą opcją w menu lokalnej kawiarni.

Miłośnicy kawy po raz kolejny sprzeciwili się cenie swojego ulubionego napoju i w mediach społecznościowych dali upust swojej frustracji.

Jedna z użytkowniczek TikToka, Erica Mallett, skorzystała z aplikacji do udostępniania filmów, aby pokazać, jak to jest „zamówić mrożoną latte w Australii”, zauważając, że cappuccino za 4 dolary australijskie nagle zaczęłoby kosztować 7,50 dolara australijskiego, gdyby chciała dodać lód.

Mallett, która ujawniła, że ​​pracowała jako barista, stwierdziła, że ​​„nie rozumie”, dlaczego mrożona kawa kosztuje tak dużo, a jej zwolennicy szybko określili różnicę w cenie jako „największe oszustwo w Australii”.

Jeden z widzów zauważył nawet: „Zapomniałem, że faktycznie ma mniej mleka, bo lód zajmuje większą objętość i jest o wiele tańszy”, a inny napisał: „Ja też tego nie rozumiem. Dodatkowa opłata za kawę mrożoną, ponieważ zawiera lody i bita śmietana „Ale nie powinno być więcej”.

Ale inni stanęli po stronie kawiarni, zauważając, że eksploatacja maszyn do lodu jest droga.

Okazuje się, że przygotowanie kawy mrożonej wiąże się z większymi kosztami i większym nakładem pracy niż w przypadku kawy gorącej.  Zdjęcie/Getty Images
Okazuje się, że przygotowanie kawy mrożonej wiąże się z większymi kosztami i większym nakładem pracy niż w przypadku kawy gorącej. Zdjęcie/Getty Images

Inni zwracali uwagę, że mrożone latte na wynos zwykle kosztują znacznie więcej niż filiżanki gorącej kawy i są dodatkowo płatne za słomkę.

„Kiedy byłem baristą, nasze mrożone napoje kosztowały więcej ze względu na koszt mrożonych kubków do napojów [was] Inny wyjaśnił, że koszt kubków z gorącymi napojami dosłownie się podwoił.

Obecnie w Nowej Zelandii mrożona latte może kosztować od 7 do 10 dolarów, w zależności od tego, gdzie kupujesz codzienną porcję.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: dodatkowy personel z Australii, aby pomóc w odliczaniu Nowej Zelandii

W 2021 roku Mistrz Baristy, a obecnie-Mistrz kuchni Nowa Zelandia Zwycięzca Sam Low rozmawiał z The Spinoff o tym, dlaczego zimna kawa jest o wiele droższa niż gorąca kawa.

„Jeśli rozłożyć to na koszt towarów, w rzeczywistości byłaby ona podobna, jeśli nie taka sama, pod względem marży zysku, jak gorąca kawa” – wyjaśnił wówczas.

Kosztuje Cię nie tylko kawa, ale także maszyny, opakowania i koszty pracy.

„Wymagane biodegradowalne plastikowe kubki lub kostkarka do lodu nie są tanie” – powiedział, dodając, że przygotowanie mrożonej kawy również wymaga wizyty w zamrażarce po każdą filiżankę, co zakłóca przepływ pracy.

To „zaskakujące” życzenie dla zapracowanego baristy w środku porannego szczytu. Powiedział. Lu oszacował wówczas, że od 5 do 6,5 dolara to uczciwa cena za mrożoną kawę, ale w ciągu następnych dwóch lat koszty utrzymania gwałtownie wzrosły, a cena samej kawy poszła w ich ślady.

Susza i mróz doprowadziły do ​​4-procentowego spadku produkcji kawy w Brazylii, skąd pochodzi większość kawy, w 2022 r. To nieuchronnie przyczyni się do wzrostu ceny filiżanki kawy w 2023 r.

Ale niezależnie od tego, czy lubisz kawę na ciepło, czy na zimno, niekoniecznie jest to złe – nigdy nie było lepszego czasu, aby wesprzeć lokalną kawiarnię lub lokalnych dostawców kawy – możesz też doskonalić swoje umiejętności baristyczne w domu, gdy następnym razem będziesz w nastroju . Lodowa latte.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *