Dlaczego miałbyś zacząć nienawidzić wpływowych ludzi, których kiedyś lubiłeś?

Dlaczego miałbyś zacząć nienawidzić wpływowych ludzi, których kiedyś lubiłeś?

Relacje społeczne ulegają pogorszeniu, ale skąd ta nagła zmiana? Zdjęcie/123RF

Anonimowe forum plotkarskie Tattle Life zostało opisane jako „najbardziej toksyczne miejsce w Internecie”. „Sztuczne piersi, sztuczne zęby, sztuczny nos, fałszywe życie”, „Praca wyrzucona w błoto; nadal jest nieźle popsuta!” i „Zawsze gość weselny, ale nigdy panna młoda” to tylko wybrane tytuły tematów na stronie.

Ludzie coraz częściej korzystają z forów plotkarskich, takich jak Tattle Life, Guru Gossip, GOMI („Get Off My Internets”) i subreddit Blogsnark, aby krytykować wpływowe osoby, które obserwują. Na tych forach użytkownicy wybierają wszystko, od treści influencera w mediach społecznościowych po jego wygląd. Kontroli podlegają nawet ich relacje z przyjaciółmi, partnerami i dziećmi. Jednak na forach powtarza się zaskakujące zdanie – „Kiedyś to uwielbiałem”.

Wielu użytkowników forum to dawni fani influencerów, których teraz otwarcie i namiętnie krytykują. Dlaczego więc miałbyś zacząć nienawidzić wpływowych osób, które kiedyś kochałeś?

Influencerzy przodują w nawiązywaniu relacji paraspołecznych ze swoimi zwolennikami. Są to relacje w dużej mierze jednostronne, ale doświadczane przez naśladowców jako wzajemne. Ulubieni influencerzy często czują się jak przyjaciele, nawet jeśli prawdopodobnie nie są świadomi istnienia swoich obserwujących. Jednak nasze badanie dwóch znanych forów plotkarskich wykazało, że te międzyspołeczne relacje mogą się popsuć, a miłość i uwielbienie zostają zastąpione uczuciem wrogości, a nawet nienawiści.

Kiedy czujemy się wykluczeni przez wpływową osobę, nasze uczucia mogą stać się coraz bardziej wrogie. Zdjęcie/123RF

Poczucie wykluczenia

Influencerzy zazwyczaj zdobywają sławę, dzieląc się intymnymi szczegółami ze swojego życia, ale później nakładają granice, aby chronić swoją prywatność i zdrowie psychiczne. Może to zniszczyć iluzję intymności i rozgniewać obserwujących, którzy czują się uprawnieni do usunięcia informacji.

Jedna z użytkowniczek forum zauważyła: „Nie można dzielić relacji ze swoimi obserwatorami przez 10 lat, a potem niewłaściwie przepracować rozstanie… Ona wyznaczyła w swoim życiu granice i poziom prywatności. Nie może ich nagle zmienić i nie spodziewaj się reakcji.

READ  Kim Dzong Un Putin mówi: Co mówi nam optyka?

Kiedy czujemy się wykluczeni przez wpływową osobę, nasze uczucia mogą stać się coraz bardziej wrogie. Jednak zamiast po prostu przestać obserwować, wiele osób zwraca się na fora plotkarskie, aby wypełnić „luki narracyjne” własnymi teoriami, popartymi „dowodami” zebranymi w wyniku szeroko zakrojonych badań internetowych.

Od sprawdzania każdego szczegółu postów po dostęp do kont firmowych – plakaty miały na celu ujawnianie ukrytych szczegółów życia influencerów. Chwalili teorie, które okazały się prawdziwe, na przykład ogłoszenie długo podejrzewanej ciąży lub rozstania, i gratulowali sobie „pracy detektywistycznej”.

Z naszych ustaleń wynika, że ​​fora plotkarskie pozwalają użytkownikom przezwyciężyć poczucie wykluczenia, odtwarzając iluzję, że znają osobę wpływową.

Z naszych danych wynika, że ​​publikowanie postów na forach plotkarskich może sprawić, że obserwujący poczują się zauważeni i docenieni przez wpływowe osoby w sposób, jakiego nie czują poza forami.  Zdjęcie / 123 RF
Z naszych danych wynika, że ​​publikowanie postów na forach plotkarskich może sprawić, że obserwujący poczują się zauważeni i docenieni przez wpływowe osoby w sposób, jakiego nie czują poza forami. Zdjęcie / 123 RF

Poczucie ignorowania

Influencerzy tworzą iluzję, że relacje obserwujących z nimi są odwzajemnione poprzez „lubienie” i odpowiadanie na ich komentarze. Jednak w miarę wzrostu liczby odbiorców zwykle stają się mniej responsywni. Wielu wpływowych osób usuwa również komentarze i blokuje komentarze zawierające określone słowa kluczowe. Prowadzi to do tego, że niektórzy obserwujący czują się ignorowani.

Jak zauważył jeden z plakatów w naszym badaniu: „Widzę ją stale zadającą pytania na Twitterze lub Instagramie, a jej obserwatorzy dają jej naprawdę miłe komentarze lub komentarze, a nawet rekomendacje i wskazówki. Nigdy nie odpowiada, nie dziękuje, a nawet dziękuje im małym przycisk serca/kciuk w górę.”

Członkowie forum utrwalili przekonanie, że influencerzy czytają fora. Często interpretowali treści zamieszczane w mediach społecznościowych przez influencerów jako próbę ustosunkowania się do krytyki zamieszczanej przez członków forum, za pomocą postów typu: „Czy może jaśniej powiedzieć, że porusza wszystko, o czym tu mowa!” I „to była nasza ponowna decyzja”.

Plakaty często zwracają się bezpośrednio do influencerów, oferując im porady, jak ulepszyć swoje treści i naprawić relacje z obserwującymi. Jeden z komentatorów poprzedził długą listę sugestii następującym stwierdzeniem: „Jeśli czytasz te komentarze, chciałem przedstawić konstruktywny przegląd tego, dlaczego tak wielu z nas oglądało Twoje treści, ale już tego nie robi. złośliwa osoba, więc starałem się to wyjaśnić w prosty i bezpośredni sposób.” Tak konstruktywnie, jak to możliwe, na forum, na którym mój komentarz nie zostanie usunięty.

READ  Francja krytykuje Wielką Brytanię po ofercie imigracyjnej Borisa Johnsona

Z naszych danych wynika, że ​​publikowanie postów na forach plotkarskich może sprawić, że obserwujący poczują się zauważeni i docenieni przez wpływowe osoby w sposób, jakiego nie czują poza forami.

Jeśli Twoje uczucia do ulubionego influencera zaczną się pogarszać, spróbuj po prostu pozwolić, aby relacja paraspołeczna z czasem zanikła.
Jeśli Twoje uczucia do ulubionego influencera zaczną się pogarszać, spróbuj po prostu pozwolić, aby relacja paraspołeczna z czasem zanikła.

Czuje się wykorzystany

W miarę jak influencerzy stają się coraz bardziej popularni, wykorzystują swoich fanów poprzez promowanie marki i coraz bardziej lukratywne partnerstwa. Obserwujący mogą czuć się wykorzystywani, gdy osoby wpływowe publikują treści wyłącznie w celu uzyskania bezpośrednich korzyści komercyjnych. „Nie mogę uwierzyć, że ma czelność publikować tak nieautentyczne, nieautentyczne sponsorowane treści pięć tygodni później” – zauważył jeden z plakatów.

Społeczności pozwalają użytkownikom zachować dogłębną wiedzę o treściach influencerów za pośrednictwem postów innych członków, bez wspierania ich komercyjnie poprzez bezpośrednią interakcję z ich treściami w mediach społecznościowych.

Obserwatorzy wyrazili również frustrację, gdy osoby wpływowe nie ujawniały wyraźnie płatnych reklam i korzystały z forum, aby ułatwić masowe zgłaszanie niezgodnych postów do brytyjskiego urzędu ds. standardów reklamowych. Takie działania odwetowe umożliwiły członkom forum złagodzenie poczucia wyzysku.

Użytkownicy forów plotkarskich są często odrzucani jako trolle i tyrani, ale to nie daje pełnego obrazu sytuacji. Nasze badanie daje wgląd w atrakcyjność tych forów.

Intensywność relacji paraspołecznych pomiędzy obserwującymi a influencerami sprawia, że ​​nawet gdy związek nabierze charakteru wrogości, nie mogą oni po prostu odejść, lecz szukać alternatywnych sposobów na utrzymanie relacji i odzyskanie utraconej intymności.

Jeśli Twoje uczucia do ulubionego influencera zaczną się pogarszać, spróbuj po prostu pozwolić, aby relacja paraspołeczna z czasem zanikła. Tak jak prześladowanie byłego partnera w mediach społecznościowych często przynosi więcej szkody niż pożytku, tak fora plotkarskie są kuszącą, ale często niezdrową pokusą.

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *