Dłubanie w nosie prawdopodobnie „częściowo” jest winne choroby Alzheimera: naukowcy

Dłubanie w nosie prawdopodobnie „częściowo” jest winne choroby Alzheimera: naukowcy

zdrowie

Możesz wybrać swój nos, ale nie możesz wybrać patogenów.

Przegląd kilkudziesięciu opublikowanych badań dotyczących mechanizmów leżących u podstaw chorób neurologicznych zebrał mocne dowody na to, że osoby często dłubiące w nosie są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera.

the Nowy raportZostał on opracowany i napisany przez naukowców z Western Sydney University i opublikowany pod koniec ubiegłego roku w czasopiśmie Biomolecules.

„Zapalenie układu nerwowego w chorobie Alzheimera może być częściowo spowodowane przez patogeny wirusowe, bakteryjne i grzybicze, które dostają się do mózgu przez nos i układ węchowy” – napisali w raporcie.

Przewlekłe dłubanie w nosie, zwane w medycynie rhinomania, powoduje przedostawanie się zarazków do wrażliwej jamy nosowej, powodując zapalenie mózgu, które jest powiązane z wystąpieniem choroby Alzheimera.

Ponad 6 milionów ludzi żyje z chorobami neurodegeneracyjnymi, a dotykają one głównie osoby w wieku 65 lat i starsze.

Naukowcy wciąż nie są pewni, co dokładnie powoduje chorobę Alzheimera, ale zauważyli gromadzenie się białka zwanego tau w mózgach pacjentów, co jest powiązane z reakcją immunologiczną organizmu. Naukowcy uważają, że stres w organizmie w postaci stanu zapalnego może prowadzić do różnych chorób, gdy komórki odpornościowe są wielokrotnie stymulowane przez najeźdźców.

W mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera lekarze zaobserwowali nagromadzenie białka zwanego tau, które jest powiązane z odpowiedzią immunologiczną organizmu. Obrazy Getty’ego

Autorzy najnowszego raportu wykazali poparcie dla tej teorii, sugerując, że zmiany w środowisku nosowym spowodowane przerostem bakteryjnym mogą być źródłem zarówno przewlekłych, jak i łagodnych infekcji mózgu.

Takie infekcje mogą na zewnątrz przebiegać pozornie bezobjawowo, ale mogą powodować stan zapalny pod powierzchnią, pozostawiając szkodliwe płytki białkowe, które przyczyniają się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

W mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera wykryto wiele powszechnych patogenów, takich jak bakterie wywołujące zapalenie płuc, wirus opryszczki, koronawirus i pasożyt Toxoplasma gondii pochodzenia kociego.

READ  Śledź na żywo aktualizacje z Cape Canaveral
Zdjęcie mężczyzny wkładającego palec do nosa
W nowym raporcie badacze nawołują czytelników, aby powstrzymali się od wkładania palców do nosa i, jeśli to konieczne, dobrze umyli przed tym ręce. Getty Images/iStockPhoto

Mając na uwadze profilaktykę, badacze zalecali regularne mycie rąk.

„Jedną z lekcji wyciągniętych z pandemii COVID-19 jest wartość higieny rąk poprzez częste mycie rąk i stosowanie środków odkażających ręce, dlatego sugerujemy, aby te procedury higieniczne były obowiązkowymi procedurami w przypadku nieuleczalnego nieżytu nosa” – napisali.

Załaduj więcej…
https://nypost.com/2024/02/04/lifestyle/nose-picking-likely-partially-to-blame-for-alzheimers-disease-scientists/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *