Dokumenty Pandory: Plik zrzutu dokumentów rzekomo łączy światowych przywódców z tajnym bogactwem

Masowy wyciek dokumentów finansowych został opublikowany przez kilka głównych organizacji informacyjnych, które rzekomo łączą światowych przywódców z tajnymi skarbcami bogactwa, w tym króla Jordanii Abdullaha, czeskiego premiera Andreja Babisa i doradców prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zrzut ponad 11,9 miliona rekordów, co odpowiada 2,94 terabajtom danych, nastąpił pięć lat po wycieku znanym jako Dokumenty Panamskie Ujawnij, jak bogaci ukryli pieniądze w sposób, którego organy ścigania nie są w stanie wykryć.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, sieć reporterów i organizacji medialnych z siedzibą w Waszyngtonie, twierdzi, że akta są powiązane z około 35 obecnymi i byłymi przywódcami krajowymi oraz ponad 330 politykami i urzędnikami publicznymi w 91 krajach i terytoriach.

Nie powiedział, w jaki sposób uzyskano akta, a Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować zarzutów lub dokumentów dostarczonych przez konsorcjum.

Król Jordanii Abdullah, bliski sojusznik Stanów Zjednoczonych, rzekomo wykorzystywał zagraniczne konta do wydawania ponad 100 milionów dolarów na luksusowe domy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

DLA Piper, londyńska kancelaria prawnicza reprezentująca Abdullaha, powiedziała Konsorcjum Mediów, że „w żadnym momencie nie nadużywał funduszy publicznych ani nie wykorzystywał żadnego rodzaju pomocy lub wpływów z pomocy przeznaczonych do użytku publicznego”.

ten Washington Post, która jest częścią konsorcjum, poinformowała również o przypadku Svetlany Krivonozhikh, Rosjanki, która powiedziała, że ​​została właścicielką mieszkania w Monako poprzez spółkę offshore założoną na karaibskiej wyspie Tortola w kwietniu 2003 roku kilka tygodni po jej urodzeniu . dla dziewczyny. Gazeta, powołując się na rosyjskiego reportera śledczego Proekta, podała, że ​​była w tym czasie od wielu lat w tajnym związku z Putinem.

Gazeta poinformowała, że ​​Krivonozhich, jej 18-letnia córka i Kreml nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Czechach od 8 do 9 października dokumenty miały powiązać premiera kraju Babisa z tajną posiadłością o wartości 22 milionów dolarów w położonej na wzgórzu wiosce niedaleko Cannes we Francji.

READ  Covid 19 koronawirus Australia: NSW odnotowuje 1029 przypadków, Victoria odnotowuje 80

Przemawiając podczas telewizyjnej debaty w niedzielę, Babes zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

„Pieniądze, które opuściły czeski bank i zostały opodatkowane, były moimi pieniędzmi i zostały zwrócone do czeskiego banku” – powiedział Babis.

Reuters

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top