Dolar nowozelandzki oszczędza na niczym, zanim przewiduje, że inflacja wzrośnie powyżej 7%

Statystyki Nowej Zelandii podały, że Nowozelandczycy wydali prawie każdego zarobionego dolara, ponieważ presja inflacyjna narastała w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Said statystyki NZ

Dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wzrósł w marcu o 1,8% do 53,8 miliarda dolarów, jak podał Stats NZ, ale oszczędności netto wyniosły zaledwie 19 milionów dolarów, czyli mniej niż 0,04% tej sumy.

„Podczas pandemii oszczędności gospodarstw domowych były stosunkowo wysokie. Ograniczony dostęp do sklepów i usług zmniejszył wydatki gospodarstw domowych. Jednocześnie dotacje rządowe wspierały dochody gospodarstw domowych” – powiedział starszy menedżer Paul Pascoe.

„Oszczędności spadły w kwartale marcowym, gdy wzrosły wydatki gospodarstw domowych”.

Czytaj więcej:
* Inflacja w USA ponownie rośnie w czerwcu, najwyższy poziom od 40 lat
* Take Five: Odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące zwiększania banku rezerw
* Grant Robertson mówi, że obniżka podatków od paliw mogła utrzymać inflację poniżej 7%

Wartość netto rodziny również spadła o 42 miliardy dolarów (1,7%) w ciągu kwartału w wyniku niższych cen domów i aktywów finansowych, takich jak ceny akcji, podał Stats NZ.

Zdolność ludzi do oszczędzania może znaleźć się pod presją, ponieważ stopy procentowe grożą wzrostem, a ekonomiści przewidują kolejny szok inflacyjny.

ANZ spodziewało się, że Stats NZ poda, że ​​roczna inflacja wzrosła do najwyższego od 32 lat poziomu 7,1% w ciągu trzech miesięcy do końca czerwca, w porównaniu z 6,9% rocznej stopy odnotowanej w kwartale marcowym.

Prognoza pojawiła się po tym, jak Departament Pracy USA poinformował w nocy, że roczna inflacja w USA osiągnęła poziom Najwyższy poziom od 40 lat jest gorszy niż oczekiwano 9,1%.

ANZ przewidział, że „importowana” lub tak zwana inflacja handlowa spowodowana wzrostem cen importowanych towarów i usług, w tym benzyny i oleju napędowego, doprowadzi do wzrostu inflacji, obwiniając globalne ruchy cen towarów w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  COVID-19: Waikato Café and Restaurant oraz Far North Supermarket to najnowsze hot spoty

Oczekuje, że roczna inflacja towarów i usług niepodlegających wymianie handlowej, które są produkowane w kraju, utrzyma się w ostatnim kwartale na niezmienionym poziomie, ale na „niepokojąco wysokim” poziomie 6%.

„Wyzwanie związane z impulsem inflacji krajowej nie jest szczytem, ​​ale tym, jak długo może on potrwać” – powiedziała w notatce badawczej.

„Przy utrzymujących się wysokich oczekiwaniach inflacyjnych i ciaśniejszym rynku pracy, odpowiedź jest najprawdopodobniej bardzo długa”.

Dane z Stats NZ pokazują, że rodziny wydają prawie każdego zarobionego dolara.

Unsplash

Dane z Stats NZ pokazują, że rodziny wydają prawie każdego zarobionego dolara.

Bank Rezerw w maju przewidywał, że roczna inflacja za kwartał czerwcowy będzie nieznacznie wyższa na poziomie 7%, po czym spadnie do 6,2% we wrześniu.

Ale potem została ostrzeżona W środę opublikował przegląd polityki pieniężnej Istnieje „w krótkim okresie ryzyko wzrostu inflacji cen konsumpcyjnych”, co oznacza, że ​​obawiano się, że inflacja może wzrosnąć powyżej oczekiwań.

Westpac i BNZ również spodziewały się, że wynik za czerwiec wyniesie 7%.

„Presja cenowa rośnie w każdym zakątku gospodarki”, powiedział Satish Ranchod, główny ekonomista Westpac.

Spodziewał się jednak szczególnie dużego wzrostu kosztów żywności, paliw i mieszkań.

Statystyki Nowej Zelandii podały w środę, że ceny żywności na artykuły spożywcze były o 7,6% wyższe w zeszłym miesiącu w porównaniu z poprzednim czerwcem.

ASB powiedział, że dane o inflacji w USA były „ogromną, byczą niespodzianką wobec już wysokich oczekiwań rynkowych, wskazując, że presja inflacyjna w USA pozostaje bardzo silna”.

Bank powiedział, że 9,1% stopa inflacji podsyciła spekulacje, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zdecyduje się na podwyższenie oficjalnego ekwiwalentu stopy procentowej (OCR) o pełny punkt procentowy na następnym posiedzeniu w dniach 26-27 lipca.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top