Dom pierwszego jednorożca z polskiego ekosystemu startupowego

Polska jest najbardziej rozwiniętym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE), a jej początkowy ekosystem szybko się rozrasta z tysiącami start-upów i dużą liczbą firm venture capital (VC), akceleratorów i inkubatorów.

Tylko w tym roku na rynku pojawiły się inwestycje o dużej wartości, zwłaszcza wrześniowe ogłoszenie, że portal rezerwacji usług medycznych Dockplanner Unicorn zasilił szeregi z wartością ponad 1 miliarda dolarów, stając się pierwszą polską firmą technologiczną, która osiągnęła ten wyczyn.

To „najważniejsza wiadomość roku” – powiedziała Magdalena Japlońska, CEO Forum Instytucjonalne MIT Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), warszawski program akceleracyjny, powiedział w rozmowie z PYMNTS. Jabłońska powiedziała, że ​​były inne wydarzenia informacyjne, takie jak polski rynek kosmetyczny i procesor rezerwacji. Buxi, Pozyskał 70 milionów dolarów w funduszach Serii C na początku tego roku – znak nadchodzącego ekscytującego okresu dla regionu CEE.

Czynniki wpływające na ewolucję startupów

Według Japlońskiej ekosystem Polski zmienił się diametralnie w ciągu ostatnich 10 lat – przede wszystkim ze względu na zmianę podejścia do innowacji oraz duże zainteresowanie rządu i dużych korporacji pierwotnym ekosystemem. Wartość dla gospodarki.

To wyjaśnia, dlaczego na rynku dostępnych jest wiele środków publicznych, nie wspominając o dodatkowym finansowaniu UE, które jest rozdzielane wśród wybranych firm w celu wzmocnienia innowacji w zakresie badań i rozwoju (B+R). Niektóre z tych funduszy trafiają do start-upów i VC, które zapewniają młodym firmom finansowanie zalążkowe, zalążkowe i późne.

Co więcej, w ciągu ostatnich czterech lat duże firmy zaczęły rozwijać wehikuły korporacyjne i angażowały się w przyspieszające projekty, takie jak MIT Enterprise Forum CEE, któremu przewodniczy Japlonska. Uruchomiony sześć lat temu program Accelerator jest powiązany z amerykańską instytucją edukacyjną Massachusetts Institute of Technology i wykorzystuje 24-etapowy system zdyscyplinowanej przedsiębiorczości opracowany w MIT, aby umożliwić startupom w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rozwój na skalę międzynarodową.

READ  Jak Wielka Brytania straciła swą pędzącą koronę na rzecz Polski

Japlońska powiedziała, że ​​system jest „kręgosłupem naszego projektu” i służy do weryfikacji modelu biznesowego każdego startupu, który przechodzi przez projekt.

Dojrzały ekosystem

Jabłońska zaznaczyła, że ​​polski ekosystem jest obecnie w fazie dojrzewania, a wyzwaniem jest to, jak bardzo jest odcięty od wysoko rozwiniętych ekosystemów, takich jak Londyn czy Berlin.

Zasypanie tej luki zajmie trochę czasu, ale istnieją specyficzne cechy, które sprawiają, że ekosystem kraju jest wyjątkowy, takie jak oprogramowanie dla przedsiębiorstw, biotechnologia i rozwiązania technologiczne związane z naukami przyrodniczymi, które pozwalają mu konkurować na równych zasadach z innymi. Ekosystemy w regionie.

Poza regionem Europy Środkowo-Wschodniej Japlońska powiedziała: „Nie jesteśmy podzieleni i nie pracujemy w naszych różnych krajach”, a cały europejski ekosystem powinien współpracować, aby stworzyć scentralizowaną sieć.

Zaznaczył, że jest to strategia przyjęta przez UE i zapewnia, że ​​cały rynek regionalny jest dobrze zintegrowany i że wszyscy uczestnicy ekosystemu współpracują ze sobą, aby stworzyć możliwości wymiany informacji i wzmocnić potencjał regionu.

„I na tym skupia się nasza organizacja” – powiedziała Japlonska, dodając, że ich celem jest „przyciąganie i promowanie finansowania” oraz lepsza integracja z regionem i innymi wysoko rozwiniętymi ekosystemami na świecie. [local] Rynek VC.”

——————————

Nowe dane PYMNTS: Uznawanie tożsamości w gospodarce cyfrowej – grudzień 2021 r.

O:Ponad połowa amerykańskich konsumentów uważa, że ​​systemy uwierzytelniania biometrycznego są szybsze, wygodniejsze i bardziej niezawodne niż hasła lub kody PIN – dlaczego więc używać mniej niż 10%? PYMNTS, we współpracy z Mitek, lepiej zdefiniował lukę w sondażach i korzystaniu z ponad 2200 konsumentów i znalazł sposoby na zwiększenie wykorzystania przez firmy.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top