Donald Tusk zostaje nowym premierem Polski Polska krytykuje decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu rosyjskich sportowców do igrzysk olimpijskich w 2024 roku | Polski inżynier zdobywa światową sławę za projekt ośrodka narciarskiego

Donald Tusk zostaje nowym premierem Polski  Polska krytykuje decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu rosyjskich sportowców do igrzysk olimpijskich w 2024 roku |  Polski inżynier zdobywa światową sławę za projekt ośrodka narciarskiego

Donald Tusk został nowym premierem Polski po tym, jak poprzedni premier utracił wotum zaufania dla parlamentu w wyniku ostatnich wyborów. Tusk, były wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej i polityk liberalny, wraca na stanowisko, które piastował w latach 2007–2014.

W poniedziałkowy wieczór parlamentarzyści wybrali Tuska na nowego premiera stosunkiem głosów 248 do 201. Oznaczało to koniec ośmiu lat rządów prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość. Powrót Tuska na stanowisko premiera otwiera drogę do odwilży w stosunkach Polski z Unią Europejską.

Źródło – Radio Polskie


Polska skrytykowała Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dopuszczenie rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Ministerstwo Sportu RP podało, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska utrzymuje, że do zakończenia wojny rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni być dopuszczeni do udziału w zawodach międzynarodowych, w tym w igrzyskach olimpijskich. Najważniejsze wydarzenie sportowe na świecie.”

Organ zarządzający Igrzyskami Olimpijskimi ogłosił 8 grudnia, że ​​rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną dopuszczeni do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., o ile nie będą wspierać wojny na Ukrainie. MKOl stwierdził, że dotyczy to wyłącznie kwalifikujących się sportowców w dyscyplinach indywidualnych i będą oni musieli rywalizować jako „neutralni” sportowcy, bez flag, logo ani hymnów.

Źródło – Radio Polskie


Polski architekt Przemek Jawida został wybrany Architektem Roku 2023 w konkursie International Architectural Society Awards, w wielkim uznaniu polskiego talentu projektowego.

Ta prestiżowa nagroda została przyznana za projekt stadionu biathlonowego w Koopalonce, położonej w Beskidach na południu Polski. Wielofunkcyjny obiekt, żartobliwie nazywany centrum łyżwiarskim w stylu „Jamesa Bonda”, sprawi, że Polska stanie się potencjalnym gospodarzem najważniejszych międzynarodowych zawodów łyżwiarskich. To już drugie międzynarodowe uznanie dla Gawędy, współzałożycielki i głównego architekta Archigeum Studio, zlokalizowanego w pobliżu północnopolskiego miasta Bydgoszcz.

READ  Polska wycofuje się z propozycji prezydenta dotyczącej igrzysk olimpijskich w 2036 r., minister sportu twierdzi, że naród nie jest gotowy

Źródło – Radio Polskie


Wreszcie wczoraj samochód wylądował w Motławie w Gdańsku, po tym jak kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Wczoraj wieczorem można było wyraźnie zobaczyć samochód całkowicie zanurzony w rzece, z nadal działającymi światłami.

Kierowcy, 33-letniemu mieszkańcowi Gdańska, udało się uciec z samochodu i nie odniósł żadnych obrażeń.

Warunki drogowe w momencie wypadku były trudne, śnieg topniał po niedawnych opadach śniegu w okolicy. Mężczyzna był trzeźwy i posiadał prawo jazdy. Został ukarany grzywną w wysokości 1500 zł za spowodowanie wypadku na skutek braku ostrożności i uwagi. Strażacy odzyskali samochód.

Źródło – Radio Gdańsk


pogoda

Dzisiejszy dzień będzie deszczowy, z lekkim wiatrem i temperaturą od 3°C (37°F) w dzień i -1° w nocy. Jutro pogoda będzie bardziej słoneczna z lekkim wiatrem, temperatura wyniesie 2 stopnie w dzień i -1 stopień w nocy.


Martin Karen/str

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *