Dysydent białoruski sportowiec ogłasza swój plan startu w Polsce | Wiadomości lekkoatletyczne

Krystsina Tsimanouskaya mówi, że ma nadzieję ponownie rywalizować po swoim znaczącym rozstaniu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

Białoruska sprinterka Kristina Tsimanoskaya, której dezercja podczas ostatnich igrzysk w Tokio zdominowała igrzyska, planuje ubiegać się o polskie obywatelstwo sportowe, aby mogła startować w Polsce.

Warszawa powitała w tym miesiącu 24-letnią Tsimanoską, która w tym miesiącu odmówiła wykonania polecenia trenera powrotu na Białoruś z Japonii po kłótni o sposób postępowania z białoruską drużyną olimpijską.

Mówi, że obawia się o swoje bezpieczeństwo w domu i że decyzja o zabraniu jej z igrzysk w Tokio zapadła „z góry”.

Jej trenerzy powiedzieli, że ma problemy ze zdrowiem psychicznym, czemu zaprzecza.

W wywiadzie dla telewizji RBC pod koniec środy Tsimanoskaya powiedziała, że ​​zmiana narodowości sportowca może potrwać trzy lata, ale ma nadzieję, że jej wniosek zostanie szybko złożony.

„Postaramy się teraz zmienić moją sportową narodowość, abym mogła rywalizować z reprezentacją Polski” – powiedziała. „Postanowiłem zostać w Polsce i rywalizować z reprezentacją Polski”.

W zeszłym tygodniu Tsimanoskaya powiedziała agencji prasowej Associated Press, że poprosiła polskich urzędników o pomoc w wznowieniu szkolenia po jej ucieczce.

„Życie zmieniło się w ciągu jednego dnia, a teraz zaczynamy je od zera w nowym kraju” – powiedziała, rozmawiając z mężem Arsenijem Zdanevichem. „Planujemy zostać w Polsce i kontynuować tutaj naszą karierę.

„Zwróciliśmy się do Ministerstwa Sportu, zwróciliśmy się do polskiej kadry w lekkiej atletyce, w kwestiach związanych z trenerem, grupą, gdzie mogę trenować i wielu innych kwestii związanych z kontynuacją mojej sportowej kariery w Polsce”.

Tsimanoskaya dodała, że ​​ona i jej mąż czują się bezpiecznie w Polsce, gdzie oboje otrzymali wizy ze względów humanitarnych.

„Jesteśmy teraz zdecydowanie bezpieczni, ponieważ jesteśmy pod ochroną” – powiedziała.

Po zeszłorocznych protestach antyrządowych, które nastąpiły w odpowiedzi na sporne wybory, które dały prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence szóstą kadencję, Białoruś doświadczyła zakrojonych na szeroką skalę represji.

READ  Mikaela Schifrin i polska tenisistka Ija Świątek

Łukaszenka powiedział w zeszłym tygodniu, że Tsimanoskaya została „zmanipulowana” przez siły zewnętrzne i nie uciekłby bez takiej interwencji.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *