Ekonomiści banku spodziewają się, że inflacja CPI za marcowy kwartał będzie wyższa od prognozy Banku Rezerw Nowej Zelandii

Ekonomiści banku spodziewają się, że inflacja CPI za marcowy kwartał będzie wyższa od prognozy Banku Rezerw Nowej Zelandii

Westpac i Kiwibank ustaliły swoje roczne prognozy inflacji o 20 punktów bazowych w stosunku do prognoz ANZ przed publikacją wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za kwartał marcowy w środę, 17 kwietnia.

Ekonomiści ze wszystkich trzech banków opublikowali prognozy CPI, zanim Statistics New Zealand opublikował dane, przy czym Westpac i Kiwibank prognozują, że roczna stopa inflacji wyniesie 4,2%, podczas gdy ANZ Bank osiągnął niższy poziom 4%.

Reserve Bank (RBNZ), co na początku tego tygodnia Oficjalna stopa gotówkowa (OCR) została utrzymana na poziomie 5,50%. Oczekuje się, że roczna inflacja spadnie do 3,8% po raz szósty z rzędu, ale nadal przekracza cel wynoszący 1–3%.

Roczna inflacja CPI spadła z z 5,6% do 4,7% w kwartale grudniowymTo najniższy poziom inflacji, jaki kraj osiągnął od czerwca 2021 r.

Ekonomiści ANZ Bank, Henry Russell i Miles Workman, stwierdzili, że spodziewają się wzrostu CPI w marcu o 0,6%, co podniesie roczną inflację do 4%, a dane wykażą „silniejszą krótkoterminową presję inflacyjną” niż wcześniej oczekiwano z By Bank Rezerw Nowej Zelandii. W lutowym oświadczeniu dotyczącym polityki pieniężnej (MPS).

Bank Rezerw Nowej Zelandii prognozuje wzrost CPI o 0,4% w kwartale marcowym, a prognozowana inflacja ogółem spadnie poniżej 3% w kwartale wrześniowym tego roku.

Russell Workman powiedział: „Ogólnie rzecz biorąc, rozbieżności w koszyku inflacyjnym utrzymują się, przy czym inflacja globalna (zbywalna) w dalszym ciągu spada, podczas gdy inflacja napędzana krajem (niepodlegająca handlowi) pozostaje na razie silna, mimo że sama gospodarka krajowa nie jest… tak”.

Para spodziewa się, że inflacja niezbywalna lub napędzana krajem wzrośnie o 1,3% w stosunku do kwartału grudniowego i 5,5% rok do roku. To więcej niż prognoza Banku Rezerw Nowej Zelandii wynosząca 1,1% na ten kwartał i 5,3% na rok.

READ  Największe linie lotnicze wycofują się z Nowej Zelandii przyszłej zimy

Jeśli chodzi o inflację zbywalną, czyli w dużej mierze inflację importowaną, spodziewają się spadku o 0,4% w tym kwartale, co spowoduje wzrost inflacji handlowej do 1,9% w ciągu roku.

W swojej lutowej prognozie Bank Rezerw Nowej Zelandii spodziewał się wzrostu inflacji handlowej o 0,8% w kwartale marcowym i 1,5% rok do roku.

„Nie spodziewamy się, że raport o CPI za pierwszy kwartał doprowadzi do znaczącej zmiany oczekiwań w zakresie polityki pieniężnej, ponieważ szczegóły prawdopodobnie będą zawierały informacje zarówno dla jastrzębi, jak i gołębi. W przypadku gołębi niższa inflacja bazowa zrównoważy hałas w najbliższym czasie „W połączeniu ze słabą aktywnością krajową i zimnym rynkiem pracy, które w dalszym ciągu prowadzą do niższej inflacji krajowej”, powiedział Russell Workman.

„W przypadku jastrzębi potencjalne ponowne pojawienie się globalnej presji inflacyjnej podkreśla, że ​​znaczna część dotychczasowego spadku inflacji CPI wynika z czynników niezależnych od RBNZ, a także z ryzyka, że ​​inflacja nie wróci w tym roku do zakresu docelowego. Perspektywy są wysoce niepewne i uważamy, że strategia RBNZ będzie polegać na dalszym „obserwowaniu, martwieniu się i czekaniu”.

Satish Ranchod, główny ekonomista Westpac, powiedział, że bank spodziewa się wzrostu CPI w marcu o 0,8%, czyli o 0,2% więcej niż oczekiwano ANZ.

Wzrost CPI o 0,8% spowoduje obniżenie rocznej inflacji do 4,2%, w porównaniu z 4,7% w kwartale grudniowym.

„Oczekujemy, że raport o inflacji za kwartał marcowy pokaże, że inflacja w dalszym ciągu spada, ale nie tak szybko, jak zakładał Bank Rezerw” – stwierdził Ranchhold.

„Chociaż presja inflacyjna słabnie, spadek ten następuje stopniowo, a miary inflacji bazowej utrzymują się na poziomach powyżej zakresu docelowego Banku Rezerw Nowej Zelandii. W szczególności nadal obserwujemy silny wzrost cen w częściach gospodarki krajowej.

Westpac spodziewa się, że inflacja towarów niezbywalnych wzrośnie o 1,4% w ciągu kwartału i osiągnie 5,6% w ciągu ostatniego roku, a inflacja towarów zbywalnych spadnie o 0,1% w ciągu kwartału, osiągając 2,2% w skali roku, powiedział Ranchaud.

READ  Czy „nieograniczony urlop” stanie się nową normą w miejscach pracy w Kiwi?

„W dużej mierze wynika to z niższych cen żywności i paliw” – stwierdził. „Jednak ogólna inflacja towarów handlowych również znacznie spadła w ciągu ostatniego roku, gdy złagodziły się poprzednie zakłócenia w łańcuchu dostaw, a nowozelandzkie gospodarstwa domowe ograniczyły swoje wydatki w wielu obszarach (w tym wydatki na importowane dobra trwałego użytku)”.

Kiwibank, podobnie jak Westpac, spodziewa się spadku inflacji ogółem w marcu z 4,7% do 4,2%.

Mary Jo Vergara, główna ekonomistka Kiwi Bank, powiedziała, że ​​uwaga dotycząca przyszłotygodniowego wskaźnika CPI skupi się na inflacji krajowej lub niezbywalnej.

„To jest główne zmartwienie RBNZ. To krajowa presja cenowa, na którą może wpłynąć. Powrót do docelowego punktu środkowego RBNZ na poziomie 2% jest uzależniony od osłabienia inflacji krajowej” – stwierdziła Vergara.

„Spodziewamy się zachęcającego spadku do 5,4% rok do roku, w porównaniu z 5,9% i daleko od szczytu wynoszącego 6,8%.

Jeśli chodzi o inflację importowaną lub zbywalną, Kiwibank wycenił ją na przyszły tydzień na 2,2%, co jest również oczekiwaniem Westpac.

„Podobnie jak ostatnia tendencja, szybkie spowolnienie inflacji importowanej (zbywalnej) w dalszym ciągu powoduje spadek inflacji zasadniczej” – stwierdziła Vergara.

W piątek amerykańskie statystyki opublikowały najnowsze indeksy cen (SPI), które obejmują około 45% wskaźnika CPI i dostarczają wstępnych informacji na temat inflacji.

Indeks SPI pokazał, że ceny żywności wzrosły Zaledwie 0,7% w ciągu 12 miesięcy do marcaTo najmniejszy wzrost odnotowany przez Statistics New Zealand od kwietnia 2021 r.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *