Epidemia Covid 19 Delta: „szczęśliwa ucieczka” Nowej Zelandii z firmą Omicron, gdy liczba przypadków za granicą osiągnęła rekordowy poziom

Obecnie w społeczności jest 17 nowych przypadków Covid-19, a kolejne 23 na granicy. Wideo / Herold NZ

Ekspert ds. zdrowia publicznego powiedział, że Nowa Zelandia miała „wiele szczęścia”, ponieważ wariant Omicron rozprzestrzenił się na całym świecie i wydaje się, że uniknął poważnej epidemii Covid podczas świąt Bożego Narodzenia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w środę w społeczności pojawiło się tylko 17 nowych przypadków Covid-19.

Kolejne 23 przypadki znajdowały się na granicy, przy czym oczekuje się, że Omicron będzie „najbardziej rozpowszechnionym wariantem” na granicy, a obecnie trwa sekwencjonowanie genomu w celu określenia liczby nowych wariantów.

„Rzeczywista liczba przypadków społeczności może być nieco wyższa w miarę napływania danych sylwestrowych, ale zmierza we właściwym kierunku” – powiedział Rod Jackson, epidemiolog z University of Auckland.

Uważał, że liczby te również pozostają niskie, ponieważ Nowa Zelandia miała słoneczne letnie dni, co oznaczało, że ludzie głównie uprawiali zajęcia na świeżym powietrzu, dzieci wciąż nie chodziły do ​​szkoły, a wskaźnik szczepień był wysoki.

Rod Jackson jest epidemiologiem na Uniwersytecie w Auckland.  Załączone zdjęcie
Rod Jackson jest epidemiologiem na Uniwersytecie w Auckland. Załączone zdjęcie

„Nowa Zelandia wciąż ma do czynienia z Delta, nadchodzi Omicron, ale Delta jest nadal obecną alternatywą w społeczności” – powiedział Jackson.

„Jest jeszcze kilka dni za wcześnie, aby wiedzieć, czy będziemy mieć jakieś szybkie wydarzenia w sylwestra, ale ostatnie dane pokazują, że minęło Boże Narodzenie i znowu trzymamy kciuki”.

Swanson RSA i Murder Burger w Ponsonby oraz popularny bar w Auckland The Longroom zostały nazwane interesującymi miejscami związanymi z imprezami i spotkaniami sylwestrowymi.

We wtorek departament ogłosił trzeci przypadek Omicron związany z granicami – kontakt domowy pracownika Air New Zealand, który niedawno uzyskał pozytywny wynik testu.

Ministerstwo poinformowało w środę, że nadal nie ma żadnych interesujących miejsc ani wydarzeń związanych z ekspozycją na tę osobę.

Stwierdzono, że zagrożenie dla społeczeństwa związane z tym stanem jest niezwykle niskie.

READ  Omicron Covid: wariant w Kanadzie i Holandii, kraje nakładają ograniczenia

Osoba, która była w pełni zaszczepiona, pozostawała w izolacji przez czas trwania objawów.

„Myślę, że pierwszy numer z DJ-em prawdopodobnie nie był aktywny, ale jest historyczny, więc była to szczęśliwa ucieczka” – powiedział Jackson.

DJ Dimension, którego prawdziwe nazwisko brzmi Robert Etheridge, stał się powszechnie znany w Nowej Zelandii w zeszłym tygodniu po tym, jak ujawniono, że był pierwszym znanym przypadkiem Omicron w kraju poza zarządzanym ośrodkiem izolacyjnym. Był w placówce MIQ przez siedem dni, a następnie, zgodnie z zasadami, które od tego czasu zostały uchylone, został zwolniony do samoizolacji do czasu otrzymania wyników testu z dziewiątego dnia.

DJ Dimension złamał zasady izolacji.  Załączone zdjęcie
DJ Dimension złamał zasady izolacji. Załączone zdjęcie

Ale Etheridge opuścił dom Waiheke, który izolował, i odwiedził CBD w Auckland dzień przed ponownym wynikiem pozytywnym – odwiedzając między innymi zatłoczone centrum handlowe i klub nocny. Miał zagrać na letnim festiwalu, ale wrócił do izolacji, gdy ujawniono jego kontuzję.

Horror do tej pory nie spowodował rozprzestrzenienia się Omicron w społeczności. Zmieniający się format w tym tygodniu pobił rekordy liczby spraw za granicą. Liczba nowych codziennych infekcji w Wielkiej Brytanii wzrosła we wtorek do 218 274, o 15 procent więcej niż poprzedni rekord ustanowiony 31 grudnia. Liczba nowych codziennych przypadków Covid-19 wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Stanach Zjednoczonych, osiągając rekordową średnią. 480 000. Wczoraj Australia odnotowała ponad 64 000 przypadków, w porównaniu z 47 000 poprzedniego dnia.

W Nowej Zelandii 44 osoby z Covid-19 są w szpitalu – osiem w North Shore, 14 w Auckland, 17 w Middlemore, cztery w Tauranga i jedna w Rotorua.

Pięć z nich znajduje się na oddziale intensywnej terapii lub na oddziałach intensywnej terapii – dwa w Middlemore i trzy w Tauranga.

Wśród problemów społeczności wczoraj pięć było w Auckland, trzy w Waikato i dziewięć w Bay of Plenty.

Dwa kolejne przypadki zostały ogłoszone w Taranaki, ale zostaną dodane do dzisiejszego zestawienia, ponieważ zostały zgłoszone po przerwie.

READ  Matka Borisa Johnsona umiera w wieku 79 lat

Oddział ratunkowy szpitala Taranaki Base Hospital został zidentyfikowany jako zdarzenie narażenia. Taranaki DHB działa z osobami, które mogą być dotknięte chorobą.

Żaden pracownik NBD nie został na tym etapie wykluczony.

Każdy w Taranaki ED między sobotą 1 stycznia o 18:30 a północą w niedzielę 2 stycznia jest uważany za przypadkowy kontakt.

Te dwa przypadki w Taranaki to wzajemne kontakty domowe, jednak ich związek z innym przypadkiem nie został jeszcze ustalony. Personel zdrowia publicznego kontynuuje dochodzenie w celu ustalenia powiązań z wcześniej zgłoszonymi przypadkami w okolicy.

Wczoraj oficjalnie skrócono odstęp czasowy między drugim szczepieniem a szczepionką przypominającą.

To był pozytywny krok, powiedział Jackson, aw zeszłym tygodniu zażył już zastrzyk przypominający.

Każda osoba w wieku 18 lat lub starsza cztery miesiące po drugiej dawce szczepionki może otrzymać zastrzyk przypominający. To mniej niż w poprzednich sześciu miesiącach.

Osoby mogą umówić się na wizytę do zespołu Covid Vaccination Healthline pod numerem 0800 28 29 26 lub odwiedzić punkt szczepień bez umawiania się.

Od 17 stycznia osoby, które odeszły cztery miesiące po przyjęciu drugiej dawki, mogą zarezerwować swoje dawki przypominające w Book My Vaccine. Dla tych, którzy czekali sześć miesięcy lub dłużej po drugiej dawce, mogą zarezerwować dawkę przypominającą teraz na stronie.

Ludzie cieszący się słoneczną pogodą i miejmy nadzieję, że łowią ryby, spróbują szczęścia na molo Cornwallis.  Zdjęcie/ Alex Burton
Ludzie cieszący się słoneczną pogodą i miejmy nadzieję, że łowią ryby, spróbują szczęścia na molo Cornwallis. Zdjęcie/ Alex Burton

W sumie 1,2 miliona kiwi zakwalifikowało się do boostera od wczoraj.

Różnica między drugą i przypominającą dawką szczepionki została skrócona ze względu na globalne pojawienie się odmiany Omicron, która jest bardziej przenośna niż poprzednie szczepy.

„Omicron w pewnym momencie wejdzie do społeczności, jest bardzo zaraźliwy. Ale absolutnie podstawową rzeczą, którą musimy zrobić, jest powstrzymanie jej, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest szczepienie i sprawienie, aby nasze dawki przypominające utrzymywały transmisję na jak najniższym poziomie – powiedział Jackson.

READ  Śmierć imigranta z Teksasu: 50 imigrantów umiera w opuszczonej przyczepie w upale San Antonio

„Musimy po prostu spojrzeć na Tasmana, Sydney jest w nieładzie. To, co zrobili w Australii, jest dokładnie złą rzeczą do zrobienia – polityka „po prostu pozwólmy się rozerwać” byłaby katastrofalna”.

We wtorek podano łącznie 7161 szczepionek – 403 pierwszych dawek, 1410 drugich dawek, 20 trzecich dawek podstawowych i 5328 dawek przypominających.

W Auckland 1091 osób jest izolowanych w domu, w tym 303 przypadki.

W Waikato 51 osób z Covid-19 jest odizolowanych w domu.

Wszystkie trzy sprawy w Waikato są powiązane z poprzednimi sprawami. Dwa z trzech przypadków znajdują się w T Kuwaiti, a trzeci w Hamilton

Wszystkie dziewięć przypadków Bay of Plenty dotyczy regionu Tauranga i wszystkie są powiązane z poprzednimi przypadkami.

Wyskakujące witryny testowe Covid działają dziś w popularnych wakacyjnych hotspotach Waihī i Whitianga.

Prawie 1,2 miliona Kiwi zakwalifikowało się do zastrzyków przypominających Covid-19 w środę.  Zdjęcie/Chris Keel.
Prawie 1,2 miliona Kiwi zakwalifikowało się do zastrzyków przypominających Covid-19 w środę. Zdjęcie/Chris Keel.

W międzyczasie ponownie otwarto Auckland Airport Park i Ride Drive-Through Vaccination Center, zwiększając możliwości szczepień.

Wjazd znajduje się pod adresem 42 Verissimo Drive, Māngere i działa od 10:00 do 17:00 bez konieczności umawiania się na wizytę. Codziennie może zaszczepić ponad 4000 osób.

Rzecznik Centrum Koordynacji Zdrowia Okręgu Północnego powiedział, że główna lokalizacja w centrum szczepień na lotnisku potwierdziła, że ​​dziś zaszczepiono ponad 450 osób i że 89 procent z nich było gotowych do przyjęcia dawek przypominających.

„W ciągu dnia średni czas oczekiwania w samochodzie wynosił mniej niż 20 minut, a my jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę pracowników i otworzyć więcej pasów, aby zaspokoić zapotrzebowanie podczas jazdy. Jest otwarty codziennie od 10 do 17”.

Dodatkowe raporty: The Associated Press

Koronawirus choroba

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top