Epidemia Covid-19 Omicron: ciągły spadek liczby przypadków w Nowej Zelandii trwa nadal

Epidemia Covid-19 Omicron: 6718 nowych przypadków, 604 osoby hospitalizowane; 12 kolejnych zgonów. Wideo / Herold NZ

Nowa Zelandia odnotowała najniższą dzienną liczbę ofiar Covid-19 od końca lutego, podczas gdy ekspert powiedział, że kraj osiągnął etap zarażenia.

Wczoraj zgłoszono 6718 nowych przypadków, ale zgłoszono kolejne 12 zgonów związanych z Covid.

Jest to najniższa zgłoszona dzienna opłata za przejazd od 24 lutego – 45 dni temu – kiedy zgłoszono 6137 przypadków.

Tymczasem epidemiolog z University of Otago, profesor Michael Baker, powiedział, że według jego obliczeń około 15 procent kraju jest zarażonych Omicronem.

„Jeśli zsumować wszystkie pozytywne testy, odkąd Omicron zaczął się rozprzestrzeniać, właśnie osiągnęliśmy poziom 750 000, czyli trzy czwarte miliona”.

W związku z spadkiem stóp testowych w weekend, Baker powiedział, że szczyt tygodnia jest często odnotowywany we wtorek.

„To bardzo spójny wzorzec, że niedziela jest najniższym punktem, a wtorek jest zwykle najwyższym punktem tygodnia”.

Dr Dion O’Neill z Covid-19 Modeling Aotearoa zgodził się, że liczby wzrosną w nadchodzących dniach, ale nie osiągną poziomu z poprzedniego tygodnia.

„Ogólny trend to małe litery, a do tego tygodniowy wzór” – powiedział.

Becker uważa jednak, że należy odwrócić uwagę od rejestrowanych codziennie przypadków i skupić się na średniej tygodniowej, która nadal spada.

Niedzielna siedmiodniowa średnia obiegowa spraw wspólnotowych wyniosła 10 543 w porównaniu do 13 543 w ostatnią niedzielę.

Auckland miało najwyższą liczbę nowych spraw wspólnotowych (1202), a następnie Canterbury z 1170 nowymi sprawami.

Inne nowe przypadki miały miejsce w Northland (344), Waikato (514), Bay of Plenty (300), Lakes (112), Hawk’s Bay (268), Mid Central (334), Wanganui (152), Taranaki (215), i Tairawete (80), Wairarapa (84), Capital and Coast (458), Hutt Valley (249), Nelson Marlborough (228), South Canterbury (118), South (819) i West Coast (65), natomiast lokalizacja Six jest nieznana.

READ  Dochodzenie ATSB wykazało, że australijski pilot spał w punktach kontrolnych przez 40 minut

Pomimo spadku liczby przypadków, Departament Zdrowia przypomina ludziom, aby zachowali czujność, stosowali się do porad zdrowia publicznego i zaszczepili się, jeśli tego nie zrobili.

Według jego statystyk, Baker powiedział, że kraj odnotował najwyższą liczbę przypadków pięć tygodni temu. Dwa tygodnie później odnotowano szczyt hospitalizacji.

„Jeśli chodzi o przypadki, myślę, że możemy być teraz dość pewni, że liczba przypadków mogła osiągnąć szczyt w każdym DHB”.

Z 12 nowo zgłoszonymi wczoraj zgonami, liczba ofiar śmiertelnych w Nowej Zelandii związanych z Covid wynosi teraz 489.

Zgłoszone zgony obejmują osoby, które zmarły w ciągu ostatnich 17 dni. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że opóźnienie w zgłoszeniu może być związane ze śmiercią ludzi, a nie z Covid-19, a także tych, których zakażenie wykryto dopiero po ich śmierci.

Osiem zmarłych pochodziło z Auckland, dwie z MidCentral, jedna z Lake District DHB i jedna z Hawke’s Bay.

Jeden był po czterdziestce, jeden po pięćdziesiątce, trzech po sześćdziesiątce, dwóch po siedemdziesiątce, dwóch po osiemdziesiątce, a trzech po dziewięćdziesiątce. Sześć to kobiety i sześciu to mężczyźni. Siedmiodniowa średnia krocząca zgłoszonych zgonów wynosi 13.

Gdy kraj zaczyna uczyć się żyć z wirusem, Baker powiedział, że chciałby zobaczyć rozmowę o tym, gdzie i jak ludzie są zarażeni.

„Chciałbym jakoś zobaczyć, jak dyskusja odchodzi od systemu sygnalizacji świetlnej i przyjrzeć się, gdzie ludzie się zarażają i jak odkręcamy kran.

„Myślę, że system sygnalizacji świetlnej staje się zbędny, jeśli przenosimy się do nowego środowiska, w którym żyjemy z wirusem”.

Jeśli niektóre kraje lub regiony staną się pomarańczowe w nadchodzących tygodniach, tylko „zachęcane” będzie używanie masek w szkołach, z czym Baker się nie zgadzał.

„Dopóki wentylacja w szkołach nie zostanie uporządkowana, jedyną kontrolą, jaką masz, są maski”.

W kolorze czerwonym wszyscy pracownicy szkoły i nauczyciele dla dzieci w wieku 4 lat i starszych muszą nosić maskę na twarz w pomieszczeniu.

READ  Epidemia Covid-19 Delta: australijski polityk pokazuje, jak nie przyjąć ciosu w łokieć

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top