Europejskie lato pododmiany Omicron wzbudza prośby immunologów, aby świat przyjął styl życia „szczepionka plus”

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na podróże europejskie miasta roją się od turystów i Covid-19.

Tłumy na imprezie w Montmelo w Barcelonie tuż przed latem.
obrazek:

Gdy temperatury rosły na kontynencie, mężczyźni i kobiety tłoczyli się wokół rzymskiej Fontanny di Trevi, pływali na słynnych barcelońskich plażach i wędrowali wśród pozostałości starożytnego Akropolu w Atenach.

Ludzie znów zaczynają się przemieszczać, ponad dwa lata po tym, jak pandemia zmusiła wiele krajów do zamknięcia granic, wysyłając pieniądze z powrotem do gospodarek zależnych od turystyki.

Ale tak jak podróże wracają pełną parą, tak samo powraca wirus Covid-19.

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba przypadków w Europie potroiła się w ciągu sześciu tygodni poprzedzających 19 lipca, odpowiadając za prawie połowę wszystkich infekcji na świecie.

Nowa fala chorób na kontynencie jest napędzana przez nowe warianty, tym razem lepki podgatunek Omicron oznaczony kombinacją liter i cyfr jako BA.2 i BA.5.

Podczas gdy liczba przyjęć na oddział intensywnej opieki pozostaje niska, według Światowej Organizacji Zdrowia wskaźniki hospitalizacji podwoiły się podczas niedawnego wzrostu.

„Teraz jest jasne, że jesteśmy w podobnej sytuacji, jak zeszłego lata” – ostrzegł dr Hans-Henri Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

Tym, co różni się w tym roku, jest reakcja władz na falę.

Zamiast traktować gwałtowny wzrost w przypadkach nagłych, Europa wydaje się żyć z wirusem, wolna od blokad i mandatów, z szeroko otwartymi granicami.

W miarę rozprzestrzeniania się lepkiego oomikronu turyści gromadzą się w najgorętszych miejscach Europy

W Grecji cieplejsza pogoda zbiegła się w czasie ze zniesieniem większości ograniczeń i napływem obcokrajowców na jej plaże.

Mieszanka turystów i mieszkańców przebywających na brukowanych ulicach Aten lub przemierzających wiele wąskich uliczek Mykonos i Santorini, ich statki wycieczkowe zacumowały w pobliżu.

„Mamy dużo pracy do wykonania. W maju zrobiło się naprawdę tłoczno i [it will keep] „Potrwa to również do końca lipca i sierpnia” – powiedziała grecka przewodniczka wycieczek Anna Corey z klasztoru Hosios Lucas w pobliżu Delf.

Grecja jest na dobrej drodze do odrodzenia turystyki jako jedyny kraj z pełną i bezpośrednią łącznością powietrzną, która obecnie przekracza poziomy sprzed pandemii, według Raport o połączeniach z branżą lotniskową na rok 2022.

Ale wzrostowi turystyki towarzyszyła eksplozja liczby przypadków. Greckie władze ds. zdrowia ogłosiły 136 077 nowych przypadków Covid-19 i 271 zgonów związanych z wirusem w tygodniu od 18 do 24 lipca.

READ  Koronawirus: Pozytywne wykrycie ścieków Opononi, zwiększona liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID

Sprawy są bardziej skoncentrowane w popularnych regionach turystycznych, Greckie Ministerstwo Zdrowia Powiedział.

Po ponad dwóch latach niepewności co do tego, czy grecka turystyka kiedykolwiek powróci do normy, Corey powitała napływ turystów do swojego kraju z mieszaniną ulgi i szczęścia, mimo że liczba przypadków Covid-19 rośnie.

„Oczywiście czuję się bezpiecznie i często stosuję środki ostrożności, np. gdy stoimy w kolejce, a miejsce jest bardzo zatłoczone, noszę maskę… ale nie czuję się zagrożony. [the pandemic] To się nie może skończyć, więc musimy z tym żyć”.

Corey zauważa, że ​​miejscowi częściej noszą maski na ulicach, sklepach i środkach transportu publicznego niż turyści.

Turyści i miejscowi mieszają się na ulicach Bordeaux we Francji.  (obraz pliku)

Turyści i miejscowi mieszają się na ulicach Bordeaux we Francji. (obraz pliku)
obrazek: Unsplash / Fotografia drewna Clovis

„Ludzie w ogóle nie mówią o Covid. Chcą iść dalej” – powiedział profesor Jaya Dantas, ekspert ds. zdrowia międzynarodowego z Curtin University.

Wraz ze szczepieniami prowadzącymi do niższych wskaźników poważnych zachorowań i zgonów, ograniczenia z czasów pandemii stopniowo cofały się w ciągu ostatniego roku.

W maju Unia Europejska zrezygnowała z maski dla pasażerów lotów.

W tym samym miesiącu Grecja zniosła ograniczenia Covid-19 dotyczące lotów zagranicznych i krajowych, wymagające noszenia masek na pokładzie tylko pasażerów i członków załogi, podczas gdy Włochy zrezygnowały z karty zdrowia wymaganej do wejścia do restauracji, kin, siłowni i innych miejsc.

Osoby, które zarażą się Covid-19, nie muszą już izolować się w Hiszpanii.

A w Niemczech podróżni nie muszą już udowadniać, że są zaszczepieni, aby wjechać do kraju, chociaż federalny minister zdrowia zalecił, aby młodsi ludzie, którzy chcą „korzystać z lata bez ryzyka” zachorowania na Covid-19, otrzymali drugą dawkę przypominającą w konsultacja z lekarzem rodzina.

Dla podróżnych były to oznaki, że świat wraca do normy, ale niektórzy eksperci twierdzą, że z powodu nieprzewidywalności epidemii poleganie na szczepionkach pojawiło się zbyt wcześnie, zwłaszcza że podzmienne prowadzą do nowych skoków infekcji.

Adam McNeill, profesor nadzwyczajny immunologii na Brock University.

Eksperci twierdzą, że poza ryzykiem dla osób zagrożonych, umożliwienie wirusowi działania bez kontroli daje mu więcej możliwości rozwoju nowych mutacji, które unikają odporności.

READ  Prezydent USA Joe Biden krytykuje odmowę Sądu Najwyższego zakazu aborcji w Teksasie

W miarę pojawiania się nowych wariantów i zmiennych podrzędnych, to tak, jakbyśmy wpadli w błędne koło, w którym większa skrzynia biegów powoduje więcej wariantów i więcej wariantów napędzających większą skrzynię biegów.

Europejskie organy regulacyjne ds. zdrowia, świadome szybko eskalacji sytuacji na kontynencie, zaczęły zalecać dalsze środki, w tym drugą partię dla grup ryzyka.

Problemem pozostaje jednak zmęczenie epidemiczne.

Theofanis Exadaktylos, profesor polityki europejskiej na Uniwersytecie w Surrey, badał skuteczność interwencji niefarmaceutycznych (NPI) wdrażanych przez rządy krajowe Grecji i Cypru w 2020 r. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa i złagodzenia skutków pandemii. . .

Wraz z zespołem naukowców Exadaktylos odkrył, że noszenie masek i praca w domu w Grecji lepiej radzi sobie z pandemią, zmniejszając liczbę przypadków i ma mniej poważne skutki ekonomiczne niż trwające blokady.

„To była tania i szybka procedura, że ​​gdyby wszyscy to robili, prawdopodobnie nie mielibyśmy [had] Uciekając się do takich rzeczy, jak zablokowanie lub ograniczenie ruchu lub ogólnie poruszania się po kraju”.

Mężczyzna odpoczywa w fontannach Trocadero naprzeciwko Wieży Eiffla w Paryżu 18 czerwca 2022 r., pośród rekordowo wysokich temperatur panujących we Francji i Europie Zachodniej.

Mężczyzna uspokaja się w fontannach Trocadero przed wieżą Eiffla w Paryżu.
obrazek: Francja Agencja prasowa

Jednak wraz ze zmianą wirusa, podobnie jak nasze osobiste i publiczne reakcje na niego, według dr McNeila.

Samotność, jaką odczuwali ludzie na początku pandemii, ustąpiła miejsca indywidualnej odpowiedzialności.

„Każdy kocha zdrowie publiczne, gdy jest niewidoczne, prawda? Są niewidzialne rzeczy, które możemy zrobić, ale kiedy jest bardziej widoczne, pojawia się większy opór” – powiedział dr McNeil.

Nawet jeśli Europa opiera się wyłącznie na strategii szczepień, zbyt mało ludzi wzięło trzy lub cztery ciosy potrzebne do zapobieżenia rozprzestrzenianiu się Omicron.

Światowa Organizacja Zdrowia zachęca europejskie rządy do „zwiększenia absorpcji szczepionki w ogólnej populacji” przed jesienią i zimą, kiedy prawdopodobnie rozprzestrzenią się inne choroby układu oddechowego.

Jednak zachowanie ludzi pozostaje wyzwaniem, według dr McNeila.

„[If] Patrzysz po Europie na podróże, które się tam odbywają i myślisz, że wszystko było super”.

„…Ale wiesz, nie możemy wrócić do normalnego życia bez wprowadzenia tych zmian w naszym życiu”.

Jego zdaniem powrót do normalności może oznaczać opracowanie tak zwanej strategii „dodatkowej szczepionki”, która obejmuje większą edukację publiczną na temat szczepień i ukrywania się oraz opracowanie polityki mającej na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach.

READ  Wielka Brytania słynie z najgorętszego dnia

Niektóre agencje europejskie i urzędnicy ds. zdrowia zachęcają do podobnych środków, w tym Kluge, który wezwał do większego używania masek i lepszej wentylacji.

Eksperci w Australii również powtórzyli te apele.

Australia za Europą w nauce życia z Covid-19

Ponieważ Australia znajduje się obecnie w uścisku trzeciej fali napędzanej przez podgatunek Omicron, lato w Europie może dostarczyć lekcji na przyszłość.

„Jestem pewien, że wszyscy obserwują, patrzą w przyszłość i uczą się na podstawie tego, co dzieje się teraz w Europie” – powiedział profesor Dantas.

Profesor Dantas powiedział, że istnieją pewne kluczowe różnice między sytuacją w Europie i Australii, w tym wysoki wskaźnik szczepień Australii, niska populacja i mniej zaludnione miasta.

Ale Europa może zaoferować kilka lekcji na temat tego, jak kraje mogą nauczyć się żyć z wirusem.

„Australia spóźniła się pod pewnymi względami, ponieważ mamy tak rygorystyczne zamknięcia granic do listopada 2021 r. W stanach wschodnich i marca 2022 r. w Australii Zachodniej” – powiedział profesor Dantas.

„Inne kraje wyprzedzają nas pod względem nauki życia z wirusem i właśnie posunęły się naprzód i nauczyły się z nim żyć [it]. „

Ponieważ zarządzanie pandemią w coraz większym stopniu staje się jednym obowiązkiem, ludzie będą musieli ocenić swoje ryzyko przed opuszczeniem domu lub wyjazdem za granicę.

„[Think] O tym, co robisz, aby bezpiecznie wrócić do domu, aby nie przynosić wirusa z powrotem do swojej rodziny lub miejsca pracy” – powiedział profesor Bennett.

Obejmuje to wszystkie zwykłe kwestie, takie jak dokąd idziesz, z kim się spotykasz, czy spotkasz się w środku, jak długo pozostaniesz w środku i czy założysz maskę.

Ale profesor Bennett powiedział, że ważne jest również rozważenie przeszłych obrażeń.

Powiedziała, że ​​może nie być mądre, aby osoby, które miały już trzy lub więcej infekcji, podróżowały do ​​obszaru o wysokim poziomie infekcji, biorąc pod uwagę najnowsze dane na temat gorszych wyników zdrowotnych. Zwiększa się z każdą ponowną infekcją.

Chociaż szczepionki postawiły nas w lepszej sytuacji niż dwa i pół roku temu, nasza droga wyjścia z pandemii może zależeć od znalezienia właściwej równowagi między samozadowoleniem a stałą czujnością.

-ABC

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top