Exxon pomógł wywołać kryzys klimatyczny. Czas zapłacić.

Ta historia pierwotnie się pojawiła Stróż Jest reprodukowany tutaj jako część Zasięg klimatyczny teraz, globalna współpraca dziennikarska, która wzmacnia relacje z historii klimatu.

Szczyt klimatyczny Cop26 będzie okazją do ścigania firm paliw kopalnych przed sądem opinii publicznej, pisze Mark Hertzgaard.

W 1979 r. badanie przeprowadzone przez Exxon, największą amerykańską firmę naftową, wykazało, że spalanie paliw kopalnych

Richard Drew/AFP

W 1979 roku badanie przeprowadzone przez Exxon, największą amerykańską firmę naftową, stwierdziło, że spalanie paliw kopalnych „prowadzi do znaczącego wpływu na środowisko” w nadchodzących dziesięcioleciach.

Analityka: Firmy produkujące paliwa kopalne ponoszą taką samą odpowiedzialność jak rządy Klimatyczny dylemat ludzkości – Żeby znaleźć wyjście. Nasz planetarny dom płonie, a te firmy dosłownie napędzały. gorzej, hmm Kłamałem na ten temat przez dziesięciolecia, aby osłabić świadomość społeczną i politykę reform.

Nie ma lepszego czasu na ExxonMobil i inni giganci naftowi powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności z Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow W listopadzie. Szczyt w Glasgow to coś więcej niż tylko kolejne międzynarodowe spotkanie. To ostatnia szansa dla światowych liderówImitacja przyszłego ocieplenia Do tego stopnia, w jakim cywilizacja może przetrwać. Naukowcy twierdzą, że wymaga to Szybki globalny spadek spalania ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej:
* Bogate kraje „muszą oddać energetykę węglową historii” – szef COP26 w Wielkiej Brytanii
* Poniedziałkowe przemyślenia: Zmiany klimatyczne spalają wielką ropę
* Pięć lat po Paryżu: Wielcy eksporterzy węgla, tacy jak Australia, stoją w obliczu rozrachunku
* Grupa ekologiczna twierdzi, że przemysł paliw kopalnych podkopuje globalne rozmowy klimatyczne
* Exxon zobowiązuje się do ograniczenia emisji, które przyspieszają zmiany klimatu

Firmy paliw kopalnych od lat zaciekle opierają się temu imperatywowi, lobbując rządy, często za kulisami, aby utrzymać status quo. policjant 26 Jest to idealne miejsce do zwrócenia uwagi świata na korporacyjny opór i postawienia go przed sądem, przynajmniej w sądzie opinii publicznej.

Sądy na całym świecie już wiodą prym. Do końca 2020 r. na całym świecie wniesiono co najmniej 1550 pozwów o zmianę klimatu przeciwko rządom i firmom, Według danych zebranych przez Sabin Center for Climate Change Law na Uniwersytecie Columbia.

Dziesiątki tych pozwów dochodzi od firm zajmujących się paliwami kopalnymi rekompensat finansowych za straty i szkody spowodowane spaleniem produktów firm. Niektóre pozwy – na przykład te Dostarczone przez Nowy Jork i Minnesota – Zwracamy uwagę, że firmy naftowe i gazowe od dziesięcioleci w tajemnicy wiedziały, że ich produkty spowodują katastrofalny wzrost temperatur i niesprzyjające warunki pogodowe. Jednak firmy te kłamały na temat tego, co wiedzą, mówiąc światu zewnętrznemu, że zmiana klimatu spowodowana przez człowieka nie została udowodniona.

Dokument wewnętrzny Exxon Datowany 16 października 1979 r. i opatrzony pieczęcią „Zastrzeżone informacje”, stwierdzał, że zwiększone spalanie paliw kopalnych „doprowadzi do globalnego ocieplenia… i dramatycznych skutków dla środowiska przed 2050 r.”

Nawet Royal Dutch Shell przewidział obecną falę procesów sądowych: Studium wewnętrzne 1998 Przewiduj scenariusz, w którym grupy środowiskowe połączą się, aby złożyć „pozew zbiorowy oparty na zaniedbaniu tego, co mówią naukowcy, w tym [the industry’s] własne, mówił od lat.

W rzeczywistości holenderski oddział grupy Friends of the Earth powstał w maju ubiegłego roku Wygrał historyczną sprawę przeciwko Shellowi. Holenderski sąd nakazał Shellowi dostosowanie swoich globalnych operacji do celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Będzie to wymagać od Shella zmniejszenia emisji swoich i klientów o oszałamiające 45 procent poziomów z 2019 r. do 2030 r. Shell apeluje do werdyktu.

Tak się składa, że ​​tak duże i szybkie redukcje emisji są dokładnie tym, co mówi najnowsza nauka Musisz sprawdzić Glasgow Summit. Tylko zmniejszając o połowę emisje gazów cieplarnianych do 2030 r., ludzkość może rozsądnie osiągnąć większy imperatyw całkowitego zakończenia emisji do 2050 r.

Firmy produkujące paliwa kopalne nie mogą być ścigane w Glasgow: COP26 to spotkanie dyplomatyczne, a nie sąd. Ale nadużycia można również dochodzić i orzekać przed sądami opinii publicznej. Cop26, jako zgromadzenie na wysokim szczeblu tysięcy urzędników państwowych i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, które będą szeroko komentowane w mediach, może mieć potężny wpływ na narrację publiczną na całym świecie.

Oficjalne procedury COP26 również dają szansę Uczynienie firm paliw kopalnych konstruktywną częścią rozwiązania na kryzys klimatyczny. Rządy i aktywiści klimatyczni na globalnym południu od dawna wzywają do rekompensaty za straty i szkody poniesione przez biedne kraje w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych zaostrzonych przez kryzys klimatyczny, takich jak upały, susze, sztormy i podnoszenie się mórz.

rzeczy

Rzeki wyrywają brzegi, gwałtowne powodzie i groźniejsze huragany. Jak zmiany klimatyczne powodują, że powodzie są bardziej dotkliwe.

Uzasadniają to żądanie z dwóch powodów: te skutki klimatyczne w nieproporcjonalny sposób dotykają kraje ubogie, mimo że emitują one znacznie mniej gazów cieplarnianych niż kraje bogate.

Bogate kraje akceptują tę logikę: w porozumieniu paryskim obiecały 100 miliardów dolarów rocznie na pomoc klimatyczną dla biednych krajów. Jednak muszą jeszcze dotrzymać tego zobowiązania, a eksperci szacują, że biedne kraje faktycznie potrzebują co najmniej dwa razy więcej, aby przystosować się do wpływu klimatu, jednocześnie przestawiając swoje gospodarki na czystą energię.

Bez względu na rzeczywistą kwotę, podatnicy w bogatych krajach są obecnie gotowi pokryć koszty tej pomocy klimatycznej. Ale dlaczego zamiast tego nie spaść na barki prawdziwych autorów kryzysu klimatycznego?

Firmy produkujące paliwa kopalne od dziesięcioleci wiedzą, że doprowadzają cywilizację do ruiny. Nie obchodziło ich to. W rzeczywistości kłamali, aby utrzymać zyski. Czy nie nadszedł czas, aby zaczęli płacić za kłopoty i cierpienia, które spowodowali?

Ta historia Pierwotnie pojawił się w The Guardian Jest on zamieszczony tutaj jako część Zasięg klimatyczny teraz, globalna współpraca serwisów informacyjnych, która zwiększa zasięg informacji o klimacie. Mark Hertzgaard jest dyrektorem generalnym Climate Now.

READ  Covid-19: Maski w transporcie publicznym mają pozostać w Aotearoa, ponieważ Stany Zjednoczone łagodzą zasady

Pat Stephenson

„Obrońca popkultury. Pytanie o pustelnika w komedii. Alkoholista. Internetowy ewangelista”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top