Firma wydobywcza krytykuje „wrogość” wobec sektora morskiej energetyki wiatrowej w związku z twierdzeniami, że te dwie branże są niekompatybilne

Firma wydobywcza krytykuje „wrogość” wobec sektora morskiej energetyki wiatrowej w związku z twierdzeniami, że te dwie branże są niekompatybilne

Trans-Tasman Resources chce wydobywać piasek żelazny z obszarów niedaleko Patei.
zdjęcie: RNZ/Rebecca Parsons-King

Firma chcąca wydobywać minerały z dna morskiego w pobliżu Taranaki odpowiedziała po tym, jak sektor morskiej energetyki wiatrowej stwierdził, że te dwie branże nie są kompatybilne.

Trans-Tasman Resources (TTR) chce wydobywać 3,2 miliarda ton zasobów tytanu bogatych w wanad w Zatoce South Taranaki przez okres do 35 lat.

Bada dostępne możliwości w ramach przyspieszonego procesu po tym, jak Urząd Ochrony Środowiska wycofał się z ponownego rozpatrzenia wniosku o zezwolenie w kwietniu.

Prezydent Alan Eggers powiedział, że TTR posiada wieloletnie zezwolenia na poszukiwania i wydobycie w południowej zatoce Taranaki i złożył wniosek o przedłużenie pozwolenia na wydobycie.

„TTR dokonał znacznych inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w te pozwolenia o wartości ponad 85 milionów dolarów zainwestowanych w szczegółowe badania geologiczne, badania morskie, inżynierię, pozwolenia i zaangażowanie interesariuszy”.

Spółka posiada aktywne pozwolenie na wydobycie minerałów z maja 2014 roku, obejmujące obszar 66 kilometrów kwadratowych w południowej części zatoki Taranaki. Wygasa w 2034 roku.

W lipcu 2022 r. wystąpiła z wnioskiem o rozszerzenie obszaru objętego tym zezwoleniem.

Jednak w dokumencie badawczym dla ministrów rządu, przygotowanym przez BlueFloat Energy, Elemental Group, Taranaki Offshore Partnership, Sumitomo Corporation i Parkwind, stwierdzono, że wydobycie z dna morskiego „spowoduje znaczne zakłócenia” w dnie oceanu.

„Oczekuje się, że projekt wydobycia z dna morskiego znacząco naruszy dno morskie do głębokości 11 metrów Morskie turbiny wiatrowe i kable elektryczne nie mogą być budowane w tym samym miejscu, w którym odbywa się aktywne wydobycie z dna morskiego, co spowoduje, że obszar ten będzie niedostępny dla morskiej energetyki wiatrowej. generacji.” Na czas działalności górniczej.”

Gazeta stwierdziła, że ​​może to opóźnić rozwój morskiej energetyki wiatrowej co najmniej do lat 70. XX wieku.

Eggers powiedział jednak, że branża morskiej energetyki wiatrowej nigdy nie kontaktowała się z TTR w sprawie jej pomysłów.

„Dlaczego zwolennicy energii wiatrowej nigdy nie zwrócili się do TTR i nie omówili swoich propozycji dotyczących energii wiatrowej w regionie South Taranaki Bight?

„Pomimo braku konsultacji, starają się uniemożliwić TTR kontynuowanie legalnego zagospodarowania zasobów naturalnych, skoro Zatoka South Taranaki jest wystarczająco duża dla obu przedsiębiorstw. Czy ta wrogość jest zastanawiająca?”

Eggers stwierdził, że zasoby tytanomagnetytu są światowej klasy i są w stanie zapewnić trwałe zatrudnienie, bardzo potrzebne inwestycje infrastrukturalne w Taranaki/Wanganui, podatki i opłaty licencyjne na rzecz Korony, bez żadnych kosztów dla podatników z Nowej Zelandii, przy minimalnym, ograniczonym i lokalnym niedociągnięciu wpływ terminu. Wpływ na ekosystemy morskie.

BlueFloat Energy ogłosiła plany budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 900 MW obejmującej 230 kilometrów kwadratowych zatoki South Taranaki w listopadzie 2022 roku.

Dyrektor stanowy Nathan Turner powiedział, że sektor morskiej energetyki wiatrowej nie chce wdawać się w konflikty ze zwolennikami wydobycia z dna morskiego.

„Nasz cel [with the briefing paper] Nie atakował wydobycia z dna morskiego, TTR ani operacji Fast Track. „To po prostu upewnienie się, że ludzie podejmując decyzje, rozumieją kompromisy, jakie podejmują”.

Turner przyznał, że sektor morskiej energetyki wiatrowej nie kontaktował się z TTR, ale stwierdził, że nie jest tajemnicą, że branża jest zainteresowana rozwojem sytuacji w południowej zatoce Taranaki.

W marcu 2022 r. nowozelandzki fundusz blue chipów poinformował, że nawiązał współpracę z duńską firmą inwestycyjną Copenhagen Infrastructure Partners w celu przeprowadzenia studium wykonalności wielomiliardowego gigawatowego projektu rozwojowego na morzu.

Eggers stwierdził, że dokument informacyjny nie został dobrze zbadany i bagatelizował wpływ morskiej energii wiatrowej na środowisko, rybołówstwo komercyjne i żeglugę statkową.

„Jednak korzyści ekonomiczne i PKB wynikające z morskiej energii wiatrowej cytowane w artykule znacznie przewyższają wydobycie tytanomagnetytu o rzędy wielkości, co potwierdzają dowody niezależnych ekspertów i najnowsze ministerialne dokumenty informacyjne MBIE”.

READ  BNZ przywróciło cele sprzedażowe pracownikom pierwszej linii, cztery lata po tym, jak zostało porzucone

Eggers stwierdził, że zwolennicy energii morskiej nie zbadali dostępnych opcji, nie przeprowadzili żadnych znaczących badań ani nie skontaktowali się z istniejącymi interesami i zainteresowanymi stronami.

Nadal jednak wierzy, że obie branże mogą ze sobą współpracować.

„Dzięki konsultacjom TTR wierzy, że działalność offshore, energia wiatrowa i odzyskiwanie minerałów mogą współistnieć w zatoce South Taranaki poprzez rozsądne konsultacje i współpracę oraz odniesienie do realiów propozycji”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *